Рентабельність промислового картоплярства в Україні складається з різних чинників. Вартість вирощування картоплі, врожайність, витрати на збирання й зберігання картоплі, вартість збуту урожаю, а також витрати на рекламу та маркетинг.

З одного боку, українські фермери витрачають на вирощування картоплі витрачають менше, ніж у країнах Європейського Союзу. Українські картоплярі можуть отримувати й непогану врожайність, що сприяє збільшенню рентабельності вирощування картоплі. Крім того, Україна має відносно багаті ґрунти, що забезпечує високу якість картоплі, що може сприяти збільшенню вартості продукції.

З іншого боку, картопля потребує інвестицій в хорошу насінневу картоплю, в техніку, добрива. Дуже важливим моментом є сучасне картоплесховище, якими в Україні може похизуватися далеко не кожне господарство, що займається картоплею. Ще один момент - полив картоплі, який гарантує врожай у певних регіонах України. 

Отже, виходячи з усього сказаного, з цього рівня капіталомісткості, можна оцінити рентабельність вирощування картоплі в 40-60 %. Проте є можливість досягти набагато більших результатів. Якщо фермер вирішив поставити все на картоплю, то слід розраховувати, що його вкладення окуплять через років п’ять, а то й більше. У цій справі не можливо оцінити успіх по одному окремо взятому року, адже умови бувають різними, та й ціна від сезону до сезону коливається дуже сильно. 

Українська картопля поза конкуренцією

Товарна картопля з українських ланів практично повністю продається на ринках, набагато менше йде у торговельні мережі, через які проходить близько 6 млн щорічно. Лише невелика частка у роздрібні мережі потрапляє у вигляді фасованого товару - не більше 15 % від загального обсягу. 

Імпортна продукція також потрапляє на полиці наших магазинів. Зазвичай це спостерігається у ті роки, коли в Україні буває неврожай картоплі. Тут у пригоді стають такі країни як Нідерланди, Польща та Єгипет. При чому продукція останнього потрапляє до нас зазвичай в лютому і маркується як “молода”. 

Більша рентабельність залежить від напрямку

Але товарна картопля - це не єдиний варіант збуту вирощеної продукції. Непоганим варіантом є вирощування картоплі на крохмаль або для спиртзаводів. Деякі господарства укладають договори з такими компаніями як “МакДоналдс” для вирощування продукції для картоплі фрі, або з виробниками чипсів для вирощування картоплі на чипси. Звичайно, агротехніка картоплі цих напрямків різниця від вирощування звичайної товарної продукції. Важливим тут є не лише підбір сортів, але й полив впродовж вегетаційного періоду. Це трохи збільшує витрати на вирощування, але з лишком покривається ціною на такий товар. 

Проте слід розуміти, що ринок переробки картоплі в Україні становить не більше 200 тис. тонн на рік. А це означає, що є куди рости, він неодмінно збільшуватиметься. 

Що ми вирощуємо

Після того, як фермер вирішився з напрямком вирощування картоплі, слід подбати про належний сортимент, який приноситиме на його полях хороші результати. 

Досвічені картоплярі рекомендують вирощувати лише ті сорти, які значаться у  Державному реєстрі сортів рослин України. Але на практиці закупити партію українського якісного насіння в промислових обсягах – справа не проста. 

А тому фермери звертаються до пропозицій голландських або німецьких селекціонерів. До повномасштабної агресії фермерів в основному цікавили смакові якості сортів картоплі. Цікавились також сортами, призначеними лише для варіння, або лише для смаження. Нині ж головна мета для всіх –  отримати врожай. А тому й вимоги до сортів спростилися: картопля має бути посухостійкою та врожайною. 

Ці сорти картоплі заслужено стали лідерами не лише в нас, але й у всьому світі. Нині вони вважаються одними з найбільш високоврожайних. А крім цього вони добре підходять для українських ланів, адже їх виводили для помірного клімату північних регіонів.

Як і чим ми вирощуємо

Загалом на ринку сприятлива ситуація для картоплярів-початківців. Щоб отримати гарний врожай картоплі треба буде дати принаймні базові норми калійних добрив і NPK, а перед посадкою - не забути обробити інсектицидами.

Однак, якщо ми говоримо про підвищення рентабельності, то тут слід розуміти, що прості методи дають посередні результати. Картопля – це технологічна культура, а отже її вирощування потребує специфічної машинерії, яка може обійтися в копієчку. 

Тут можна трохи зекономити, взявши техніку в оренду – як це роблять з картоплесаджалками. 

Де ми зберігаємо картоплю

Проблемне питання для українських картоплярів - сучасне картоплесховище. Зрозуміло, що без цього про жодну вищу рентабельність говорити не приходиться. Бульби дуже чутливі до умов зберігання. Звичайно, можна використовувати старі сховища. Однак і в цьому разі дуже важливо подбати про їхнє переоснащення. Адже легко перетворити на купу гнилля будь-який гарний врожай.

Через брак картоплесховищ український фермер часто змушений продавати картоплю одразу по збиранню врожаю – і то за ціною, значно нижчою, на яку він розраховував. Нині в Україні понад 80 % ринкової продукції картоплярства зберігається в неналежних умовах. І лише 4-5% припадає на сховища з належним охолодженням. 

У середньому втрати через проблеми зі зберіганням складають з року на рік 4 млн т. Тут є над чим працювати та збільшувати рентабельність вирощування картоплі.  

 

Компанія Elicit Plant безкоштовно надала...

За підтримки уряду Франції українським фермерам безкоштовно надали 20 тис. л препаратів компанії...

Якісний плуг, надійний сервіс — і...

Компанія KUHN не просто вивела на ринок України топмодель плуга MULTI-LEADER XT, а й забезпечила...

Контроль амброзії в посівах соняшнику стає все...

У давньогрецькій міфології амброзія («безсмертна») це — їжа богів Олімпу. А в повсякденній роботі...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

41423
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

29140
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15747
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.