Який саме сорт картоплі обрати для вирощування в цьому році? На це питання відповісти не так вже й легко: нині в світі нараховується понад чотири тисячі сортів картоплі, кожен з яких відрізняється особливостями вирощування, догляду та смаковими характеристиками. В Україні відомо кілька сотень районованих сортів української та зарубіжної селекції, серед яких можна вибрати найрізноманітніші варіанти для висаджування.

Однак варто враховувати, для чого саме потрібно виростити картоплю, які погодні умови та обставини сприятимуть цьому і як правильно підготувати землю для висадки. Крім цього, потрібно враховувати колір та товщину шкірки, особливості м'якоті та її текстуру. Адже одна справа, коли господарство вирощує картоплю на переробку, а зовсім інша - для роздрібного продажу в супермаркетах.

По-перше, треба вирішити, чи ми будемо використовувати картоплю вітчизняної селекції, чи іноземної. Останнім часом Інститут картоплярства УААН представив кілька десятків нових сортів картоплі. Усі вони добре підходять для умов вирощування в Україні, а тому тут є що вибрати. З іншого боку на ринку насіннєвої картоплі широко представлені здобутки нідерландських селекціонерів. Не рідко можна зустріти також картоплю німецької селекції. Усе це продуктивні сорти картоплі, на які теж слід звертати увагу.

Призначення картоплі

Але який сорт не візьми - іноземний чи український, усі вони розділяються за призначеннями.

Столова картопля. Вона містить відносно невелику кількість крохмалю, найчастіше 18 відсотків, рідше 20. Бульби після повного дозрівання виходять дуже смачними з насиченим смаком. Вони містять у собі велику кількість вітамінів та безліч інших корисних мікроелементів.

Технічна картопля. Ці сорти не призначені для споживання, а використовуються для перероблення на крохмаль або спирт. Така картопля характеризується високим вмістом крохмалю, мало білка та корисних мікроелементів. Крім того, технічні бульби дозрівають значно швидше за столову картоплю.

Читайте також: Як в Нідерландах вирощують картоплю

Кормова картопля. У своєму складі бульби цієї картоплі містять велику кількість поживних мікроелементів, сполук білка та крохмалю, що дозволяє швидко відгодувати свійських тварин.

Універсальна картопля. Сорти такого типу картоплі відрізняються приємним смаком, а також високим вмістом білка та корисних складових.

Типи столової картоплі

Своєю чергою, картопля столового напряму теж має різні підтипи. Зазвичай серед цієї групи сортів виділяють чотири підтипи, кожен з яких придатний для приготування певних страв і відповідного типу термічної обробки. Якщо знати тип картоплі, та розуміти, як з нею поводитися, вона не розварюватиметься і матиме гарну текстуру.

Отже, столову картоплю поділяють для використання:

• Для салатів, окрошок та швидкої термічної обробки. Їхній м'якуш щільний, не борошнистий, тримає форму, не розварюється.
• Для супів, варіння, смаження. Бульби добре тримають форму, слабо розварюються, у них є невеликий відсоток борошнистості.
• Картопля, що швидко розварюється. Вона ідеально підходить для приготування пюре або подачі в цілому вигляді, адже має м'яку, ніжну текстуру і приємний смак.
• Для запікання. Картопля такого виду швидко розварюється, практично не зберігає форму під час приготування, проте, має яскраво виражений приємний смак.

Типи картоплі, що розділяються за кольором м'якоті та шкірки

Крім жовтих та світлих сортів, які є стандартними, є й кольорові види картоплі. Слід зазначити, що на родині картоплі, в Перу, саме кольоровим, фіолетовим сортам віддають перевагу. Здебільшого вони мають нижчий вміст крохмалю, що корисно для людей з певними хронічними захворюваннями.

Жовте забарвлення означає, що така картопля має велику кількість корисних мікроелементів. Зараз у селекції картоплі виділився окремий напрямок – створення дієтичних сортів із червоною, синьою чи фіолетовою шкіркою та м’якушем бульб. Цей напрямок сьогодні активно розвивається в Японії, Південній Америці, Китаї, США, Південній Кореї та, звичайно, в країнах Латинської Америки. У ногу з цим трендом працюють і вчені-селекціонери України.

Типи сортів картоплі за термінами дозрівання

Перед вибором сорту фермер повинен дивитися не лише на врожайність, вимоги догляду та сприятливі погодні умови для даного виду, але й важливо знати швидкість дозрівання. Таким чином, відразу буде відомо про те, коли садити й коли чекати на перші врожаї.

Сорти картоплі за строками достигання поділяють на 4 типи:

Ранні сорти. Від місяця до двох. Однією з переваг цього виду ранньої картоплі є те, що за один сезон можна отримати два врожаї.

Середньоранні. 50-65 днів. Урожай такої картоплі теж в принципі ранній, за один сезон, особливо на поливі, ці сорти можна садити два рази.

Читайте також: Картопляний бізнес потребує багато вкладень

Ранні та середньоранні сорти рано приносять урожай, але вони мають істотний недолік, що позначається негативно на їхній популярності. Адже така картопля не може довго зберігатися, вона швидко псується. Зазвичай ранні сорти вирощують у дуже невеликих кількостях. Проте існують цілі приклади господарств, які успішно займаються вирощуванням картоплі такого напряму на поливі.

Середньостиглі сорти дозрівають у середньому від 65 до 85, вони насичені великою кількістю білка.

Середньопізні види картоплі мають більш тривалий період вегетації, але водночас вони дають більше врожаю. Середньопізні сорти можуть зберігатися до наступної весни, при цьому не втрачаючи своїх смакових якостей та соковитості. Також ці сорти слабо схильні до грибкових хвороб.

Пізньостиглі сорти зазвичай збирають на 95-120 день.

Пізні сорти відрізняються довгим вегетаційним періодом, а тому їм треба тепло навісні та восени. Відрізнити пізньостиглий сорт картоплі від інших сортів нескладно: достатньо подивитися на те, чи кущі розгалужуються біля основи стебла. При вирощуванні пізньостиглих сортів важливо розуміти, що довгий вегетативний період означає сильну схильність до різних захворювань. А тому особлива увага на обробку полів пізньої картоплі від хвороб і шкідників.

Конструкції комбінованих ґрунтообробних агрегатів

Під час виконання технологічних операцій агрегати не повинні погіршувати структуру ґрунту й...

Послуги для сироварів: щоб було легше...

Сироваріння відіграє важливу роль в економіці багатьох країн світу. В Україні ця галузь...

Захист дерев від патогенів

У системних фунгіцидів, як і у фунгіцидів контактної дії, виділяють препарати, ефективні проти...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40817
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28763
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15460
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.