Як показує аналіз структури забур’янення посівів зернових культур, практично в усіх регіонах України водночас зі звичними дводольними бур’янами посилюється засміченість посівів зернових культур злаковими бур’янами, чисельність яких останні роки значно зросла. Насамперед це стосується мітлиці звичайної та вівсюга звичайного. Так, наприклад, поріг шкідливості вівсюга становить 10–15 шт./м², а чисельність 50 шт./м² у середньому знижує урожай на 20%, не кажучи про непряму шкідливість (підвищення вологості зерна, необхідність очищення тощо). А реальна засміченість часто становить і 100, і 300 шт./м².

На жаль, фахівці господарств не завжди до кінця оцінюють збиток, завданий злаковими бур’янами, і не завжди застосовують гербіциди для їх контролю. Необхідність стримування засміченості злаковими бур’янами не має викликати сумнівів, і чим раніше ми почнемо серйозно діяти, тим менше буде потрібно на це сил і засобів.

Пропоную продовжити знайомство з новим для ринку України унікальним гербіцидом крос-спектра Аксіал Крос 050 ЕС, к. е. Обґрунтування можливості та доцільності застосування саме його за змішаного типу забур’янення пшениці та ячменю детально описано в останніх моїх статтях, присвячених цьому гербіциду. У цій статті хочу наголосити на окупності його застосування на прикладі господарств, які вже випробували його на своїх полях.

Щоб зрозуміти, чому ж саме Аксіал® Крос є найоптимальнішим рішенням з агрономічного, економічного й організаційного погляду в боротьбі зі змішаною засміченістю злакових культур, коротко нагадаю низку важливих переваг цього гербіциду.

Аксіал® Крос забезпечує високий рівень активності проти злаків і дводольних рослин як за осіннього, так і весняного застосування. Використання препарату дозволено на озимих пшениці та ячмені без сортових обмежень. А у ячмені, як озимому, так і ярому, тільки Аксіал® Крос може вважатися справді селективним і високоефективним гербіцидом крос-спектра.

Аксіал® Крос забезпечує високий рівень активності проти мітлиці звичайної, вівсюга звичайного, видів проса та мишію, найбільш розповсюджених злакових бур’янів у посівах зернових культур в Україні та домінантних дводольних бур’янів, зокрема зимуючих. Окремо слід наголосити, що Аксіал® Крос проявляє максимум своїх властивостей завдяки наявності в препаративній формі поверхнево-активної речовини Адігор на основі метилового ефіру ріпакової олії. Адігор забезпечує унікальну підсилювальну дію на піноксаден та флорасулам (плюс 30% мінімум).

Високочутливими дводольними бур’янами до дії Аксіал® Крос є волошка синя, грабельки звичайні, сухоребрик, дескурайнія Софії, дельфіній посівний, хрінниця смердюча, жовтозілля звичайне, злинка канадська, незабудка польова, грицики звичайні, ромашка непахуча та лікарська, талабан польовий, гірчиця польова, роман польовий, герань розсічена, мак-самосійка та дикий, зірочник середній, талабан польовий, жабрій, спориш та інші види. Результати застосування гербіциду не лише в дослідах, а й у виробничих умовах дозволи переконатися, що Аксіал® Крос упевнено переважає конкурентів як у контролі ІМІ та SU-падалиці соняшнику, так і домінантних зимуючих дводольних бур’янів. Ефективність Аксіал® Крос проти ІМІ-падалиці ріпаку була на рівні 95–97% і переважала конкурентні продукти на 30–40%, залежно від локації та конкурента. Аксіал® Крос має найвищу ефективність проти ІМІ-падалиці ріпаку, як порівняти з гербіцидами аналогічного спектра. Крім високої селективності й ефективності Аксіал® Крос безпечно змішувати з більшістю фунгіцидів, інсектицидів, регуляторів росту рослин, добрив, мікроелементів. Оптимальна температура для ефективної дії цього препарату находиться у межах +8…+25 °С. Чимало господарств уже випробували його на своїх полях, а їхні представники поділилися своїми враженнями від продукту.

Олег Кекало, помічник голови ФГ «Відродження», Полтавська обл.

— Ми вже фактично працюємо в зоні недостатнього зволоження, тому бачимо, що в наших умовах потрібно більше сіяти озимих культур. Відтак під озимими зерновими в структурі нашої сівозміни 40%. Урожайність у нас непогана — торік отримали 6,1 т/га озимої пшениці та 5,1 т/га озимого ячменю. Крім того, вирощуємо горох, соняшник, кукурудзу, просо.

Коли на ринку з’явився Аксіал® Крос, ми, дослухавшись до рекомендацій фахівців компанії «Сингента», внесли його і побачили, що в його застосуванні справді є сенс. Гербіцид Аксіал® Крос проти злакових і дводольних бур’янів на пшениці та ячмені ми застосовуємо вже три сезони. Препаратом задоволені, зокрема, на ячмені я не знаю кращих аналогів. Багато хто не приділяє належної уваги засміченню посівів зернових колосових злаковими бур’янами. А через високу конкуренцію між останніми та культурою недобір урожаю може сягати не центнерів, а тонн. Так було і в нашому випадку. Тобто у своєму господарстві ми самі вирішуємо, коли вносити Аксіал® Крос, зважаючи на ситуацію в полі. До кожного поля підходимо індивідуально: якщо не засмічено злаковими бур’янами, то й немає потреби вносити гербіцид. Якщо восени з’явилися бур’яни, тоді вносимо препарат, найкраще у фазу 2–3 листки. Інакше застосовуємо навесні, щойно настають сприятливі погодні умови, температура підвищується до +10…+12 °С. Вносимо гербіцид у рекомендованих виробником нормах — 0,7 л/га восени і 0,9 л/га навесні. Препарат показав себе чудовим баковим партнером: у суміші з фунгіцидом, інсектицидом, іншим гербіцидом, мікродобривом пригнічення культури не було.

Про наступний успішний приклад застосування Аксіал® Крос розповів Сергій Івашко, головний агроном ТОВ «Млин Агро», Львівська обл.

— Наше господарство має в обробітку 3 тис. гектарів ріллі, вирощуємо озиму та яру пшеницю, ріпак і кукурудзу. Мій досвід вирощування зернових — десять років, відколи прийшов працювати в це господарство. Вирощуємо німецькі сорти, застосовуємо інтенсивну технологію, яка дає непогані результати — торік зібрали по 8,5 т/га. Загалом особливістю нашого виробництва є забагато вологи останні два роки, бувають навіть підтоплення, що, звісно, позначається на посівах, підвищує ризик забур’янення. Тому велике значення має гербіцидний захист. Уже два роки застосовуємо посходовий гербіцид Аксіал® Крос. За одне внесення він забирає злакові й дводольні бур’яни: мітлицю, вівсюг, лободу, підмаренник та інші. Застосовуємо його навесні, бо восени гербіцидами не працюємо — тільки недорогим гліфосатом проти падалиці ріпаку. Вносимо Аксіал® Крос у нормі 0,8 л/га до фази BBCH 32 у баковій суміші з регулятором росту Моддус®, сульфатом магнію, інсектицидом. Раніше використовували інші гербіциди, але після того потрібно було повторно вносити гербіцид проти другої хвилі бур’янів. Проте часто через несприятливі погодні умови не могли вчасно зайти в поле, тож пшениця переростала потрібну фазу, а бур’яни активно вегетували, і гербіциди не забезпечували очікуваного результату. Натомість одним внесенням Аксіал® Крос ми позбуваємось двох проблем, а саме: забираємо дводольні й злакові бур’яни, до того ж ще й економимо один прохід техніки. Тож з Аксіал® Крос здешевлюємо технологію.

Підсумовуючи, можна сміливо стверджувати, що Аксіал® Крос є еталонним гербіцидом із крос-спектром дії для захисту зернових культур від злакових і дводольних зимуючих видів бур’янів. Обираючи Аксіал® Крос для системи захисту пшениці, рекомендуємо брати до уваги отримані результати, а саме: високий рівень контролю бур’янів, широку фазу внесення гербіциду, меншу фітотоксичну дію на культурні рослини, що є невіддільними складовими успішного захисту посіву загалом. А допомогти вам у цьому можуть кваліфіковані фахівці компанії «Сингента», які забезпечують технічний супровід упродовж усього сезону.

Олександр Джам, технічний експерт із підтримки гербіцидів
на польових культурах, компанія «Сингента»

Ефективність вирощування кукурудзи — різні...

Продуктивність кукурудзи ранньостиглого гібрида в середньому за 2011–2015 рр. змінювалася в...

«Посіяли 700 га пшениці та ріпаку швидко, точно...

Як показує себе зернова сівалка OMEGA від BEDNAR на полях ФГ «Веклин» у Львівській області...

Сертифікація насіння

У разі невідповідності показників насіння або садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36948
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26238
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13576
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.