Сільське господарство Нідерландів - дуже цікаве. Воно відомо та унікальне своїми успіхами передусім у квітникарстві та садівництві. Але й з картоплею там все гаразд. На весь світ славиться картопля нідерландської селекції, а також технологія, яку там застосовують. І не дарма: вирощування картоплі за тамтешньою технологією удвічі рази перевищує те, чого можуть досягти українські картоплярі.

Якщо коротко, то переваги наступні:

• Значно збільшується врожайність – до 750 ц/га.
• Мінімізується механізована обробка ґрунту.
• Знижується собівартість вирощування бульб картоплі.

Створити належні умови

Нідерландський метод вирощування картоплі була у свій час розроблена для тих господарств, де поля під картоплею мають значні площі. Дана технологія передбачає застосування спеціального комплексу техніки - починаючи від обробітку ґрунту і закінчуючи збиранням урожаю.

Але суть цієї технології - створення для рослин на полі сприятливих та оптимальних умов розвитку. Адже картопля - культура, яка любить пухкі ґрунти. Тому, аби врожай був хорошим, до коренів росини, де формуються бульби, повинні без жодних перешкод надходити вода та повітря. Саме тому під час обробітку цієї рослини необхідно дбати про оптимальні ґрунтові умови для розвитку та росту кореневої системи та надземних органів рослини.

Підготовка поля

Щоб запобігти поширенню хвороб культур з родини пасльонових, голландці наполегливо рекомендують здійснювати посадки картоплі на ділянках, де у попередні роки висівались зернові або бобові культури. Тому одним обов’язкових заходів голландської технології є сівозміна. Повернути картоплю на колишнє місце можна через 3-4 роки.

За цей період ґрунт відновиться, а колонії шкідників хвороб, здатні погіршити якість бульб, загинуть або значно скоротять свою популяцію.

Читайте також: Картопляний бізнес потребує багато вкладень

Для вирощування картоплі найкраще придатний легкий, насичений киснем ґрунт, який готувати до посадки починають з осені. Розпочинати підготовку ґрунту слід з оранки на глибину не більше 22-27 см. Водночас під картоплю вносять гній, а також пташиний послід. Не слід забувати й про мінеральні добрива: суперфосфат, калійні солі.

Увага! Картопля погано переносить свіжу органіку, але восени й взимку це органічне добриво розкладається і перетвориться в доступну для рослин форму.

Навесні повторюють механічну обробку в поєднанні з азотними добривами.

Посадковий матеріал

До якості посадкового матеріалу в голландській технології також приділяють належну увагу. Бульби під посадку мають бути здоровим та високоякісним, а їхній розмір має становити в діаметрі 30-50 мм.

Під час підготовки посадкового матеріалу слід провести профілактичну обробку відповідними препаратами від різноманітних захворювань та для відлякування колорадського жука.

За цією технологією картоплю висаджують не якомога раніше, а коли ґрунт «дозріє». Він має бути не надто вологим і не пересушеним. Якщо кинути грудку ґрунту і вона – можна розпочинати садити бульби. Таким чином, наша картопля зможе по максимуму сформувати листову поверхню, а бульби швидше зростатимуть.

Навесні проводиться розпушення 12-14 см поверхневого шару ґрунту за допомогою фрези або фрези-культиватора. Таким чином не пошкоджуються ґрунтові капіляри, утворені з осені. За цими капілярами до бульби надходитиме волога. Крім цього обробка за допомогою фрези пришвидшить процес достигання картоплі на 7-10 днів.

Роботи на полі

Особливу роль у голландській технології займає схема розміщення рослин картоплі, а також питання захисту та обробки посадки від різних захворювань та шкідників. Картопля добре відзивається й на підживлення. Це залежить від потреби самої рослини, фази вегетації, а також особливостей кожного сорту. Дотримання всіх принципів голландської технології передбачає і дотримання термінів посадки, обробки та збирання готового врожаю.

Голландські картоплярі рекомендують розпочинати посадку картоплі відразу після підготовки ґрунту. Після оранки можна братися до формування грядок, які краще розташовувати з півночі на південь.

Кожна картоплина заглиблюється в землю більш-менш на 5-6 см, а проміжок між бульбами має становити щонайменше 30 см. Між грядками відстані можуть бути 75 см і більше. Коли картопля загортається землею, для укриття бульб формуються невеличкі гребені (до 8-10 см).

Після того, як на полі з’являться перші сходи, тобто десь через два тижні після посадки, слід вже подбати про міжрядковий обробіток ґрунту: видалити ретельно бур'яни та покращити умови для росту рослин і формування бульб.

Для культивування ґрунту у пригоді стане фрезерний культиватор з гребнеутворювачем, який допоможе гарно розпушити поверхневий шар ґрунту та сформувати трапецієподібні гребені потрібної висоти. Завдяки цим гребеням, волога не накопичуватиметься, а стікатиме його укосами та вбиратиметься в борозни.

Догляд картопляного поля

Для формування врожаю картоплі потрібна волога. І тут не слід розраховувати на дощі, яких останніми роками можна й не дочекатися. Краще подбати про штучний полив, який необхідно здійснювати до трьох разів за літо. Перший раз полив картоплі проводять перед тим, як рослини почнуть цвісти. Другий раз поливають, коли з’являються перші квітки на рослинах, а третій – приблизно через 10 днів після зацвітання рослин картоплі.

Читайте також: Про здоровʼя картоплі: хвороби картоплі

Залежно від кожного виду бур’янів також слід обробляти поле гербіцидами. Адже бур’яни виносять із поля поживні речовини, які потрібні для формування повноцінних та здорових бульб. Також і для боротьби зі шкідниками на полях картоплі за голландською технологією застосовуються хімічні препарати. Без цього ніяк не обійтись.

Збирання врожаю

Наприкінці вегетації рослин картоплі за голландською технологією вирощування, слід позбутися бадилля. Для цього проводять десикацію, або скошують бадилля.

Такий прийом проводять за 1,5-2 тижні до збирання врожаю. Ця операція просто необхідна, оскільки вона не просто сприяє дозріванню бульб, а дозволяє з більшою ефективністю використовувати картоплезбиральні комбайни та картоплекопалки.

У разі завчасного видалення бадилля шкірка картоплі стає більш міцною, а це знижує кількість травм бульб у процесі викопування та збільшує термін зберігання. Отже, можна буде продати картоплю за вищою ціною і збільшити прибуток.

Ресурсоощадні технології вирощування зернових —...

Аналізуючи сучасний стан АПК України, слід зазначити, що він є одним з основних...

BEDNAR на Дні поля AGRO Challenge

На даному Дні поля AGRO Challenge компанія BEDNAR з нашими дилерами АМАКО, НФМ АГРО та Тайтен...

Сучасні провідні рішення в технології...

Нині соняшник — це дещо більше ніж просто велика культура, у вирощуванні якої українські...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40013
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28227
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14989
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.