Практика осіннього застосування гербіцидів на озимих зернових культурах наразі стрімко розвивається, хоча такий агроприйом дещо недооцінений нашими сільгоспвиробниками, а дехто взагалі не розуміє, навіщо потрібно використовувати гербіциди саме восени. Давайте ж спробуємо розібратися

Передусім варто сказати про те, що ми в Україні маємо цілу низку зимуючих та озимих бур’янів (табл. 1), які сходять восени в посівах зернових, успішно перезимовують та закінчують свою вегетацію в наступному році, тобто за біологією свого розвитку подібні до озимих зернових культур. Серед них такі начебто звичайні й усім відомі бур’яни, як талабан польовий, дескурайнія (кучерявець) Софії, хрінниця звичайна, сокирки польові, волошка синя, а також більш складні, як от фіалка польова, ромашка непахуча, глуха кропива (види) тощо. Останніми роками через насичення сівозмін соняшником його падалицю різних типів також можна віднести до зимуючих бур’янів, до того ж волога осінь і тепла зима сприяють її вдалій перезимівлі. Серед озимих (злакових) бур’янів на більшій частині площ озимих зернових в Україні найшкодичиннішим є метлюг звичайний. Таким чином, за спектром бур’янів, які сходять з осені, бачимо, що потрібен гербіцид із так званим крос-спектром ефективності, тобто такий, який може контролювати і злакові, і дводольні бур’яни.

Таблиця 1

Другою причиною застосування гербіцидів є тепла й волога погода, яка продовжується кілька місяців до настання календарної зими, і навіть остання вже мінімум 5 років в Україні за температурними показниками насправді нагадує осінь, а не зиму. Отже, на сьогодні ми маємо як мінімум 2 вагомі чинники на користь застосування гербіцидів саме восени.

В компанії «Сингента» 4 роки тому з’явився гербіцид Аксіал® Крос (піноксаден, 45 г/л + флорасулам 5 г/л). Начебто за діючими речовинами гербіцид не новий, але за спектром, швидкістю дії, безпекою для зернових культур цей препарат виводить захист колосових культур на якісно новий рівень. Піноксаден — діюча речовина звичайного Аксіал® 045 дуже успішно контролює всі наявні однорічні злакові бур’яни, як от вівсюг звичайний, метлюг звичайний, пажитниця, мишій (види), лисохвіст мишохвостий, куряче просо тощо, крім видів бромусу. Проте, оскільки на більшій частині України (Центральна й Західна частини) саме метлюг є шкодочинним озимим злаком, то недостатня дія на бромус, що частково заселяє посіви з лісосмуг і країв полів південної та південно-східної частин України, не настільки критична. Флорасулам — речовина, яка відповідає за високоефективний контроль однорічних дводольних, у тому числі зимуючих видів бур’янів. Однак самі діючі речовини, які містяться в препараті, діють не настільки ефективно, що характерно для генериків, а от досконала формуляція робить будь-який гербіцид ефективним. Аксіал® Крос має досконалу формуляцію, де крім діючих речовин є достатня кількість різноманітних антиспінювачів, антистресантів, антиокисників, а також включено антидот — клоквінтосет-мексил, що дозволяє безпечно застосовувати гербіцид навіть до прапорцевого листка зернових колосових. Дуже важливе включення у формуляцію сурфактанту Адігор, що є метиловим ефіром ріпакової олії, який дозволяє значно збільшити ефективність як проти злакових, так і проти низки дводольних бур’янів.

Відмінний контроль підмаренника чіпкого гербіцидом Аксіал® Крос

Головні наші рекомендації по осінньому та весняному застосуванню Аксіал® Крос наведені у схемі 1. Як бачимо, основна осіння норма 0,7 л/га гербіциду є достатньою для контролю бур’янів у стадії 2–4 листки, тобто у звичайні стадії розвитку, як і для більшості післясходових гербіцидів. Наші дослідження показали, що для осені 0,7 л/га цілком достатньо (табл. 2). У разі якщо бур’яни перерослі (більше ніж 4 листки) або гербіцид застосовується навесні, ми рекомендуємо збільшити норму внесення до 0,9 л/га.

Схема 1

Таблиця 2

Аксіал® Крос має відмінну селективність до більшості зернових культур, які захищаються: пшениці озимої та ярої, ячменю озимого та ярого, жита, тритикале. Цього року він отримав офіційну реєстрацію також на житі озимому. Слід також відзначити, що Аксіал® Крос — єдиний в Україні гербіцид у сегменті крос-спектра, який безпечно можна використовувати на ячмені.

Дія Аксіал® Крос проти перерослого метлюга (14 ДПО, Черкаська обл.)

Тимчасом як його найближчих конкурентів застосовувати не дозволено, адже вони ячмінь «контролюють». Оскільки ми вже торкнулися порівняння з конкурентами, то слід зауважити, що Аксіал® Крос має такі переваги над ними:

1. Широку реєстрацію на основних зернових колосових культурах (конкурентів не можна вносити на ячмені).

2. Широке вікно застосування (до прапорцевого листка культури, на відміну від конкурентів, які можуть застосовуватися до 2-го міжвузля культури), а значить і безпеку для культур, що захищаються.

3. Досконалу формуляцію — сурфактант включено до складу гербіциду. Конкурентні гербіциди переважно потребують окремого додавання сурфактантів під час застосування.

4. Сумісність у бакових сумішах — Аксіал® Крос можна змішувати з усіма наявними групами фунгіцидів (азолами, стробілуринами, SDHI), інсектицидами та регуляторами росту (Моддус®, Моддус® Старт). За потреби можна також його змішувати з іншими гербіцидами проти дводольних бур’янів (Дербі®, Твіст™, Логран®, Пік®). Конкурентні гербіциди в більшості випадків не можна змішувати з фосфорорганічними інсектицидами та регуляторами росту.

Дія Аксіал® Крос проти лободи та метлюга (14 ДПО, Черкаська обл.)

Крім усього вищеперерахованого, варто додати, що Аксіал® Крос чудово контролює традиційну, ІМІ та сульфо-падалицю соняшнику, а також ІМІ-падалицю ріпаку. Також треба нагадати про температурний режим використання Аксіал® Крос, а саме: його можна вносити у температурному діапазоні від +5 до +25 °С. Тобто, як бачимо, нижній поріг температури у +5 °С не впливає на його ефективність, що дуже важливо при осінньому та ранньовесняному застосуванні. Короткочасні нічні приморозки також не позначаться на дії гербіциду, але, якщо температура опускається нижче ніж +5 °С і фактично тримається на такому рівні декілька діб, Аксіал® Крос вносити не рекомендується, адже за таких умов він може не проявити своєї ефективності, як і будь-який післясходовий гербіцид.

Дія Аксіал® Крос проти перерослих горобейника польового та метлюга (14 ДПО, Черкаська обл.)

У цій статті ми з вами побачили основні властивості нашого всесезонного гербіциду, який має цілу низку переваг для сільгоспвиробника:

1. Комплексний контроль головних однорічних злакових і дводольних бур’янів (включно з зимуючими та озимими видами).

2. Можливість внесення як восени, так і навесні.

3. Широке вікно застосування та безпека для основних зернових культур.

4. Досконала формуляція.

5. Можливість безпроблемного застосування з іншими рекомендованими ЗЗР.

6. Не має післядії у сівозміні.

В. О. Максимович, менеджер з технічної підтримки
гербіцидів на польових культурах ТОВ «Сингента»

Конструкції комбінованих ґрунтообробних агрегатів

Під час виконання технологічних операцій агрегати не повинні погіршувати структуру ґрунту й...

Послуги для сироварів: щоб було легше...

Сироваріння відіграє важливу роль в економіці багатьох країн світу. В Україні ця галузь...

Захист дерев від патогенів

У системних фунгіцидів, як і у фунгіцидів контактної дії, виділяють препарати, ефективні проти...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40818
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28764
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15461
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.