Поки що не відомо, якою буде весна, але готуватись до висадки картоплі вже треба зараз. Адже лише завершивши посадку у відповідні агротехнічні терміни, фермер може розраховувати на хороший результат у кінці сезону. 

Ґрунт під картоплю

Як правило, краще не вирощувати картоплю в тому самому місці два роки поспіль через виснаження ґрунту і небезпеки поширення хвороб. Звичайна схема сівозміни для картоплярських господарств: картопля, за якою йдуть бобові, кукурудза та нарешті пшениця. Цікавим прикладом другого поля може стати люцерна, що особливо поширене серед американських фермерів.

Картопля добре може рости на кислих ґрунтах, але оптимальним для розвитку є слабокислі ґрунти (Ph 5-5,5), тому на сильно-і середньокислих ділянках застосовують вапнування.

Найкращий урожай картопля дає на підготовлених чорноземах, а також дерново-підзолистих, сірих лісових ґрунтах та окультурених торфовищах. При цьому самі бульби виходять смачнішими й містять більше крохмалю. Це особливо важливо для культивування ранньої картоплі.

Важкі глинисті, піщані та підзолисті ґрунти з невеликим орним шаром вимагають попереднього покращення. Занадто щільні ґрунти з поганим доступом повітря негативно позначаються на розвитку бульб. Нестача кисню перешкоджає нормальному розвитку кореневої системи, через це бульби деформуються, їхня форма виходить нехарактерною для даного сорту.

Якщо стан ґрунту незадовільний, його можна покращити внесенням гною восени, або добре перепрілого компосту за два місяці до садіння картоплі. Іншим методом покращення ґрунту буде посадка покривних культур (бобових) як зелене добриво восени й заорювання цих рослин за два місяці до вирощування картоплі. 

Готуємось з осені

Основна підготовка ґрунту починається пізньої осені, за кілька місяців до посадки бульб картоплі. У цей час фермери добре і глибоко орють ґрунт, щоб прибрати бур'яни та каміння, і щоб він був готовим (м'яким, добре дренованим і добре аерованим) до посадки. У більшості випадків необхідні три оранки, а також часті боронування, перш ніж ґрунт досягне відповідного стану.

За допомогою обробки ґрунту ми забезпечуємо:

  • пухку та дрібногрудкову структуру до садіння картоплі; усунення ущільнень у товщі орного шару ґрунту, особливо на плужній підошві та в глибших шарах, та формування умов для безперешкодного розростання коренів у ці горизонти;
  • однорідну структуру ґрунту з оптимальною агрегацією;
  • рівномірний розподіл органічних решток попередника і проміжних культур в орному шарі, рівномірність розподілення гною (найкраще вносити під попередню культуру);
  • провокування проростання бур'янів та боротьба з ними механічними способами;
  • збереження вологи в ґрунті, поглинання та акумуляція осінніх та зимових опадів;
  • створення оптимальних гребенів для розвитку кущів картоплі та наступного механічного збирання бульб без пошкоджень;
  • створення або утримання належного стану ґрунту для технологічних операцій.

Весняні роботи на полі

Передпосівний обробіток на полях, на яких восени вже проводилась оранка, роблять боронування або мілку культивацію, аби зруйнувати кірку на поверхні ґрунту. Таким чином ми перешкоджаємо випаровуванню вологи з ґрунту та прискорюванню його прогрівання. Якщо дозволяють температура і вологість ґрунту, весняне боронування проводять у третій декаді березня. Це має велике значення, особливо в тих регіонах країни, де влітку часто бувають періоди посухи, а утримання більшої кількості води в ґрунті призводить до більш стабільних урожаїв.

Безпосередньо перед весняним обробітком ґрунту необхідно внести мінеральні добрива у відповідних дозах і нормах, враховуючи родючість ґрунту, потребу сортів і напрямок їх використання.

Весняний обробіток полягає в розпушенні ґрунту на 12-14 см завглибшки, вирівнюванні поля, подрібненні грудок, перемішуванні мінеральних добрив, які було внесено попередньо, і неглибокого притискання верхнього шару ґрунту до 2-3 см, щоб трактори з агрегатами могли рухатися легше. Для цього на легших ґрунтах можна використовувати пружинні культиватори, важкі зигзагоподібні зубчасті борони, а на важких, не кам'янистих – ротаційні борони. 

Особливості машин для підготовки поля

З економічних міркувань для весняного обробітку картоплі найвигідніше використовувати культиваційні агрегати, які за один прохід змішують попередньо внесених мінеральні добрива та якісно розпушують і вирівнюють ґрунт, що дозволяє проводити точну посадку картоплесаджальними комплексами. 

На легких ґрунтах можна застосовувати культиваційні агрегати, що складаються з культиватора із зубовими боронами, на середньоущільнених — зі котками різних типів. Натомість на компактних малокам’янистих ґрунтах найкращий агротехнічний ефект досягається при застосуванні агрегатів активного обробітку ґрунту: фрези, ротаційної борони або ротаційної борони із зубчастим або прутковим котком. 

Не слід обробляти компактні ґрунти з надмірним зволоженням, оскільки це призводить до збільшення їх грудкуватості. З іншого боку, обробіток з агрегатами, що приводяться від ВВП, на сухих глинистих ґрунтах призводить до їх значного розпилення, що може спричинити подальше несприятливе утворення кірки на грядах. Напрямок останнього обробітку ґрунту має відповідати запланованому напрямку посіву, це забезпечить точнішу роботу сівалки на однаковій глибині.

Інтегрований захист ячменю від хвороб

Заходи захисту ячменю від хвороб спрямовано передусім на запобігання масового їх розвитку, на...

Інсайти з головної зернової конференції Grain...

Третій рік поспіль бізнес, інфраструктура та економіка функціонують в умовах повномасштабної...

«Малюки» на 300 плюс!

Не буде перебільшенням сказати, що найпопулярнішою машиною у середніх та великих вітчизняних...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40597
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28623
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15323
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.