Через погодні й інші чинники багатьом українським агровиробникам доведеться сіяти озимі зернові в аномально пізні терміни

Затяжні дощі у вересні, затримання зі збиранням ярих культур та очевидні фінансові труднощі спричинили істотну затримку з початком сівби озимих зернових — пшениці та ячменю. Тому ми пропонуємо рекомендації щодо сівби озимини в аномально пізні терміни від досвідченого агронома — технічного експерта ТОВ «Лімагрейн Україна» Миколи Романенка.

• Пане Миколо, максимально пізні терміни сівби озимих культур: за яких умов це ще припустимо робити?

— Заведено вважати, що оптимальні терміни сівби озимої пшениці пересічно є в межах 15–25 вересня, озимого ячменю — 20–30 вересня. Відповідно, сівба пізніше від зазначених дат уважається пізньою. Проте площі, засіяні до 10–15 жовтня, здатні забезпечувати в більшості випадків цілком прийнятний рівень урожайності. Минулого, а також поточного сезону, через дощі основні попередники озимих зернових культур (соняшник, соя) збирали пізно і ще й досі збирають.

Рішення про сівбу в занадто пізні терміни кожен фермер ухвалює індивідуально, беручи до уваги ризики пов’язані з перезимівлею, формуванням фізіологічної, фізичної та продуктивної конструкції посіву загалом. Однозначно, занадто пізні посіви озимих зернових культур істотно поступатимуться за продуктивністю посівам оптимальних термінів сівби. Практика свідчить, що за гострої потреби кінцева дата сівби в тій чи іншій зоні має гарантувати одержання сходів у фазу шильця. Це означає, що від дати сівби сума активних температур має становити приблизно 90 градусів. Отже, крайня й досить ризикована дата сівби озимих культур залежно від зони, умов року може бути в межах 1–5 листопада.

Микола Романенко, технічний експерт ТОВ «Лімагрейн Україна»

• Якою має бути норма висіву насіння за пізніх строків сівби та які рекомендовані вами параметри висіву посівного матеріалу?

— Норми висіву насіння залежать від багатьох технологічних, зональних, погодних чинників, особливостей сортів, їх екологічного походження й звичайно ж термінів сівби. Зазвичай норми висіву насіння за пізніх термінів сівби збільшують. Якщо за оптимальних термінів норма висіву західноєвропейських сортів пшениці становить 3,5–4 млн/га, то за сівби в першій половині жовтня вона має становити 4,5–5 млн/га, у другій половині жовтня — до 5,5 млн/га схожого насіння, розуміючи, що за дуже пізнього терміну ми отримаємо одностебловий тип посіву.

Для сівби в пізні терміни більше придатні сорти західноєвропейського екотипу, які переважно є відносно більш пізньостиглими, порівнюючи з вітчизняними, а також інтенсивніше кущаться, зокрема, навесні. Фаза весняного кущіння цих сортів триває довше, що дозволяє сформувати кращу конструкцію посіву навесні.

Яскравим прикладом цього є такі сорти пшениці селекції «Лімагрейн», як ЛГ Егмонт, Фріскі, ЛГ Керамік, Ейфорія, Плеяда. Наприклад, минулого року проводили екологічні випробування у центральній частині Вінницької області: за сівби на початку третьої декади жовтня сорт ЛГ Егмонт забезпечив урожайність 12 т/га, сорт ЛГ Керамік — 11,3, Ейфорія — 11,2, Плеяда — 10,2, Фріскі — 10,5 т/га. Істотну роль відіграло раннє відновлення вегетації навесні, а також сучасна інтенсивна система мінерального живлення від компанії «Яра». За пізньої сівби цих сортів на селекційній станції «Лімагрейн» у Черкаській області у 2022 році за інтенсивної технології вирощування врожайність зазначених сортів коливалася в межах 10–11,3 т/га.

• Яка глибина висіву насіння за пізніх строків? Якщо відсутня волога або, навпаки, дуже велика вологість — сіяти чи ні?

— За пізніх строків сівби й нормального вологозабезпечення оптимальною глибиною висіву є рівень 3±0,5см. Тобто потрібно загорнути насіння на глибину, на якій формується вузол кущення. Мілке загортання насіння дозволить покращити надходження тепла до насіння, пришвидшити появу сходів, а також максимально використати пластичний матеріал насінини на формування сильного проростка, що є передумовою задовільної перезимівлі. Сіяти озимі зернові культури в сухий або надто перезволожений ґрунт у дуже пізні терміни — надто ризиковано. У першому випадку проростання насіння відбуватиметься після випадання опадів у «теплі зимові вікна», сходи можуть з’явитися весною. У другому випадку якість сівби, як правило, незадовільна. За дефіциту кисню насіння довго не сходить, можливе ураження хворобами. Як у першому, так і другому випадках чекати хорошої продуктивності марно.

• Ваші рекомендації щодо внесення добрив одночасно із сівбою насіння у пізні строки? Внесення добрив перед сівбою?

— За сівби у дуже пізні терміни, коли ймовірно отримати тільки сходи, добрива істотно не вплинуть на стан рослин восени, позаяк на цьому етапі проросток формується завдяки ендосперму насінини. Пізніше, на етапі формування третього листка — кущіння, мінеральне живлення відіграє надзвичайно важливу роль. Тому, якщо вказаний етап передбачається навесні, то і потреба в мінеральних елементах живлення виникне навесні. Все ж, на мій погляд, комплексне мінеральне добриво бажано внести восени, найкраще одночасно із сівбою в рядки, якщо ж звичайно дозволяють технічні засоби. Можливо також і врозкид під культивацію чи перед проходом посівного комплексу. Завчасне осіннє внесення добрива гарантуватиме перехід елементів живлення у ґрунтовий розчин і негайне споживання рослиною навесні за відновлення вегетації, тоді як за весняного внесення потрібен час для розчинення гранули.

• Які мають бути особливості протруювання посівного матеріалу озимих зернових перед сівбою — які препарати застосовувати найкраще?

— Незалежно від термінів сівби протруювання насіння є обов’язковим. За пізньої сівби в протруювальну композицію бажано не додавати препарати, що мають ретардантну дію. Не є обов’язковим також використання інсектицидного компонента. За можливості доцільним буде додати мікроелементи, фізіологічно-активні препарати.

• Що ще потрібно технологічно застосувати для оптимальної зимостійкості посівів зернових культур, щоб посіви краще перезимували?

— Головне — дотриматися перелічених вище регламентів і виконати якісний висів насіння.

Ефективність вирощування кукурудзи — різні...

Продуктивність кукурудзи ранньостиглого гібрида в середньому за 2011–2015 рр. змінювалася в...

«Посіяли 700 га пшениці та ріпаку швидко, точно...

Як показує себе зернова сівалка OMEGA від BEDNAR на полях ФГ «Веклин» у Львівській області...

Сертифікація насіння

У разі невідповідності показників насіння або садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36949
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26238
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13576
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.