Ріпак озимий — одна з головних олійних культур. Незважаючи на його високу технологічність, в умовах сьогодення аграрії приділяють велику увагу вирощуванню ріпаку через його рентабельність й отримання перших фінансових надходжень

Ріпак, як і кожна сільськогосподарська культура, для свого розвитку потребує певних умов: забезпечення вологою, теплом, світлом тощо. Проте не всі гібриди однаково реагують на зміни погоди. Щодо ріпаку важливо враховувати не лише потенційну врожайність, а й адаптивність і пластичність гібрида до умов вирощування. Гібриди з такими ознаками краще витримують коливання погодних умов, зокрема несприятливі, без зниження рівня врожаю та його якості.

У компанії «Сингента» селекційна робота по ріпаку озимому спрямована на створення високопродуктивних гібридів із покращеними якісними показниками насіння, які адаптовані для вирощування в усіх зонах України.

______________________

У компанії «Сингента» селекційна робота по ріпаку озимому спрямована на створення високопродуктивних гібридів із покращеними якісними показниками насіння, які адаптовані для вирощування в усіх зонах України

______________________

У 2022 році на демонстраційному полі у ФГ «Врожайне» Шаргородського району Вінницької області було висіяно п’ять гібридів: НК Технік, Торес, СИ Анабелла, СИ Харнас і новинка СИ Флоретта.

НК Технік — високопродуктивний гібрид із відмінною стійкістю й адаптивністю до стресових умов вирощування. Лідер за рівнем зимостійкості. Стійкий до вилягання. На початкових етапах росту восени має середньоінтенсивний розвиток. Належить до середньоранньої групи стиглості.

Торес — середньоранній гібрид із дуже високим потенціалом продуктивності. Має високу адаптивність до умов весняно-літньої посухи. Стійкий до вилягання. Інтенсивний за темпами розвитку восени, тому не рекомендується до висіву в ранні терміни.

Зовнішній вигляд гібридів ріпаку озимого компанії «Сингента» станом на 28 жовтня 2022 р.

СИ Анабелла — високопродуктивний гібрид інтенсивного типу з високим рівнем зимостійкості й стійкості до фомозу. У гібрида повільні темпи росту на початкових етапах органогенезу, що дозволяє висівати його в оптимально ранні терміни. Демонструє високу врожайність і стабільність у всіх ріпакосійних регіонах України.

СИ Харнас — гібрид із дуже високим потенціалом урожайності, зокрема, демонструє високу й стабільну врожайність у посушливих умовах. Має середньоінтенсивні темпи розвитку на перших етапах органогенезу, високу зимостійкість, швидке відновлення вегетації навесні.

СИ Флоретта — середньостиглий гібрид із високим потенціалом урожаю. Гібрид має стійкість до вірусу жовтухи турнепсу (TuYV) та високу зимостійкість. Період цвітіння — середньораннє. Високий уміст олії та низький — глюкозинолатів. Восени має швидкі темпи розвитку, тому можна висівати у пізні терміни.

В осінній та весняний періоди на демонстраційному полі було проведено всі заплановані агротехнологічні операції з догляду за посівом: контроль шкідливих організмів, застосування регуляторів росту, підживлення.

Першим важливим етапом у вирощуванні цієї культури є отримання дружних, рівномірних сходів.

Критичним чинником для посівної кампанії 2022 року в умовах господарства був брак вологи (рис. 1). Протягом літа, зокрема в серпні, майже не було опадів, порівнюючи із середніми багаторічними показниками (рис. 2). Оптимальні строки сівби ріпаку озимого — 21 серпня. Попередник — пшениця озима. Обробіток ґрунту — на глибину 15 см. Ріпак висівали за температури повітря +25,2 °С. На момент сівби верхній шар ґрунту був пересушений (рис. 3–4), тому сівбу було проведено на глибину 3 см.

Рис. 1. Кількість опадів у період 1–31 серпня

Рис. 2. Відсоток опадів за період 1–31 серпня, порівнюючи із середніми багаторічними показниками

Рис. 3. Вологість ґрунту

Рис. 4. Вологозабезпечення ґрунту

Після сівби, з 3 вересня по 3 жовтня, випало близько 80 мм опадів, що на 50% більше проти середніх багаторічних даних (рис. 5).

Рис. 5. Погодні умови в осінньо-зимовий період 2022/23 рр.

Перевагою гібридів компанії «Сингента» є особливість їх розвитку, що дає можливість на початку вегетації інтенсивно розвивати кореневу систему, а не вегетативну надземну масу. Вони також формують розлогу розетку на поверхні ґрунту, що сприяє ефективному використанню наявної в ґрунті вологи.

Другим важливим етапом після отримання сходів є розвиток рослин восени та їхній стан перед входженням у зиму. Культура перед зимовим періодом повинна мати не менше ніж 8 листків, діаметр кореневої шийки — не менше ніж 6–8 мм, довжину кореня — 8–10 см.

Густота стояння рослин на полі восени становила: у гібрида НК Технік — 425 тис. рослин/га, Торес — 412 тис. рослин/га, СИ Анабелла — 436 тис. рослин/га, СИ Харнас — 429 тис. рослин/га, СИ Флоретта — 441 тис. рослин/га (таблиця). Рослини на полі розміщено рівномірно. Індекс NDVI станом на 1 листопада — 0,79 (рис. 6).

Рис. 6. Індекс NDVI демонстраційного поля озимого ріпаку
(станом на 1 листопада 2022 р.).

Таблиця. Біометричні показники гібридів ріпаку озимого перед входом у зиму та після весняного відновлення вегетації

* 1 — перед входженням у зиму. ** 2 — після відновлення весняної вегетації.

 

Рис. 7. Стан гібридів ріпаку озимого після весняного відновлення вегетації

Отже, незважаючи на складні погодно-кліматичні умови перед сівбою та в період осінньої вегетації культури, правильний вибір гібридів ріпаку озимого компанії «Сингента» для певних ґрунтово-кліматичних умов і дотримання всіх технологічних елементів дозволяють рослинам досягти оптимальних біометричних показників, що є запорукою вдалої перезимівлі культури, повноцінного відновлення вегетації та реалізації генетичного потенціалу врожайності в майбутньому. Очікуємо на добрий урожай!

Т. М. ГОНЧАР, канд. с.-г. наук, менеджерка
з технічної підтримки олійних культур, ТОВ «Сингента»
Г. В. МАЛИНА, канд. с.-г. наук, керівник групи з
технічної підтримки олійних культур, ТОВ «Сингента»

Труднощі захисту дерев в інтенсивних садах від...

Застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова...

Дмитро Шацман: «Вирощування класичних гібридів...

У перший рік війни українська насіннєва компанія «Євросем» не зменшила посіви насіння соняшнику, а...

Кіноа здатна зайняти одну із ніш на сучасному...

Цими днями вчені кафедри агротехнологій і ґрунтознавства Сумського національного аграрного...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36609
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26033
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13439
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.