Здається, важко уявити собі вирощування картоплі без оранки. Але у світі існують такі фермери, які як раз відмовилися від плуга і з успіхом вирощують картоплю за ощадливими методами. Адже одним із ключових елементів рослинництва, який дає шанс на гідний фінансовий результат, є обмеження кількості операцій вирощування. На виході ми отримуємо менше роботи та економія грошей. Саме цим критеріям відповідають методи вирощування картоплі без застосування плуга. Нині розглянемо, які ж переваги та недоліки має вирощування картоплі без обробки?

Що треба знати про безвідвальний обробіток ґрунту?

Такий метод є хорошою альтернативою традиційному вирощуванню картоплі. Не слід думати, що тут взагалі не відбувається обробки поля. У цьому разі замість плугів використовуються, наприклад, культиватори-груббери. Важливого значення набувають дискові та ротаційні борони, а також культиватори. Також слід подбати про належне збирання врожаю попередньої культури: рослини слід зрізати дуже низько, що полегшить надалі подрібнення органічного матеріалу.

Зрозуміло, що такий тип землеробство не можливий на всіх типах ґрунтів. Ризиковано буде відмовитися від плуга на важких ґрунтах. Також не варто переходити на таку систему там, де посіви сильно засмічені багаторічними бур’янами, особливо пирієм.Тут, перш ніж розпочинати культивацію без обробітку ґрунту, поля треба очистити від небажаної рослинності.

Перед переходом на ощадливі технології слід провести ретельний аналіз ґрунту, добре продумати всю сівозміну, а також підібрати машини, якими будуть оброблятися поля.

Переваги

Менші витрати

Найбільша перевага безплужного обробітку – менша кількість агротехнічних обробок. Це вимагає менше праці та фінансових ресурсів, напр. менша витрата палива. При порівнянній врожайності економічний результат є більш сприятливим.

Покращує властивості ґрунту

У довгостроковій перспективі безвідвальне вирощування картоплі, як і інших культур у сівозміні, сприятливо впливає на властивості ґрунту. Одним із методів є вирощування картоплі через рік у чергуванні із зерновими. Інша схема - використання покривних культур, частина яких належить до родини бобових і сприяє накопиченню азоту в ґрунті.

___________________

Перевагою використання покривних культур у системі мінімального обробітку ґрунту є те, що водоутримувальна здатність ґрунту різко збільшується

___________________

Крім цього перевагою використання покривних культур у системі мінімального обробітку ґрунту є те, що водоутримувальна здатність ґрунту різко збільшується. Деякі дослідження показують п’ятикратне збільшення цього показника.

Поліпшення структури ґрунту

Плужна система знижує родючість верхнього шару ґрунту та сприяє ерозійним процесам. Завдяки тому, що припиняють перегортати шари ґрунту, поліпшується його структура ґрунту: він стає грудкуватим. Крім того, підвищується мікробна активність, що впливає на ґрунтоутворювальні процеси, а також і на здоров'я посівів. Земля краще зберігає вологу, що, своєю чергою, зменшує потребу в поливі та запобігає наслідкам посухи. Також знижується тиск патогенів.

Недоліки

Позитивні зміни, спричинені зменшенням обробітку ґрунту, такі як покращення якості субстрату, потребують часу. Тому не слід очікувати змін одразу. Ви побачите позитивні перетворення, але лише через кілька років. Крім того, в перші роки зміни системи обробітку на нульовий фізичні властивості ґрунту можуть навіть тимчасово погіршуватися. Та й слід рахуватися з необхідністю заміни або модернізації сільськогосподарської техніки, що передбачає фінансові витрати.

___________________

В перші роки зміни системи обробітку на нульовий фізичні властивості ґрунту можуть навіть тимчасово погіршуватися

___________________

У разі обробітку без плуга може бути більша проблема з ґрунтовими шкідниками, наприклад, бур'янами та дротяниками. Тому необхідні заходи з боротьби з ними. Певним рішенням є використання відповідних фітосанітарних рослин, наприклад висівати гречку.

Усе ж таки, слід наголосити, що правильний підхід до мінімального обробітку ґрунту у перспективі дає зниження тиску хвороб на їхніх картопляних полях. Чим більше органічної речовини та корисних організмів у ґрунті, тим стійкішим стає поле, щоб протистояти негараздам.

Практичні рекомендації

В Україні прикладів вирощування картоплі на безплужному обробітку поки що немає. А от у країнах Європейського Союзу такі відчайдухи трапляються. Зазвичай вони вирощують картоплю, чергуючи її з зерновими. Після збирання пшениці та внесення гною проводять культивацію стерньовим культиватором – за великої кількості соломи на полі навіть кілька разів. Потім може висіватися проміжна культура: фацелія чи люпин або їх суміш. Навесні проміжні культури заорюють дисковою бороною, а потім вносять добрива. Перед самою ж посадкою поле слід обробити культиватором на 25 см.

Що ми маємо в підсумку

Безплужний обробіток землі в більшості випадків має набагато більше переваг, ніж недоліків, тому варто рухатися в цьому напрямку. Водночас це вимагає знань, відмови від певних, довготривалих звичок, а також залежить від різних факторів, у тому числі від типу субстрату.

Тому переводити на цю технологію одразу весь урожай картоплі одночасно може бути надто ризиковано. Під “безвідвальну” картоплю краще виділити певну площу без плуга, а більшу частину, хоча б на перших порах, обробляти традиційним способом. Якщо через кілька років виявиться, що вирощування картоплі без обробітку насправді менш проблематичне і більш прибуткове, можна збільшити її частку на полі.

Компанія Elicit Plant безкоштовно надала...

За підтримки уряду Франції українським фермерам безкоштовно надали 20 тис. л препаратів компанії...

Якісний плуг, надійний сервіс — і...

Компанія KUHN не просто вивела на ринок України топмодель плуга MULTI-LEADER XT, а й забезпечила...

Контроль амброзії в посівах соняшнику стає все...

У давньогрецькій міфології амброзія («безсмертна») це — їжа богів Олімпу. А в повсякденній роботі...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

41423
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

29140
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15747
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.