Фітопатогенні гриби спричинюють різноманітні захворювання, об’єднані під назвою плямистостей. Втрати врожаю плодових за рік після ураження плямистістю сягають 50%. Листя може бути уражене на 80–90%.

Септоріоз (біла плямистість)

Поширений в усіх природних зонах України, Росії та решті території Євразії, проте часто не має економічного значення. Збудник — Septoria piricola Desm. уражує грушу.

Розвиток епіфітотій білої плямистості (50–100% за один період ураження протягом двох років) реєстрували на Півдні Росії та Грузії. Помірний розвиток захворювання (рівень інфікування — 30–50% раз на три роки) зареєстровано у Причорномор’ї.

Септоріоз

Навесні гриб утворює чисельні спори у старому зараженому листі, які за дощової погоди спричинюють первинне зараження в період після цвітіння. Протягом літа змінюється декілька поколінь. За сильного ураження захворювання може призвести до передчасного обпадання листя у другій половині літа. Погіршується загальний стан дерев, зменшується формування плодових і ростових бруньок, знижується морозостійкість. Спори потрапляють із вітром на молоді листки, і міцелій проникає в рослину. Виразки сірувато-білі, округлі, відокремлені від здорової тканини темним краєм. Наприкінці літа посередині плями тканина потоншується, і розвиваються пікніди (теліоморфи) діаметром 150–200 мікронів, формуючи пікноспори. Вони листкоподібні, вигнуті, з кількома перегородками, безбарвні або світло-оливкові, завдовжки 48–60 мікронів і завширшки 3,5 мкм. Захворювання продовжує розвиватися і поширюватися протягом сезону вегетації.

Екологія. Гриб розвивається за високої вологості повітря і температури від 12 до 32 °C. Оптимальна температура для розвитку гриба — 22–25 °C. Оптимальна відносна вологість повітря — 90% і більше.

Захворювання проявляється у вигляді білих цяток на листі, що передчасно обпадає, зниження врожаю, погіршення життєздатності дерева. Пагони не мають листків і не можуть підготуватися до зими.

Методи захисту включають культивування стійких сортів, профілактичні заходи, спрямовані на зниження джерел інфікування, та хімічний контроль.

Філостиктоз (бура плямистість)

Поширений у всіх регіонах культивування яблуні, проте не скрізь він шкодочинний. У садах Півдня України та Молдови відзначають спалахи захворювання. Збудником хвороби на яблуні є Phyllosticta briardi Sacc. і Phyllosticta mali Pr. et Del., груші — Ph. pirina Sacc., які належать до класу Deuteromycetes, порядку Sphaeropsidales.

Філостиктоз

Симптоми ураження та життєвий цикл. Виявляється у другій половині літа. Захворювання достатньо небезпечне. За умови масового ураження плямистість може спричинити втрату від 30–40% до 80–90% листя ще влітку, що впливає на морозостійкість і врожай наступного року. На початковій стадії захворювання на листках (яблуні, груші, айви) з’являються дрібні бурі плями з темно-коричневим облямуванням. Епідерміс відмирає і перетворюється на тонку прозору плівку. Пізніше у центральній частині листка утворюються органи спороношення гриба у вигляді чорних плям. Зі збільшенням ступеня ураження плями розростаються і нагадують пошкодження пестицидами. Уражені ділянки листка відмирають. Збудник зимує на конідіальній стадії у рослинних рештках.

Способи захисту

Опале листя, уражені пагони і гілки восени перед обпаданням листя потрібно обрізати і спалити. Обрізування на 4–5-річні прирости звільняє дерево від міцелію. Обов’язково потрібно провести своєчасне лікування камедних ран. Дерева, уражені різними видами плямистостей, не викорінюють.

Для профілактики розвитку спричинених грибами плямистостей традиційно застосовують розчин хлорокису міді, бордоської рідини, мідного купоросу — перед цвітінням і після нього, бажано разом із використанням інсектицидів. За потреби обприскування фунгіцидами повторюють за 15–20 днів після попередньої обробки і після знімання плодів.

Проти плямистостей ефективні препарати: Полірам ДФ (метирам, 700 г/ кг, в. г.), мідний купорос, оксихлорид міді — проти септоріозу; Терсел (піраклостробін, 40 г/ кг + дитіанон, 120 г/ кг) — проти філостиктозу.

Препарати міді проти бурої плямистості (філостиктозу) не ефективні. Для лікування і профілактики цієї хвороби рекомендується застосовувати біофунгіциду Бактофіт (спори бактерії Bacillus subtilis ІМП- 215, титр спор — не менше ніж 2 млрд/ г).

Стійкими до плямистостей є сорти яблунь: Акане, Алкмене, Амулет, Делічія, Едера, Резістент, Грінслівз, Катя, Перлина Києва, Пінова, Редфрі, Фрідом, Чемпіон.

Олена Безкровна, канд. біол. наук

Яна Касторнова: «Використання енергії сонця...

За 12 років на ринку зеленої енергетики компанія «Солар Фемілі» вибудувала продуктивні та надійні...

Регламентний та управлінський облік на зерновому...

Зерновий елеватор є ключовим елементом інфраструктури сільського господарства, який забезпечує...

Максим® Кватро — сучасне рішення передпосівного...

Вирощувати кукурудзу останніми роками стало ризиковано й клопітно. Нині важко вгадати можливий...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

48952
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

31970
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

18023
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Corteva Agriscience представляє новий...

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.