Найбільший виклик, з яким доводиться стикатися агровиробникам при вирощуванні картоплі, це отримання високоякісного врожаю на оптимальному рівні. Проте це завдання не з легких, оскільки насадження картоплі наражаються на низку загроз, зумовлених, з одного боку, складними погодними умовами, а з іншого – дією шкідливих організмів. І мова тут не лише про шкідників типу колорадського жука. Є проблеми іншого характеру. На які небезпеки при вирощуванні картоплі варто звернути особливу увагу? Як з ними боротися? Щоб дізнатися про це, обов’язково прочитайте нашу статтю.

Абіотичний стрес під час вирощування картоплі

Серйозною загрозою для вирощування картоплі є абіотичний стрес, спричинений високою температурою та дефіцитом води. Рослини, які піддаються його дії, пригнічують свій ріст і розвиток. Картопля, як рослина Анд, яка підходить для помірного клімату, для росту і розвитку віддає перевагу температурі в діапазоні від 20 до 25ºC. Натомість самі бульби гарно формуються у межах температури від 15 до 20ºC. Надмірно високі температури в період вегетації знижують продуктивність рослин до п'ятдесяти відсотків. Воно й зрозуміло: на родині, в горах Перу, у вегетаційний період сонячно, проте на тих висотах спеки ніколи не буває.

Високі температури часто супроводжуються посухою ґрунту. Картопля на початкових етапах свого розвитку поглинає воду з бульб, тому відносно терпимо переносить її дефіцит у ґрунті. Однак на наступних етапах вегетації потреба рослин у воді значно зростає. Найбільш чутливі до нестачі води рослини в період цвітіння і бульбоутворення.

_______________

Додаткове живлення дозволяє культурі краще переносити стресові умови, боротися із хворобами, формувати здоровий урожай

_______________

Для протидії наслідкам посухи необхідне зрошення картопляних полів. Найпоширенішими методами поливу є дощування і крапельне зрошення. Штучна іригація може здатися дорогим задоволенням, проте, якщо зважити на погодні умови, що погіршуються з кожним роком, таке рішення може доволі швидко себе окупити.

Окрім цього важливим аспектом на шляху протидії дії стресу є підтримка імунітету рослин за допомогою підживлення та добрив. Додаткове живлення дозволяє культурі краще переносити стресові умови, боротися із хворобами, формувати здоровий урожай.

Вирощування картоплі – вірусні хвороби

Великим питанням є ураження рослин картоплі різноманітними вірусами. В Україні у вирощуванні картоплі переважають іноземні сорти, які більш сприйнятливі до вірусних захворювань. Українські сорти, можливо й краще дають раду з цією проблемою, однак ринкові умови спонукають виробників вирощувати сорти саме іноземної селекції, хоч вони й більш вразливі до вірусних патогенів.

_______________

Вірусні захворювання є однією з основних причин поганої якості насіннєвої картоплі та технічних посівів

_______________

Вірусні захворювання є однією з основних причин поганої якості насіннєвої картоплі та технічних посівів. Як правило, симптоми вірусного ураження рослин дуже характерні, але бувають випадки, які можуть викликати питання. Віруси здебільшого передаються через насіннєвий матеріал. Проте є й інший шлях передачі цих збудників хвороб – попелиці.

В Україні поширені віруси, що викликають скручування листя, або призводять до утворення веретеноподібних бульб.

Вірус Y картоплі – Potatovirus Y

Вірус Y картоплі(PVY) є найнебезпечнішим вірусом цієї культури на теренах України. Передається через заражену насіннєву картоплю та протягом вегетаційного періоду попелицями, головним чином персиковою та картопляною попелицями (Myzus persicae), що створює великі труднощі у захисті рослин.

PVY викликає хворобу смугастої мозаїки, яка проявляється у вигляді різних реакцій у картоплі залежно від штаму вірусу. Зазвичай мозаїка зʼявляється на листках нижнього ярусу, а далі піднімається вгору. Згодом можна буде помітити темно-коричневі некротичні смуги, плями та точки на листкових пластинах. Листя деформується. У міру прогресування хвороби листя гине, а далі всихають пагони, а відтак і вся рослина.

У разі зараженні штамом PVY на бульбах утворюються концентричні кільця.

Вірус скручування листя картоплі – Potatoleafrollvirus

Вірус скручування листя картоплі (PLRV) — це вірус, який стійко передається персиковою картопляною попелицею. Раніше він був поширений по всій країні, але в останні роки його значення дещо зменшилося. Попри це, він все ще часто зустрічається в картоплярстві України.

Характерним симптомом первинного зараження PLRV є скручування і затвердіння верхніх листків рослини. Нижня сторона листя може набути фіолетового кольору. У разі дотику листя характерно шелестить. Рослини мають кущистий габітус. На наступний рік із зараженої насіннєвої картоплі виростають рослини із сильно пригніченим розвитком. Урожайність і вихід бульб із вторинно заражених рослин значно нижчі.

Картопляний вірус M (PWM)

PWM є поширеним вірусом картоплі, але найчастіше він спостерігається в Центральній і Східній Європі, і зокрема в Україні. Рослини, заражені вірусом М, дають урожай в середньому на десять відсотків менше. Для чутливих сортів картоплі втрати врожаю можуть досягати сімдесяти п’яти відсотків.

Цей вірус передається переважно через картоплю та картопляну попелицю та механічним шляхом. Симптоми інфекції, як правило, ледве помітні. Можливе скручування листової пластини по головній жилці. Листя залишаються м'якими.

Але на відміну від вірусу скручування листків картоплі, тут хвороба не уражує фізіологічно старші листки, тобто нижні. Ділянки з ознаками деформації є при цьому завжди еластичними, а не крихкими.

Що робити

Звичайно це не повний перелік вірусів картоплі – лише кілька найпоширеніших. Дієва порада, як боротися з вірусами, – на полі боротися з попилицями та обирати стійкі сорти, дбати про баланс живлення рослин картоплі, а також слідкувати, аби самі бульби не зазнавали механічних пошкоджень. Крім цього важливим моментом є сучасні картоплесховища з оптимальними умовами для тривалого зберігання бульб.

Огляд конструкцій культиваторів — розпушувачів...

Одні з найпоширеніших на вітчизняному ринку передпосівних агрегатів забезпечують вимоги для...

Компанія Elicit Plant безкоштовно надала...

За підтримки уряду Франції українським фермерам безкоштовно надали 20 тис. л препаратів компанії...

Якісний плуг, надійний сервіс — і...

Компанія KUHN не просто вивела на ринок України топмодель плуга MULTI-LEADER XT, а й забезпечила...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

41621
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

29264
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15826
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.