Кожен, хто вирощує картоплю, знає, як багато зусиль потрібно докласти, щоб отримати добрий урожай. Якщо не забезпечити картопляні поля правильним, своєчасним доглядом, можна втратити більшу частину сходів та бульб. Картопля страждає від навал колорадського жука – головного шкідника цієї овочевої культури. Якщо вчасно не проводити обробку, комаха та її личинки можуть занапастити до 90 % урожаю. До зменшення розміру бульб і зниження якості врожаю призводять бур'яни, що ростуть у грядах. Вони конкурують із паростками картоплі за поживні речовини, вологу та сонячне світло. Якщо не використовувати гербіциди й не боротися з бур’янами, вони не тільки придушать рослини картоплі, але також призведуть до поширення інфекцій та бактерій, які викликаються ураженням грибами та бактеріями.

Грибні та бактеріальні хвороби

Спори грибів-збудників завжди перебувають у ґрунті та очікують на свіжі бульби. Так, інфікована картопля може згнити в полі. Та якщо зараження трапилося в кінці періоду вегетації, ви побачите результат дії збудника лише у сховищі: вода й крохмаль у бульбах картоплі стануть сприятливим середовищем для інтенсивного розмноження гнилісних мікроорганізмів. Якщо не вживати профілактичних заходів, рік у рік розвиток хвороб посилюватиметься. Нижче розглянемо найпоширеніші види хвороб картоплі.

Фітофтороз

Фітофтороз, або картопляна гниль, - досить поширене грибкове захворювання, яке  вражає не лише бульби, а ще й листя та стебла картоплі, особливо впродовж цвітіння. На нижніх листах і на самому з'являються маленькі темно-бурі плями, які стрімко збільшуються. Уражене листя починає в'янути, чорніти й засихати. Якщо погода волога, то частини рослини загнивають. Навколо плям з'являється білястий, схожий на павутинку, наліт. На бульбах фітофтороз залишає вдавлені різко окреслені сірі плями, які згодом змінюють колір на бурий і твердіють. У розрізі видно іржу, що покриває периферичну частину м'якоті й поширюється до центру бульби.

Хвороба вражає бульби, якщо спори гриба потрапили разом з дощовою водою з листя в ґрунт або під час збирання врожаю, якщо вони стикалися із зараженим картоплинням. Хвороба не розповсюджується під час зберігання, але викликає поширення інших мікроорганізмів, які можуть призвести до гниття.

Ризоктоніоз

Збудник хвороби - базидіальний гриб, спори якого розвиваються при температурі 9-27 ° С та високій вологості. Він вражає стебла, бульби та коріння дорослої картоплі. Захворювання більше відоме як чорна парша, бо залишає на поверхні бульби чорну тверду коросту неправильної форми, що нагадує налиплий ґрунт. На стеблах розвиток гриба викликає появу брудно-білого нальоту, схожого на повстяну плівку. На коренях і паростках з'являються бурі плями та виразки. Якщо зробити поперечний розріз, буде видно тверді іржаві утворення.

Спори гриба зимують на бульбах та в ґрунті. Якщо посадити хворі бульби, грибниця потрапляє в молоді паростки та викликає гниття пагонів та їх загибель.

Від того, коли з'явилася інфекція, від тяжкості захворювання, зовнішніх умов перед збиранням та стійкістю самого сорту картоплі залежать кількісні втрати врожаю.

Фузаріоз

Зовнішня ознака цього грибного захворювання - в'янення кущів картоплі, що проявляється на початку цвітіння. Спочатку жовтіють краї листа, потім з'являються бурі плями з яскравою жовтою облямівкою. Якщо погода суха, то листя засихає й починає опадати. У дощову вологу погоду обвисають уздовж стебла. На зів'ялому листі з'являється сіруватий брудний наліт. Грибниця проникає в очки бульб картоплі. Через це під час зберігання вони загнивають. Там, де були очки, залишаються западинки. Спори гриба зимують на залишках рослин та в ґрунті. Вони можуть також стати причиною захворювання на інших культурах: помідори, перець, баклажан, хміль тощо. Джерелом зараження стають самі хворі бульби, залишки бадилля або інфікований ґрунт. 

Гнилі

Буває гниль мокра та суха. Попри схожість назв, їхні збудники різні. 

Мокра гниль викликається розмноженням напівсапрофітних бактерій, які розвиваються в перезволоженому ґрунті, але найсильніше виявляються під час зберігання картоплі. Хворі бульби набувають темно-бурого кольору й стають мокрими та м'якими. Їхній м'якуш перетворюється на тягучий слиз з неприємним запахом. Якщо зберігати картоплю у вологому місці з різкими перепадами температури, бактерії дуже швидко розмножуватимуться. 

Суха гниль — це грибна хвороба. На уражених нею бульбах утворюються матові або сіро-бурі плями, м'якуш також набуває бурого кольору, висихає і стає трухлявим. Протягом зберігання картопля, уражена сухою гниллю, висихає. Якщо в місці зберігання вологість повітря вище 90%, ураження стають мокрими, але не розріджуються в масу, що неприємно пахне. Бульби просто стають трухлявими.

Парша

Видів цієї інфекції чимало. Крім чорної (ризоктоніозу), існують також звичайна, горбиста, порошиста і срібляста парша. Усі вони спричинені поширенням грибів. Як правило, вони спричиняють появу на поверхні бульби виразок і наростів різної форми та величини. Іноді кілька видів грибів можуть вражати ту саму бульбу. Тоді картопляна шкірка темніє, стає нерівною, лущиться. Умовами для розвитку інфекції є надмірна вологість ґрунту і температура в межах 12–18 °С.

Профілактика хвороб картоплі

Агротехнічні заходи обов'язково потрібні для профілактики грибних та бактеріальних захворювань.

Для профілактики цих інфекцій слід відбирати для посадки тільки здоровий насіннєвий матеріал, видаляти уражені бульби, обробляти та зберігати картоплю під посадку окремо від інших овочів.

Після збирання врожаю бульби картоплі необхідно просушити. А через 2-3 тижні після початку зберігання провести огляд врожаю на перші ознаки гнилі. Відтак картоплю слід регулярно оглядати раз на 1-2 тижні, щоб не з'являлося проростків.

У приміщенні зберігання не повинно бути надмірної вологості та сильних перепадів температури.

Необхідно проводити обробку паростків картоплі в період вегетації не тільки від інфекційних захворювань, а й від шкідників — жука колорадського та інших комах та їх личинок, а також гербіцидами від появи бур'янів.

Köckerling у Ганновері: інновації, помножені на...

Як провідному німецькому виробникові сільгосптехніки вдалося вкотре приємно здивувати гостей...

CASE IH у Ганновері: парад інновацій!

Провідний світовий виробник сільгоспмашин представив унікальні рішення в сегменті тракторів,...

Як уникнути помилок під час будівництва...

Чи можна вийти на швидку окупність початкових витрат, бувши впевненими в багаторічній надійній...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

33567
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

23681
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

11835
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

СУПЕРЦІНА на AXION 930

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.