Високу віддачу від вкладень у технології вирощування культур можна отримати тільки на сортах із високим генетичним потенціалом урожайності та якості зерна, з достатньо високим рівнем адаптації до відповідних ґрунтово-кліматичних умов, стійкості до хвороб і шкідників

Можна ретельно виконувати всі агротехнічні операції технології вирощування, але за сівби неякісним за посівними властивостями й сортової чистоти насінням результат отриманого врожаю буде мінімальним. У зв’язку з цим генетичний потенціал сільськогосподарських культур реалізується за різними причинами на 25–60%. Насіннєвий матеріал високих репродукцій забезпечує приріст урожаю на 0,3–0,7 т/га.

Сорт є основою виробництва з властивими йому біологічними особливостями. Без нього неможливі високі врожаї, бо він є унікальною біологічною основою інтенсивних технологій, а отже, незамінним чинником. Загалом сорту як носію багатьох корисних біологічних і господарських властивостей належить важлива роль у підвищенні ефективності землеробства та розвитку ринкових відносин. Від генотипу сорту значною мірою залежить реалізація біопотенціалу поля, ефективність організаційно-технічних заходів вирощування сільськогосподарських культур.

Правильний вибір сорту в поєднанні з технологією вирощування є визначальним чинником підвищення врожайності.

__________________________

У зоні недостатнього зволоження на парових попередниках слід висівати напівкарликові сорти інтенсивного та вискоінтенсивного типу, а після непарових — пластичні універсальні сорти інтенсивного та напівінтенсивного типу

__________________________

У зоні недостатнього зволоження на парових попередниках слід висівати напівкарликові сорти інтенсивного та вискоінтенсивного типу, а після непарових — пластичні універсальні сорти інтенсивного та напівінтенсивного типу.

Несвоєчасна сортозаміна та висівання насіння низьких репродукцій призводить до значного зниження врожайності. Максимальна реалізація генетичних можливостей сорту можлива за чіткого дотримання технологічних вимог його вирощування. Сортів, стійких до безвідповідального ставлення до них, не існує.

Потенціал сорту реалізується повною мірою, коли агротехніка відповідає його біологічним властивостям. Наприклад, сорти озимої пшениці за ступенем інтенсивності й реакцією на умови вирощування можна залічити до трьох типів — високоінтенсивні, інтенсивні та напівінтенсивні. Вони по різному реагують на агрофон, рівні агротехнологій, формуючи, відповідно, різну продуктивність.

Високоінтенсивні сорти

Мають генетичний потенціал продуктивності понад 10 т/га. Вони переважно напівкарликові або короткостеблові з високою стійкістю до вилягання, здатністю рослин засвоювати вищі дози добрив. Для реалізації потенціалу їм потрібен високий агрофон, кращі попередники, добре ресурсне забезпечення та чітке дотримання всіх елементів інтенсивних технологій і агротехнологічного процесу. На низьких агрофонах після задовільних і гірших попередників за порушення агротехніки та несприятливих і екстремальних умов ці сорти можуть не лише не мати переваг, а й знижувати показники продуктивності й продовольчих якостей зерна більшою мірою, ніж інші типи сортів.

До високоінтенсивних сортів належать Смуглянка, Благодарка одеська, Досконалість одеська, Золотоколоса, Перемога одеська, Мудрість одеська, Мелодія одеська, Наснага, Фортеця, Катруся одеська та інші.

Інтенсивні сорти

Мають також високий генетичний потенціал за рівнем урожаю — 9–10 і більше тонн із гектара. Стійкість до вилягання трохи нижча. Сорти цього типу є дуже цінними як у господарсько-економічному, так і в агрономічному відношеннях. Поряд із високим потенціалом урожайності більшість із них мають добрі адаптивні властивості. Їх можна культивувати як в умовах високого ресурсного забезпечення, так і на середньому агрофоні. Вони менше реагують на попередники, але добре — на агрофон, мають високий нижній поріг урожайності на середніх агрофонах.

До цього типу належать сорти озимої пшениці: Сториця, Тітона, Дачнянка, Віген, Місія одеська, Нива одеська, Гурт, Перевага, Гарантія одеська, Подолянка, Фаворитка, Миронівська сторічна, Легенда Миронівська та ін.

Сорти напівінтенсивного, або універсального, типу

Мають дещо нижчий потенціал урожайності — 7–8 т/га. Але разом із тим сорти цього типу характеризуються кращими адаптивними властивостями, екологічною пластичністю, морозо- й зимостійкістю, посухостійкістю, регенераційною здатністю після перезимівлі, більшою кущистістю. Сорти такого типу менше реагують на попередники й терміни сівби, мають переваги за розміщення після непарових і задовільних попередників, агротехнологічних відхилень і браку ресурсів. Вони стабільніші за врожайністю в несприятливих умовах середовища. До них належать сорти озимої пшениці: Нота одеська, Оранта одеська, Дума одеська, Оптима одеська, Ліра одеська, Октава одеська, Журавка, Шестопалівка, Шпалівка, Оберіг миронівський, Миронівська слава та ін.

Таблиця. Урожайність сортів ячменю озимого після попередника соя Інституту сільського господарства степу НААН

Продуктивність різних за скоростиглістю й інтенсивністю вирощування сортів озимих зернових постійно вивчають на полігоні Інституту сільського господарства Степу НААН, що дає можливість визначати на найближчі роки програму ведення насінництва найперспективніших сортів, придатних до вирощування в умовах регіону.

Серед ячменів озимих вирізняють типово озимі форми та сорти-дворучки. Серед типово озимих ячменів у Кіровоградській області висівають такі сорти, як Зимовий, Трудівник, Айвенго, Академічний, Палладін Миронівський, Жерар та ін. З дворучок поширеними є Достойний, Дев’ятий вал, Валькірія, Скарб Пальміри, Снігова королева, Тутанхамон, Сейм, Ковчег та ін. В умовах потепління клімату сорти-дворучки набувають певних переваг. Вони в результаті високої чутливості до короткого дня менше реагують на коливання температури в зимовий період і тому, як правило, краще зимують. Восени сорти-дворучки пізніше закінчують вегетацію, навесні раніше її відновлюють, що дає змогу краще розвиватися за пізніх строків сівби, а також повніше використовувати запаси зимової вологи, що особливо актуально за весняних посух, які спостерігаються в останні роки. У разі пошкодження чи загибелі від морозів їх насінництво легко відновити за сівби в лютневі вікна чи навесні.

Цінною особливістю дворучок є те, що вони не переростають в умовах теплої зими, бо мають сильну фотоперіодичну реакцію й, допоки день короткий, накопичують біомасу, але не переходять до наступних етапів розвитку.

Отже, для зменшення негативного впливу чинників навколишнього середовища, ефективнішого використання агроекологічних умов, агрофонів, попередників у господарствах доцільно впроваджувати систему сортів, що доповнюють один одного, висіваючи по 3–4 сорти в оптимальні для них терміни.

Назар Умрихін, завідувач науково-технологічного
відділу рослинництва ІСГС НААН, канд. с.-г. наук,
експерт-дорадник з питань рослинництва
Віталій Іщенко, заступник директора з наукової
роботи ІСГС НААН, д-р с.-г. наук, експерт-
дорадник з питань рослинництва
Галина Козелець, завідувачка лабораторії селекції
та насінництва зернових і технічних культур ІСГС НААН,
канд. с.-г. наук, експертка-дорадниця з питань рослинництва
Олег Гайденко, учений секретар, завідувач
науково-технологічного відділу маркетингу та наукового
забезпечення трансферу інновацій ІСГС НААН, канд. техн. наук,
ст. наук. співроб., дорадник з питань механізації сільського
господарства та економіки сільськогосподарського виробництва

Конструкції комбінованих ґрунтообробних агрегатів

Під час виконання технологічних операцій агрегати не повинні погіршувати структуру ґрунту й...

Послуги для сироварів: щоб було легше...

Сироваріння відіграє важливу роль в економіці багатьох країн світу. В Україні ця галузь...

Захист дерев від патогенів

У системних фунгіцидів, як і у фунгіцидів контактної дії, виділяють препарати, ефективні проти...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40816
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28762
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15459
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.