Прогноз розвитку хвороб ріпаку складено на основі звітів обласних відділів прогнозування, фітосанітарної діагностики й аналізу ризиків Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби України

У 2021 році ріпак вирощували на площі 1011,9 тис. гектарів. Найпоширенішими хворобами в посівах культури були альтернаріоз і несправжня борошниста роса. Значно менші ареали поширення в посівах ріпаку займали фомоз, бактеріоз коренів, чорна ніжка, біла й сіра гнилі, циліндроспороз, біла плямистість, борошниста роса

Чорна ніжка (гриби родів Pythium Pringsh., Rhizoctonia DC, Olpidium Р.А. Dang, Аlternaria spp.). Восени 2020 року на сходах ріпаку озимого хворобу виявлено на 1424 га від обстежених 83670 га (1,7%) у господарствах Київської, Тернопільської та Вінницької областей.

Найінтенсивніше ураження рослин відбувалося в Київській області, де було уражено близько 25% обстежених площ сходів ріпаку озимого та уражено 1–4% рослин за розвитку хвороби 0,1–0,5%. Перші ознаки хвороби на рослинах виявлено в другій декаді вересня, у фазу сходів культури. Розвиток хвороби відбувався переважно на загущених посівах, перезволожених ділянках полів, за наявності міцної поверхневої кірки на важких за механічним складом ґрунтах під час сходів ріпаку. В господарствах Тернопільської й Вінницької областей чорна ніжка була поширена на 12% обстежених площ посіву ріпаку озимого, переважно на пізніх сходах після проходження дощів та утворення ґрунтової кірки в третій декаді вересня, ураженість рослин було незначною і становила 0,5–1,3% за розвитку 0,1%.

На посівах ріпаку ярого у фазу 2–4 листочки у 2021 році розвиток чорної ніжки спостерігали в господарствах Тернопільської області, за ураження 1,2% рослин на 82% обстежених площ. Погодні умови травня не були сприятливими для подальшого ураження рослин ріпаку ярого хворобою.

Читайте також: Бутонізація та квітування озимого ріпаку: догляд за посівами

У посівах ріпаку озимого під урожай 2022 року хворобу чорної ніжки помічено в Тернопільській області в другій декаді вересня. Хворобою було уражено 1,3% рослин на 13% обстежених площ культури, що на 0,6% площі більше від рівня минулого року. Проявлення хвороби торік у посівах ріпаку в господарствах Київської області розпочалося на декаду раніше — в першій декаді вересня, у фазу «сходи — 1–2 листки». Надалі на 12–20% обстежених площ на чорну ніжку хворіло 1–3% рослин за інтенсивності розвитку 0,5%.

Розвиток чорної ніжки на рослинах ріпаку озимого ускладнить перезимівлю ослаблених рослин. Навесні, після відновлення вегетації, може спричинити ураження рослин кореневими гнилями У 2022 році розвиток чорної ніжки прогнозується від незначного до помірного в окремих осередках за умов поганої аерації ґрунту, прохолодної дощовитої погоди, вегетації рослин на ущільненому, бідному на поживні елементи, ґрунту, частим повертанням культури на попереднє місце, що сприяє накопиченню ґрунтової інфекції.

Бактеріоз коренів (Хаn­thomonas campestris pv. campestris Dowson.; Pseudomonas fiuorescens pv. nарі Peresypkin). Восени 2020 року перші ознаки хвороби виявляли на ріпаку озимому у фазу розетки рослин. Інфіковані рослини відставали в рості й розвитку, біля кореневої шийки у коренях, за їх поздовжнього розрізу, виявляли порожнини, в результаті чого спочатку серцевина, а потім і деревина набувала бурого кольору. Навесні 2021 року корені в уражених рослин ослизнювалися і розм’якшувалися, розетка листків легко відокремлювалась від кореня, рослини в’янули, жовтіли й гинули. Бактеріоз коренів був поширений на 2315 га (2,8% обстежених площ) посівів культури.

Бактеріоз коренів

Найбільше поширення бактеріозу спостерігалося в господарствах Вінницької області (91% площ), де було уражено 2–3, максимум 5% рослин за розвитку хвороби 0,1–0,2%. У Київській області хвороба була поширена на 40–60% обстежених площ посівів ріпаку озимого з ураженням 1–6% рослин. Бактеріоз коренів також було виявлено на 2–17% обстежених площ ріпаку озимого в господарствах Волинської, Чернівецької, Хмельницької й Житомирської областей, де було уражено в середньому 0,5–4,0% рослин за розвитку хвороби 0,1–1,5%.

Навесні 2022 року бактеріоз коренів уражуватиме рослини ріпаку озимого передусім за умов неякісного передпосівного обробітку ґрунту під сівбу ріпаку, що спричинятиме оголення кореневої шийки; недотримання оптимальних строків сівби, яке знижуватиме зимостійкість рослин за відсутності сталого снігового покриву; утворення тривалої льодової кірки на полях; різких перепадів температур, механічного пошкодження рослин.

Снігова пліснява (Calo­nectria graminicola Wr. ; Fusa­rium nivale Ces.) у 2021 році проявилась навесні на 0,3–3,0% обстежених площ ріпаку озимого у Львівській (базове господарство Жидачівського району), де хвороба проявилась на 13,6–20% рослин, за середнього розвитку 3,5%) та господарствах Волинській області (3% обстежених площ, де було уражено в середньому 1% росли за розвитку хвороби 0,9%). Хвороба проявлялась у понижених ділянках рельєфу у вигляді випрівання окремих рослин у вигляді невеличких осередків. В інших областях хвороба виявлялась тільки на поодиноких рослинах.

За сприятливих (виснаження рослин через подовження вегетації під сніговим покривом за не промерзлого ґрунту, утворення притертої льодової кірки взимку й на початку весни; внесення високих доз азотних добрив восени) для поширення умов навесні 2022 року прогнозується прояв снігової плісені від незначного до помірного, здебільшого в західних, північних і центральних областях переважно на перезволожених ділянках із перерослими й недорозвинутими рослинами.

Несправжня борошниста роса (пероноспороз) (Pero­nospora brassicae Gaeum.) повсюди розвивалась у посівах ріпаку озимого і ярого. Сприятливі погодні умови зимового періоду спричиняли навесні 2021 року інтенсивне ураження розеткових листків. Масове поширення хвороби (100% обстежених площ) виявлено в господарствах Полтавської області, де було уражено в середньому 12% рослин за розвитку хвороби 3%. На 42–56% обстежених площ ріпаку озимого в господарствах Кіровоградської, Дніпропетровської й Тернопільської областей, де хворобою було уражено в середньому 3–5% рослин за розвитку 2%. На 10% площ уражено стручків 0,4% з розвитком хвороби 0,2%. На 17–35% обстежених площ несправжня борошниста роса була поширена в господарствах Житомирської, Запорізької, Чернівецької, Харківської, Київської, Сумської, Волинської, Івано-Франківської та Хмельницької областей з ураженням 3,4–8,0% рослин за інтенсивності розвитку 0,2–4,0%. Незначне поширення хвороби (5–12% обстежених площ) спостерігали в господарствах Чернігівської, Черкаської, Львівської, Миколаївської та Луганської областей за ураження 4–8,0% рослин з інтенсивністю розвитку 1,4–4,0%. У господарствах Львівської області уражено хворобою 4,1–6% стручків ріпаку.

Несправжня борошниста роса

На 100% обстежених площ ріпаку ярого несправжньою борошнистою росою у господарствах Тернопільської області було уражено 7,7% рослин за розвитку хвороби 2,4% рослин. Незначне поширення хвороби на ріпаку ярому спостерігалось у господарствах Пустомитівського району Львівської області, де було уражено 2–3% рослин із незначним розвитком хвороби.

У вересні 2021 року в більшості областей переважала нестійка погода зі значними коливаннями температур повітря, частими зливовими дощами в супроводі поривчастого вітру та шквалів, низький температурний режим і часті опади були сприятливими для розвитку несправжньої борошнистої роси. Найінтенсивніше поширення хвороби відбувалося в господарствах Миколаївської області, де було уражено 10–20% рослин. Прояв хвороби в посівах озимого ріпаку спостережено у фазу «утворення листкової розетки» в господарствах Тернопільської області на 15% обстежених площ, де було уражено 2,4% рослин. У господарствах Львівської області хвороба восени розвивалась до кінця вегетації рослин ріпаку озимого, уразивши 3,7–8% рослин. У Луганській області торік восени несправжньою борошнистою росою року було уражено 1,4-4,0% рослин ріпаку озимого на 4–6% обстежених площ культури.

Читайте також: Підбір гібрида ріпаку озимого в умовах 2022 року

З огляду на значний запас інфекції збудника хвороби в рослинних рештках, ґрунті, зараженому насінні й уражених рослинах з осені ріпаку озимого, у 2022 році за умов прохолодної дощовитої весни — першій половині літа ймовірний розвиток хвороби від помірного до інтенсивного на ріпаках: озимому та ярому.

Альтернаріоз (чорна плямистість) (Alternaria brassicicola Wilt.; Alternaria brassicae Sacc.) виявлявся в посівах ріпаків озимого та ярого в усіх ґрунтово-кліматичних зонах. Інтенсивніше хвороба розвивалася в господарствах Полтавської, Тернопільської та Вінницької областей, де на 61–100% обстежених площ ріпаку озимого альтернаріозом було уражено 2–10%, в осередках — 12–15% рослин, за інтенсивності ураження 0,2–3%. Стручків уражено 2,8–5,0%, в осередках 8–10%, з розвитком хвороби 0,5–2,5%. У Київській, Кіровоградській, Житомирській, Чернівецькій і Дніпропетровській областях хворобу виявляли на 30–40% обстежених площ, де було уражено 2–5, в осередках 7–10% рослин за розвитку хвороби 0,1–2%.

Альтернаріоз

На 4–28% обстежених площ посівів ріпаку озимого в господарствах Волинської, Рівненської, Львівської, Івано-Франківської, Сумської, Чернігівської, Хмельницької, Черкаської, Одеської, Миколаївської, Запорізької, Луганської областей було уражено 1,2–15%, в осередках — до 20% рослин за інтенсивності розвитку 1–3%. Ураженість хворобою стручків ріпаку становила 2–19%, в осередках — 25–39% з розвитком хвороби 0,2–1,5%

На ріпаку ярому хворобу виявлено на 100% обстежених площ у господарствах Тернопільської, Хмельницької областей, де вона уразила 1,0–5% рослин, в осередках — 8–10% за інтенсивності ураження 0,1–0,2%. В інших областях, де вирощували культуру, альтернаріоз проявлявся на поодиноких рослинах із незначним розвитком.

В осінній період під урожай 2022 року альтернаріоз виявлявся на розеткових листках поодиноких рослин ріпаку озимого повсюди, особливо на площах ранніх строків сівби. Інтенсивніше поширення хвороби (2–10% обстежених площ) спостерігали в господарствах Чернігівської, Одеської і Луганської областей, де було уражено 1–5%, в осередках — 6–8% рослин за розвитку хвороби 0,5–1%.

Суттєве накопичення інфекції в уражених рослинах ріпаку озимого з осені, в уражених рештках, насінні капустяних культур створюють передумови для прогнозування повсюдного розвитку альтернаріозу у 2022 році. Характер розвитку хвороби залежатиме від погодних умов у період вегетації рослин: за умов високої вологості повітря в період наливання і дозрівання насіння ймовірний епіфітотійний розвиток хвороби насамперед у загущених, забур’янених, полеглих посівах озимої та ярої культури, за передозування органічних і азотних добрив, за умов випадання атмосферних злив з вітрами після тривалої засухи, за температури навколишнього середовища понад +22 °С; за випадання рясних рос у нічні години.

Іван Марков, канд. біол. наук, професор НУБіП України

 

Інтегрований захист ячменю від хвороб

Заходи захисту ячменю від хвороб спрямовано передусім на запобігання масового їх розвитку, на...

Інсайти з головної зернової конференції Grain...

Третій рік поспіль бізнес, інфраструктура та економіка функціонують в умовах повномасштабної...

«Малюки» на 300 плюс!

Не буде перебільшенням сказати, що найпопулярнішою машиною у середніх та великих вітчизняних...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40597
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28623
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15323
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.