Промисловим вирощуванням полуниці у нас займаються небагато агроформувань. За кордоном це переважно фермерські господарства. Вони не тільки вирощують полуницю у масштабних кількостях, але і розробляють перспективні новинки, використовуючи новітні технології. Завдяки цьому у них є можливість не лише забезпечувати ринок своєї країни, але й експортувати ягоди.

Основними правилами для технології вирощування суниці в промислових умовах є:

• якісна підготовка ґрунту;
• оптимальні схеми вирощування розсади;
• використання тільки високоврожайних сортів;
• максимальний захист від хвороб і шкідників.

Порівняно з іншими культурами, полуниця має цілий ряд переваг:

• на ній можна побудувати бізнес за рахунок високої вартості ягід;
• вона здатна добре адаптуватися до будь-якого клімату;
• витрати на вирощування дуже швидко окупаються.

Попередники для суниці

Кращими попередниками є зернові та зернобобові культури. Не рекомендовано використовувати пасльонові культури (картопля, томати) і технічні, що виснажують ґрунт (особливо соняшник).

Одночасно доцільно внести меліорант для розкислення ґрунту і забезпечити внесення основного підживлення (фосфор і калій). Наприкінці травня у разі необхідності вносять аміачну воду або ґрунтовий інсектицид.

Читайте також: Весняна підгодівля полуниць мінеральними добривами

Під вирощування маточних насаджень суниці варто відводити кращі ділянки, ґрунти на яких повинні бути окультуреними та незасміченими кореневищними і коренепаростковими бур’янами, без наявності ґрунтових шкідників. Поле маточної сівозміни повинно бути розміщене на відстані 1,5–2 км від звичайних товарних плантацій суниці садової. Маточні насадження культури у сівозміні доцільно використовувати впродовж 1–2 років.

Саджанці до висаджування рекомендовано зберігати у прохолодному місці та регулярно зволожувати. До садіння розсаду готувати необхідно у затіненому місці, під час підготовки варто видалити зайві листки, залишаючи не більше двох на рослині, вкоротити кореневу систему до 8–10 см, для відновлення тургору помістити у воду.

Саджанці допускається висаджувати однорядним способом, ширина міжрядь у цьому випадку повинна становити 0,9–1,0 м. Відстань між рослинами у рядку коливається від 20–25 см для не надто рослих сортів, і 25–30 см для надміру рослих.

Дворядну схему посадки необхідно застосовувати під час висаджування рослин на гребенях, що вкриваються плівкою для мульчування. Під плівкою доцільно розмістити дві стрічки крапельного зрошення.

Сорти суниці садової

Наразі у виробництві широко використовуються звичайні сорти суниці та ремонтантні. Перша група представлена значно більшим асортиментом сортів, що вирощуються для отримання ягід як на переробку, так і для продажу на ринку свіжої продукції.

Сорти цієї групи потребують періоду з обмеженим освітленням (8-годинний світловий день) та пониженими температурами для процесу диференціації плодових бруньок. З плодових бруньок, що заклались восени, у травні наступного року формуються квітконоси, і наприкінці травня або на початку червня (залежно від сорту) дозріває урожай.

Ремонтантні сорти в основному використовуються для отримання позасезонної ягоди для ринку свіжої продукції.

Ранньостиглі

Хоней — сорт американської селекції. Ранній термін дозрівання. Ягоди великі, мають забарвлення від інтенсивно- до темно-червоного. М’якоть помаранчево-червона, ароматна, винно-солодкого смаку. Через раннє дозрівання плодів сорт може лише незначною мірою уражуватись сірою гниллю. Стійкий до хвороб листя, проте сприйнятливий до захворювань кореневої системи. Морозо­стійкість рослин досить добра, хоча через ранній розвиток генеративних органів квіти можуть пошкоджуватись весняними приморозками.

Крістін (Christine) — ранньостиглий сорт суниці британської селекції. Ягоди великі та дуже великі. Один із найстійкіших до пошкоджень плодів, характеризується високою лежкістю та придатністю до транспортування. Для повної реалізації їх потенціалу необхідно достатньою мірою забезпечувати водою та елементами живлення. Сорт стійкий до вертицильозного в’янення та борошнистої роси.

Алба — ранній сорт італійської селекції. Велика ягода вирівняної конічної форми, до кінця сезону практично не дрібнішає. Рослина сильноросла, стійка до низьких температур взимку. Досить стійкий до хвороб кореневої системи — вертицильозного в’янення та гнилі сердечка, толерантний до борошнистої роси.

Азія — середньоранній сорт. Ягода велика, видовженої конічної форми. Сорт сильнорослий, стійкий до низьких температур взимку, хвороб кореневої системи — вертицильозного в’янення та гнилі сердечка.

Середньостиглі сорти

Ароза — середньостиглий італійський сорт суниці. Рослина середньої сили росту, відносно компактна. Ягода правильної конічної форми, яскраво-червоного кольору, велика, однорідна за розміром. М’якоть щільна та соковита. Ягоди дозрівають повільно, тому допускається щотижневий збір урожаю. Лежкість та транспортабельність досить добра. Сорт добре зимує в умовах України. Відносно стійкий до хвороб кореневої системи та листя, зокрема борошнистої роси. Добре переносить виснажені ґрунти.

Соната — середньостиглий сорт суниці голландської селекції. Рослина відносно компактна, добре адаптується до умов вирощування. Великий розмір ягоди та відсутність деформованих плодів дозволяють збільшити продуктивність збору на 20–25% у порівнянні з іншими сортами. Придатний для вирощування за різними технологіями: у відкритому грунті, в плівкових та скляних теплицях.

Читайте також: 5 матеріалів для мульчування суниці

Елеганс — один із найкращих середньостиглих літніх сортів. Має високу продуктивність, добру якість ягоди та лежкість. Стигла ягода залишається твердою і міцно тримається на рослині протягом декількох днів без потемніння забарвлення. Висока продуктивність збору ягід забезпечується практично повною відсутністю ягоди другого класу. Сорт сприйнятливий до борошнистої роси і толерантний до вертицильозного в’янення й кореневих гнилей.

Зенга Зенгана — найбільш поширений сорт німецької селекції середньопізнього терміну дозрівання. Ягоди великі, але під кінець плодоношення дрібнішають. Досить стійкий до хвороб кореневої системи та має високу морозостійкість. Цей сорт до цих пір є надзвичайно популярним в Україні та у ряді країн Європи для вирощування продукції на промислову переробку і заморожування.

Пізньостиглі сорти

Флоренс. Ягода має конічну форму, щільну шкірку і м’якоть приємна на смак. Для гарного забарвлення плодів сорт краще вирощувати на чорній плівці. Лежкість дуже добра. Стійкий до борошнистої роси та інших грибкових хвороб.

Ямаска — пізньостиглий сорт суниці канадської селекції. Ягода приємного десертного смаку та з характерним суничним ароматом. Урожай дозріває дружно. Придатний для ринку свіжої продукції та промислової переробки. Зимостійкість висока.

Ремонтантні сорти

Моллінг Перл — плоди мають рівномірну конічну форму і привабливий зовнішній вигляд, середньо-насичений червоний колір та блиск. Ягоди міцні, з соковитим м’якушем і приємним ароматом. За весняного висаджування збір урожаю починається у липні та триває до жовтня. Для збільшення урожаю необхідно використовувати плівкове укриття у кінці сезону.

Королева Єлизавета II — абсолютний чемпіон серед сортів полуниці. Ця садова суниця дає великі плоди. Ремонтантна, цвіте і плодоносить з травня до жовтня. Сорт відрізняється високою стійкістю до транспортування, невимогливістю до ґрунту, прекрасною лежкістю, високою урожайністю. Ягода вагою до 100–120 г, щільна, солодка, з яскраво вираженим суничним ароматом.

Ольга. Власова, канд. с.-г. наук
Інститут захисту рослин НААН

Труднощі захисту дерев в інтенсивних садах від...

Застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова...

Дмитро Шацман: «Вирощування класичних гібридів...

У перший рік війни українська насіннєва компанія «Євросем» не зменшила посіви насіння соняшнику, а...

Кіноа здатна зайняти одну із ніш на сучасному...

Цими днями вчені кафедри агротехнологій і ґрунтознавства Сумського національного аграрного...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36607
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26030
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13437
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.