Це на практиці доводить завідувач Проблемної науково-дослідної лабораторії «Інститут проблем картоплярства Північного Сходу України» Сумського національного аграрного університету кандидат сільськогосподарських наук доцент Владислав Коваленко, демонструючи на дослідних ділянках високі потенційної можливості другого хліба.

Коли саме Владислав віддав перевагу картоплі – точно не пам’ятає, але з дитинства (виріс у селі Постольне неподалік Сум) разом із батьками вирощував бульбу на присадибній ділянці, добротні врожаї якої завжди приносили втіху і задоволення. Коли ж усерйоз узявся досліджувати її можливості, переконався: за сезон можна одержувати не один, а щонайменше два чи й три врожаї.

Перші досліди підтвердили результат

Як пригадує Владислав Коваленко, в 2019 році СНАУ отримав державну підтримку в сумі 1,7 млн грн. на реалізацію науково-дослідної теми «Скринінг сортів та гібридів картоплі за адаптивністю до екологічних умов та здатністю відновлення їх генетичного потенціалу» на 2020-2021 рр. У її межах науковці факультету агротехнологій та природокористування вперше провели дослідження в умовах Північно-Східного регіону України для отримання трьох урожаїв ранньої картоплі з однієї дослідної ділянки впродовж календарного року в польових умовах. Основне завдання – проаналізувати адаптивність сортів до екологічних та метеорологічних змін клімату регіону, підвищити її рентабельність. Для цього використали надранні сорти картоплі з вегетаційним періодом до 55-60 днів.

Для отримання ранніх та дружніх сходів використовували прогріті та пророщені в ґрунті бульби, які висаджували в заздалегідь підготовлені з осені добре прогріті гребні, що дозволило оптимізувати перший термін садіння – 31 березня 2020 р. й отримати урожай уже 5 червня.

Владислав Коваленко (15 березня 2024 року. Перше садіння бульб)

Вдруге картоплю висадили 5 липня, використавши пророщені бульби з минулого року. При цьому повноцінний врожай отримали 20 серпня, тобто, на 45 день. Для третього врожаю використали садивний матеріал двох типів: минулорічний, 2019-го р. та першого врожаю 2020-го. Характерно, що в першому варіанті взагалі не отримали сходів, а в другому створили оптимальні умови, оскільки в цей період спостерігається коливання ефективних температур. Це впливало на зміну в проходженні фаз розвитку та фотосинтезу рослин, тому в означеному варіанті картопля була постійно вкрита білим агроволокном.

_______________________

Основне завдання – проаналізувати адаптивність сортів до екологічних та метеорологічних змін клімату регіону, підвищити її рентабельність. Для цього використали надранні сорти картоплі з вегетаційним періодом до 55-60 днів

_______________________

Також зафіксовано зріджені сходи, низьку продуктивність отриманих на 60-ий день товарних бульб, що свідчить про недостатню фотосинтезуючу активність в осінній період та коливання температур протягом доби.

Результати різних термінів випробування різнилися, іноді значно. В цілому урожай першого та другого термінів виявився значно вищим за третій. Так, навесні отримано 420 г/кущ за товарності бульб 96%. Бульби, висаджені влітку, мали найвищий показник врожайності, а саме 614 г/кущ при товарності – 98%. Протилежне стосувалося осінніх результатів, хоча вегетаційний період був тривалішим: відповідно 185 г/кущ і 63%. Тобто, зафіксовано значний вплив термінів садіння на формування складових врожаю.

15 березня 2024 року. Перше садіння бульб

На продовження попередніх польових досліджень та на основі отриманих результатів торік проведено науково-польовий експеримент з вирощування картоплі у літній період. Зокрема, використовувалися сорти різних груп стиглості, а не тільки ранні.

За визначенням Владислава Коваленка, важливо враховувати агрокліматичні умови року. Так, у 2023-му зафіксована активна вегетація весняної посадки, а літнього періоду прояв хвороб. Тож учений максимально враховує цей фактор, забезпечуючи повноцінний захист рослин та створюючи інші умови, що можуть вплинути на проходження фенологічних фаз розвитку в процесі вегетації.

Отримані результати свідчать про важливість усіх без винятку чинників, починаючи з підготовки насіннєвого матеріалу, грунту, своєчасного проведення агротехнічних операцій та захисту рослин і закінчуючи дотриманням оптимальних строків вегетації зі своєчасним видаленням бадилля, контролем за дозріванням бульб перед збиранням, відповідного технологічного налаштування агрегатів для збирання, аби мінімізувати механічні пошкодження, підготовки умов для зберігання в осінньо-зимовий період.

Щоб задуми стали реальністю

І нинішнього року Владислав Коваленко продовжує розпочату справу, взявши за основу отриманий практичний досвід. За його визначенням, зараз головний акцент сконцентрований на вивченні оптимізації строків садіння сортів картоплі різних груп стиглості залежно від умов року. Зокрема, підготовка дослідної ділянки передбачає завчасне накриття грунту з метою прогрівання та дозрівання; насіннєвого матеріалу – прогрівання бульб в торфосуміші з дотримання оптимальної температури та вологості, обробка азотфіксуючими та фосфор-мобілізуючими препаратами біологічного походження.

15 березня 2024 року. Перше садіння бульб

Насіннєвий матеріал другого строку садіння науковець відбиратиме з минулорічного врожаю, а для третього – свіжозібрані бульби першого. Їх підготовка для пробудження потребує окремих підходів та способів обробки спеціальними речовинами. Вирощування третього врожаю передбачає дослідження вегетації хвороб та шкідників, динаміки формування показників продуктивності та основних господарсько-цінних ознак різних сортів.

_______________________

Лабораторний аналіз дослідних зразків в процесі вегетації задля визначення нестачі чи надлишку основних мікроелементів дозволить підвищити врожайність та поліпшити якість сортів

_______________________

Лабораторний аналіз дослідних зразків в процесі вегетації задля визначення нестачі чи надлишку основних мікроелементів дозволить підвищити врожайність та поліпшити якість сортів. Також у планах – спеціальний дослід з можливістю зміни строків настання фаз розвитку рослин за допомогою регуляторів їх росту.

До слова, лабораторія пропонує до реалізації якісний насіннєвий матеріал різних сортів картоплі, адаптованих до умов вирощування північно-східного регіону України і оздоровлених методом апікальної меристеми.

Олександр Вертіль

Ідеальне внесення міндобрив із причіпним...

Компанія AMAZONE представляє унікальний професійний розподільник гранульованих добрив з об’ємом...

Український тваринницький саміт: трансформуємо...

11 жовтня 2024 року у Києві відбувся UKRAINIAN LIVESTOCK SUMMIT 2024, організований компанією...

Переваги осінньої обробки гербіцидами озимих...

Затяжні теплі осені вже стали звичною прикметою аграрного сезону в Україні. Позитивні температури...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

45109
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

30858
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

17181
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.