Чорний горіх: види та технологія вирощування
- Деталі
- АгроТренди
- 43240
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і вживати в їжу.
Однак чорний горіх поки не заслужено залишається в тіні волоського і до нього варто придивитися уважніше. Так давайте ж ближче познайомимося з цим чудовим горіхом якомога ближче.
Історія походження чорного горіха
Точної дати появи цього горіха немає, але точно відомо, що на нашу територію цей горіх потрапив в 18 столітті і дуже добре тут прижився.
Читайте також: Закладання промислового саду
На територію Європи горіх потрапив раніше, ніж до нас, туди завезли перші саджанці ще 1629 році, там він відмінно прижився і швидко поширився по всій території Європейських країн.
У дикій природі чорний горіх зустрічається на всій території США, де він найбільш популярний і вирощується у великих кількостях.
Ботанічний опис чорного горіха
Багатьох чорний горіх привалює завдяки швидкості росту та швидкого настання ділової зрілості. Так щороку дерево може давати приріст до 1-1.5 м. і вже у віці 30-40 років сягати 40 метрів з товщиною стовбура до 50 см..
Чорний горіх - це дерево, розміри його досить значні, доросла рослина може досягати 40 метрів у висоту в залежності від кліматичних умов. Кора дерева з віком темніє і перетворюється в практично чорну з глибокими тріщинами.
Листя у чорного горіха не парне, листя виростають завдовжки до 50 см, форма листа довгаста яйцеподібна. Краї мають неправильну форму, дрібнозубчасті. Колір листя світло-зелений на початку розпускання і з віком набувають темно-зелений колір.
Квіти його зібрані в суцвіття у вигляді сережок, довжина сережок досягає 15 см в довжину, сережки зібрані в суцвіття від 3 до 5 штук.
Коренева система міцна, стрижнева, розростаються коріння дуже далеко.
Життєвий цикл рослини досить довгий, його максимальний вік може досягати 400 років в залежності від кліматичних умов.
Плоди у чорного горіха невеликого розміру, шкаралупа дуже товста через що дуже складно вилучити ядро, що робить його не особливо популярним. Шкаралупа у зрілого горіха темна з глибокими тріщинами. Плодоносити дерево починає через 8-10 років.
Деревина у чорного горіха дуже міцна і застосовується в промисловості.
Сорти чорного горіха
З США чорний горіх популярніший ніж у нас, там же селекціонерами було виведено кілька нових сортів горіха. Метою селекції було створення двох додаткових видів горіха, один використовується в фармацевтиці, такі сорти більш насичені концентрацією корисних речовин в горіхах. Інший же вид спрямований на вирощування сортів, найбільш придатних для обробки дерева і застосування деревини в промисловості.
Посадка, вирощування і догляд за чорним горіхом
Чорний горіх, так само, як і волоський не особливо вимогливий у догляді. Досить дотримати прості правила і ваш горіх вас порадує.
Вибір місця для посадки чорного горіха
Чорний горіх досить велике дерево, крона у нього розлога і він займає досить багато місця, тому висаджувати його необхідно виключно на великих ділянках. Крона його густа, однак тінь він дає плямисту, тому висаджувати його там, де вам необхідно створити хорошу тінь так само не варто.
Грунт він любить кислий, переважно пухкий, проте успішно зростає і на щільних грунтах.
Чорний горіх не боїться ні вітрів, ні протягів, і тому висаджувати його в затишному захищеному від вітру місці не варто.
Розмноження чорного горіха
Чорний горіх можна розмножувати живцюванням і методом висадки насіння.
Розмноження чорного горіха насінням найбільш популярний метод. Існує кілька способів як виростити саджанці з насіння, найпростіший спосіб – посадити їх в землю з осені на глибину в 10 см. На весні саджанці почнуть сходити. Єдина проблема, що треба буде боротися з бур’янами, адже вони виростатимуть швидше за горіхи.
Час висадки чорного горіха
Чорний горіх, як і більшість рослин краще висаджувати навесні, при висадці горіха восени він може дуже погано вкорениться і загинути протягом зими. Оскільки цей горіх готується до зими починаючи з кінця липня і його коренева система припиняє ріст в цей період, що і ускладнює укорінення горіха при посадці восени.
Догляд за чорним горіхом
Чорний горіх не вимогливий у догляді і не принесе великого клопоту садівникові, навіть ті, хто тільки почав вирощувати дерева на своїй ділянці легко впорається з цим завданням.
Полив
Перший рік після посадки чорний горіх необхідно часто і рясно поливати, але полив повинен бути не до самої осені, закінчувати полив необхідно в кінці липня навіть якщо буде стояти посуха. Якщо ви не припините полив молодої рослини в цей період, він буде перенасичений водою і може не пережити зиму.
Але так поливаються тільки дерева перших двох років життя.
Далі дерево поливається 3-4 рази за літо до початку плодоношення. Коли дерево почне плодоносити його варто полити навесні, а потім полив йому буде необхідний з кінця липня до середини серпня, в цей період наливаються плоди і якщо ваше дерево росте не у водойми, то йому буде необхідний полив.
Обрізка чорного горіха
Чорний горіх практично не потребує обрізку. Формувати його не потрібно, охайна крона - у нього це від природи. Обрізати необхідно тільки сухі гілки і прибирати зайві якщо в цьому є необхідність, що відбувається дуже рідко. Обрізку проводять навесні в період, як тільки набрякли бруньки. Обрізати восени чорний горіх не рекомендується, він погано переносить пізню обрізку і дерево може загинути.
У разі, якщо ви не хочете, щоб ваш чорний горіх виріс занадто високим і все ж хочете його сформувати в невисоке дерево, вам необхідно прибрати верхівку дерева. Зрізають верхівку при досягненні рослиною 3 років, раніше це робити не варто, інакше у вас не вийде його сформувати.
Як і чим удобрювати чорний горіх
Чорний горіх унікальний тим що його листя і служать його добривом, опалі листя перегниваючи дають грунту масу корисних речовин необхідних для повноцінного росту цієї рослини. У дикій природі люди чорний горіх звичайно ж не удобрюють, і горіх від цього не страждає оскільки сам собі дає добриво.
Хімічні добрива чорний горіх переносить погано, тому удобрювати його необхідно виключно органікою.
Сусідство чорного з іншими рослинами. Що не можна висаджувати поруч з чорним горіхом?
Чорний горіх має дуже велику кореневу систему, яка займає досить велику площу, коріння горіха виділять дуже сильний токсин і поруч із ним можна вирости далеко не кожна рослина.
Поруч з чорним горіхом не повинні рости яблуні, береза, сосна, горобина, смородина чорна, люцерна, томати та інші пасльонові, картопля, а також груші і сливи будь-яких сортів. Всі ці рослини гостро реагують на токсини, які виділяють коріння чорного горіха, висадивши ці рослини поруч ви приречете їх на загибель, а ви самі будете довго дивуватися і шукати причину загибелі рослин або відсутності врожаю.
Використання чорного горіха
Без зайвої скромності можна сказати, що у чорного горіха прекрасне все. Для початку, його активно використовують як підщепу для волоського горіха. Якщо ви прищепите волоський горіх на чорному – дерево буде витриваліше до морозів, швидше почне плодоносити, матиме більшу швидкість росту.
Плоди чорного горіха використовують у харчовій промисловості. Вони є смачнішими та кориснішими навіть за волоські горіхи. Щоправда, ці горіхи мають дуже тверду шкірку, тож для того щоб їх дістати – треба мати спеціальне обладнання.
Листя чорного горіха активно використовуються в медицині. Щоправда в Україні цей вид застосування не дуже популярний, однак в США існує велика кількість медичних засобів, в основі яких лежить листя чи плоди чорного горіха.
Деревина – це одне з найдорожчих дерев на планеті. Вартість кубометру деревини в необробленому стані сягає 4 000 євро. Сьогодні існує сталий попит на цю продукцію, і з розвитком еко-технологій він тільки ростиме. Для прикладу 1 га 30-річного чорного горіха у Франції коштує понад 500 000 доларів.
Отже, можна зробити висновок – що чорний горіх – це дуже перспективна культура для агробізнесу, оскільки він має низку застосувань, має велику швидкість росту та високу ціну за деревину та плоди.