Живляться тканинами дерев переважно на личинковій стадії. Прогризають у деревині систему ходів, роблячи штамб порожнистим і трухлявим. Через значну плодючість і трофічну активність знижують приріст, ослаблюють усе дерево.

Заболонник плодовий, або короїд (Scolytus malі Весhst)

Пошкоджує усі плодові культури. В Україні трапляється скрізь.

Жук 2,5–4 мм завдовжки, червоно-бурий, блискучий. Личинки 4,5 мм, білі, безногі, з маленькою головою і міцними бурими щелепами.

Заболонник плодовий, або короїд (Scolytus malі Весhst)

Зимують личинки під корою. У травні заляльковуються. Жуки прогризають круглі отвори в корі і виходять назовні. Літ жуків припадає на початок червня — до середини липня. Після парування самці гинуть, а самки прогризають кору і прокладають під нею ходи на межі лубу і заболоні. Маточний хід поздовжній, завдовжки 5–6 см, завширшки до 2 мм. По боках від маточного ходу самка відкладає у комірках до 100 яєць. Личинки, які виходять із яєць, вигризають поперечні (горизонтальні) ходи під корою. Унаслідок цього порушується сокорух, дерево хворіє, припиняється його приріст, знижується врожайність. Шкідник дуже поширений.

Читайте також: Шкідливі комахи у плодовому саду. Попелиці

Заходи боротьби: ослаблені й заселені заболонником дерева викорінюють. Як ловильний матеріал використовують тонкі обрубки стовбура і товсті гілки, потім їх спалюють. Омолоджують та обрізують насадження. Внесення добрив сприяє посиленню приросту.

Короїд непарний західний (Xyleborus dispar F)

Пошкоджує усі плодові і багато лісових культур. Небезпечний шкідник. Розвивається на всіх листяних породах, часто на плодових деревах.

Чорно-брунатний жук. Довжина самця — 2 мм, самки — 3,5 мм.

Короїд непарний західний (Xyleborus dispar F)

Починаючи з середини травня заселює пеньки, ослаблені дерева, зруби. Самки радіальними ходами під прямим кутом проникають у деревину на глибину 4–6 см залежно від діаметра стовбура. Радіальні ходи переходять у маточні, які розгалужуються на численні ходи, спрямовані урізнобіч. Утворення колоній виявляють за дрібною тирсою на поверхні стовбура.

Яйця шкідник відкладає вільно у ходах. Відроджені личинки живляться не власне деревиною, а міцелієм гриба Endomyces, що розвивається на стінках ходів. Личинки заляльковуються у липні, за 7–10 днів відроджуються жуки нового покоління, які продовжують живитися грибницею.

Читайте також: Хвороби плодових зерняткових. Плямистості

Шкідник значною мірою сприяє відмиранню слабких дерев, пошкоджує також цілком здорові дерева.

Червиця пахуча (Cossus cossus L)

По всій території України пошкоджує листяні породи і плодові дерева, особливо грушу.

Метелик має розмах крил 75–100 мм. Передні крила сіро-бурі з неясним сріблястим малюнком, що створений численними хвилястими лініями. Задні крила також сіро-бурі, більш однотонні, не покреслені. Усе тіло вкрите волосками.

Червиця пахуча (Cossus cossus L)

Яйце світло-буре, довгасте. Гусінь спочатку рожева, останнього віку — коричнево-червона із темнішою спинкою, завдовжки 80–100 мм.

Шкідник створює дворічну генерацію. Літ метеликів відбувається у червні — липні. Яйця відкладають у щілини кори кладками по 250 штук, вкриваючи їх клейкими виділеннями. Гусінь живе спочатку разом під корою, прогризаючи спільний хід. Зимують у закупорених огризками ходах. Після зимівлі прогризають окремі поперечні ходи. Зимують двічі, заляльковуються навесні або на початку літа. Стадія лялечки триває від двох тижнів до 1,5 місяця.

Заходи захисту: вирубування слабких уражених дерев. Упорскування у ходи розчину інсектициду, обмазування штамбів клеєм.

Олена Безкровна, канд. біол. наук

Яна Касторнова: «Використання енергії сонця...

За 12 років на ринку зеленої енергетики компанія «Солар Фемілі» вибудувала продуктивні та надійні...

Регламентний та управлінський облік на зерновому...

Зерновий елеватор є ключовим елементом інфраструктури сільського господарства, який забезпечує...

Максим® Кватро — сучасне рішення передпосівного...

Вирощувати кукурудзу останніми роками стало ризиковано й клопітно. Нині важко вгадати можливий...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

48952
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

31970
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

18023
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Corteva Agriscience представляє новий...

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.