Після відлиги, коли сніг розтанув, настає пора подумати про першу підгодівлю для полуниць навесні. Вологість достатня, але для вегетації потрібно живлення. Чим раніше вводяться корисні мікро- і макроелементи, тим швидше з’явиться листя, пришвидшаться зав’язь бутонів і плодоношення.

Загальні правила

Внесенню добрив має передувати аналіз ґрунту. Стандартне дослідження ґрунту складається з аналізу рівня pH, вмісту гумусу, азоту (N), фосфору (P) та калію (K). Додатково можна визначити вміст елементів, що є в менших кількостях, таких як магній (Mg), бор (B), залізо (Fe), цинк (Zn) і марганець (Ma).

Культура дуже чутлива до вмісту солей у ґрунті, тому слід уникати внесення великої кількості органічних добрив безпосередньо перед садінням розсади, бо це може пошкодити кореневу систему. Найкращим періодом унесення гною є осінь попереднього року, якщо садіння заплановано на весну, або весна, якщо садіння заплановано на осінь поточного року. Гній, як і більшість мінеральних добрив, слід добре загорнути у ґрунт. Фосфорні, кальцієві та магнієві добрива вносять у ґрунт перед оранкою. Азот і калій можна додатково вносити під час росту рослин.

Фермери-початківці нехтують аналізом ґрунту перед закладанням ягідної плантації або вносять добрива в довільній нормі, гадаючи, що компенсують брак певного елемента, якщо це проявиться, шляхом фертигації або листкових підживлень. Фертигація й листкове внесення добрив можуть тільки дещо скоригувати ситуацію. Крім того, для листкових підживлень мають бути вагомі причини, що заважають поживним речовинам засвоюватися через кореневу систему.

Щоб кущі після зими могли сформуватися й озеленіти, їм потрібні азотні добрива. Цей елемент активізує ділення клітин і рух соків, стимулює зростання зелені. Крім стимуляції росту ягодам потрібен захист від можливих інфекцій.

Досвідчені фермери збагачують кореневу систему поживними речовинами, коли ґрунт прогрівається до +10 °С. Вибір добрив для полуниці за весняного садіння у фермерів зводиться до органічних і мінеральних добавок.

Рослині потрібен комплекс елементів, але найбільша потреба — у фосфорі, азоті й калії, сірці, магнії. Ремонтантним сортам суниці потрібні цинк і залізо, кремній і гумати. Вибір одиного або комплексного добрива для полуниць ураховує потребу в тих чи інших елементах.

Азотні добрива під полуниці

Азот життєво необхідний для росту і розвитку будь-якої рослини, зокрема і ягідних культур. Він відповідає в основному за формування й зростання наземної та кореневої частин, меншою мірою — за утворення плодів. За браку азоту кущі полуниць погано ростуть, старе листя червоніє й швидко відмирає, а молоді стають світлими та слабкими. Надлишок азоту викликає розростання зеленої маси на шкоду плодоношенню, а ті ягоди, що утворюються, втрачають свій смак. Листя і стебла нагромаджують зайву воду, через що знижується імунітет, посухостійкість і холодостійкість куща. Перегодовані рослини до того ж часто потерпають від ураження шкідниками. До мінеральних добрив із великим умістом азоту належать: кальцієва селітра, аміачна селітра, карбамід (сечовина), нашатирний спирт. Кальцієва селітра (нітрит кальцію, азотнокислий кальцій).

Читайте також: 5 матеріалів для мульчування суниці

Кальцій і азот — прекрасне поєднання, оскільки один елемент сприяє засвоюваності іншого. Кальцій полуниць потрібен для дихання й живлення. Він бере участь у формуванні всіх частин рослини, зокрема і ягід. За дефіциту кальцію ягоди стають водянистими й несолодкими. Тому азотнокислий кальцій уважається найефективнішим із мінеральних азотних добрив для полуниць першого року посадки. Нітрит кальцію буває порошковий і гранульований. Варто пам’ятати, що добриво вносять в грядки тільки навесні до початку цвітіння. Для кореневого підживлення полуниць 25 г кальцієвої селітри розводять у 10 л води.

Аміачна селітра — азотне добриво у формі нітриту. Саме нітрити є найкращими для полуниць. Селітрою удобрюють полуниці, починаючи з другого року життя. Нітрит амонію цінується за здатність зміцнювати імунітет рослин, перешкоджаючи їх зараження патогенними мікроорганізмами. Азотнокислий амоній уносять у ґрунт навесні як перше підживлення. Норма витрати аміачної селітри для полуниць — 20 г/10 л води.

Нашатирним спиртом (водний розчин аміаку) як азотним підживленням полуниць неможливо перегодувати культуру, аміачний азот полуниці засвоюють слабко. Проте перше підживлення з водним розчином аміаку живить і захищає від шкідників (зокрема довгоносика). Для добрива треба розчинити 50 мл 25%-го нашатирного спирту в 10 л води. Полуниці таким розчином найкраще поливати ввечері в міжряддя.

Сульфат амонію (амоній сірчанокислий). Сірчанокислий амоній абсолютно нетоксичний і безпечний для людини. Він добре розчиняється у воді, не вимивається дощами й дуже добре засвоюється. Сульфат амонію можна вносити в грядку й сухим — він усе одно засвоїться. Для першого весняного підживлення 1 столову ложку сірчанокислого амонію розчиняють в 10 л води й додають 2 склянки коров’яку.

Карбамід (сечовина). Найпопулярніше азотне добриво прекрасно підійде і для полуничної грядки другого й наступних років життя. Сечовина багата на легкозасвоюваний азот, добре розчиняється у воді. Нею можна обприскувати рослини по листку, на відміну від аміачної селітри. Для підгодівлі полуниць використовується розчин 15 г карбаміду в 10 л води.

Фосфор

Фосфор — будівельний елемент рослинних тканин, він входить до складу білків й інших органічних сполук. Зокрема, фосфор важливий для розвитку кореневої системи рослин. Це мінерал із низькою рухливістю й повільною дією, тому вносити його рекомендується завчасно до садіння. Оптимальний рівень фосфору коливається в межах 160–240 мг на 1 кг ґрунту. Найпоширенішими джерелами фосфору є суперфосфат (P = 16%, N = 3%) і амофос (P = 52%, N = 12%). Фосфор міститься також у гної. Точнішу кількість фосфору й рекомендації щодо форми його внесення має надати лабораторія за результатами аналізу ґрунту.

Результатом браку фосфору буде обмежений розвиток кореневої системи рослин, їх уповільнений ріст, також характерною ознакою є темно-зелене листя, інколи з пурпуровим відблиском. Плоди за дефіциту фосфору будуть невеликими.

Калій

Калій — це важливий елемент для розвитку транспортної системи рослин, формування цвіту й плодів. Рівень калію в поживному ґрунті становить 120–180 мг/кг ґрунту. Результатом недостатньої кількості калію є рослина з невеликим листям і невеликою кількістю квітконосів. Краї листя починають жовтіти й висихають. Процес висихання починається спершу в старого листя, у разі значного дефіциту листя може засохнути повністю.

Плоди полуниць під час формування й дозрівання потребують великої кількості калію. Якщо ґрунт містить достатньо калію, додатково для вирощування полуниць слід уносити 100 кг/га. Рекомендується розділити цей обсяг на дві частини: 50 кг/га до або відразу після садіння, а решту — 50 кг/га — у період цвітіння.

Магній

Магній — важливий елемент для стимуляції листкоутворення. Брак магнію проявляється у вигляді бурих плям між прожилками листя, особливо старого. Листя може стати бурим і повністю відмерти.

Якщо вміст магнію в ґрунті достатній, для формування врожаю полуниць слід унести 100 кг/га MgO. Магній найкраще вносити до початку підготовки ґрунту. У холодну весну та за низького рівня рН<5,0 засвоєння магнію може бути проблематичним. У такому разі рослини обприскують 2%-м розчином сульфату магнію.

Дефіцит навіть одного з основних мікроелементів призводить до суттєвого зниження продуктивності насадження. В більшості випадків брак того чи іншого елемента живлення можна виявити за зовнішніми ознаками рослини, хоча такий підхід є досить загальним — проявлення ознак дефіциту кількох елементів ідентифікувати досить складно. До того ж прояв ознак дефіциту свідчить про те, що фізіологічний стан рослин уже послаблено й внесення відповідних добрив матиме запізнілий ефект.

Ольга ВЛАСОВА, канд. с.-г. наук
Інститут захисту рослин НААН

Фузаріозне в'янення кавунів: виклики та...

Початок повномасштабного вторгнення росії на територію Україні негативно вплинув на всі...

Взаємна вигода

Товарне кредитування, що допомагає українським агровиробникам вчасно забезпечитись добривами та...

Раціональний підхід

Застосування посівних комплексів, оснащених ґрунтообробними органами, може стати відмінним...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38679
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27454
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14371
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.