В 2023 році в країні площі під соняшником зросли майже на 7% порівняно з попереднім роком через стабільний попит та відносну незалежність від експорту, адже культура переважно переробляється всередині країни. Багато хто з агрономів вже планує посіви соняшнику навесні 2024 року, закуповуючи насіння та засоби захисту. Щоб отримати хороший врожай наступного року, треба вже зараз врахувати декілька моментів, починаючи від строків посіву, закінчуючи особливостями захисту.

1. Ретельний вибір термінів та умов посіву

Навесні фермери часто опиняються в ситуації, коли треба встигнути посіяти все заплановане в дуже стислі терміни, використовуючи оптимальну погоду та наявну в ґрунті вологу. Оскільки насіння соняшнику не бубнявіє та не проростає так швидко, як насіння кукурудзи, існує думка, що воно спокійно витримає весняні приморозки і, відповідно, соняшник можна сіяти в ранні терміни без застережень, незважаючи на температуру ґрунту. Насправді, це ризиковано – культура південного походження реагує на переохолодження зменшенням врожайності. В несприятливих умовах проросток соняшнику буде розвиватися повільно та мати ризик враження наявними в землі хворобами.

«Холодний старт» може призвести ще й до того, що проростки не встигнуть розвинутися в дорослу рослину протягом періоду дії засобів захисту, якими було оброблено насіння, що призведе до раннього ураження хворобами. Найбільшої шкоди може завдати дифузна форма переноспорозу, яка може спровокувати карликовість рослин, зменшення врожаю чи загибель соняшнику.  

Навіть якщо соняшник уникне цього ризику і буде виглядати добре в пізніх стадіях, наслідки невчасного посіву можуть проявитися пізніше – врожайність з гектару буде неоптимальною, олійність насіння зменшеною, а вміст олеїнової кислоти у високоолеїнових гібридах не відповідатиме нормі. Тому, визначаючи терміни посівної, дивитися треба на температуру на глибині залягання насінини, а не в календар.

2. Правильний вибір гібриду

Для хорошого майбутнього врожаю соняшнику треба усвідомити – не існує ідеального гібриду, який працюватиме в усіх умовах. Сучасний розвиток насінництва передбачає, що для оптимального результату треба підбирати гібриди, виходячи з регіону і умов вирощування (наявність вовчку, поширення хвороб, ризик посухи чи ранньої осені тощо), а також орієнтуючись на технології гербіцидного захисту, які використовує господарство.

В сезоні 2023/2024 Corteva пропонуватиме фермерам широкий асортимент насіння соняшнику бренду Pioneer®  для різних технологій вирощування та будь-яких кліматичних умов. Серед них, зокрема, два найпопулярніших гібриди соняшнику на ринку України – P64LE25 ExpressSun® та P64LP130 Clearfield Plus®. Серед новинок – найбільш універсальний, орієнтований на вирощування по всьому соняшниковому поясу гібрид P64LP170 Clearfield Plus®; класичні лінолеві гібриди – P64LL164 та P64LL264 з високою толерантністю до хвороб; P64LE168 ExpressSun®, P64LE269 ExpressSun®  та P64LE145 ExpressSun® зі стійкістю до всіх рас вовчку соняшникового.

3. Захист рослин від хвороб до посіву

Мінливі погодні умови є постійним джерелом загроз для фермерів – розрахувати, наскільки вологою і холодною буде весна, майже неможливо, а, відповідно, інколи доводиться реагувати на виклики у обмежені терміни. Тому обробка насіння є критичною для отримання врожаю. Найбільш ефективним рішенням є преміальна технологія обробки насіння LumiGEN® від Corteva Agriscience – комплексний захист від хвороб та шкідників, який включає біостимулянт. Ця технологія забезпечує надійний захист протягом критичного періоду проростання та стимулює здоровий і швидкий розвиток сходів.

4. Увага до технологій вирощування

Останнє десятиліття соняшник сіють по всій території України, включаючи нетипові для нього північні регіони, та багато господарств не дотримуються сівозміни, або чергують його з соєю чи ріпаком, з яким культура має спільні хвороби, накопичуючи в ґрунті патогени. Обидва фактори призвели до того, що соняшник став високотехнологічною культурою, чутливою до тонкощів обробітку та захисту.

Перш за все, треба звернути увагу на глибокий обробіток ґрунтів та заробку пожнивних решток, адже на них розвиваються та зимують збудники хвороб. Також захищаючи поле від бур`янів та падалиці, ви не просто прибираєте рослини, які конкурують з соняшником за поживні речовини, але й прибираєте потенційних поширювачів хвороб. Зокрема, в портфелі Corteva є інноваційний гербіцид Геліатекс™, створений на основі інноваційної молекули Arylex™ active для контролю проблемних видів дводольних бур’янів у посівах соняшнику, включаючи лободу білу, канатник Теофраста, нетребу звичайну. Особливою перевагою препарату є неперевершений контроль амброзії полинолистої, включаючи перерослу.

Поширена серед фермерів тенденція економити на фунгіцидному захисті вже стала недопустимою через накопичення патогенів в ґрунті та зміни клімату. Нехтування таким захистом може призвести до суттєвих втрат від хвороб, зокрема від фомопсидозу, який блокує рух поживних речовин в рослині та стає причиною зменшення натури зерна, олійності та вмісту олеїнової кислоти. Corteva пропонує декілька препаратів захисту, зокрема Аканто Плюс, який контролює широкий спектр основних хвороб, та завдяки наявності вираженого фізіологічного ефекту, здатний суттєво покращувати якісні та кількісні показники продуктивності культури.  Також, з березня 2024 року фермерам буде доступний новий фунгіцид Віован®, який створений на основі пікоксистробіну та протіоконазолу, забезпечує ефективний контроль широкого спектра основних хвороб соняшнику – альтернаріозу, септоріозу, іржі та фомозу.

І, нарешті, під час посіву не варто загущувати соняшник – ця потужна рослина з великим листям потребує простору в міжряддях, щоб мати вільний рух повітря, яке також запобігатиме поширенню грибкових хвороб.  

Для підвищення показників врожайності, компанія рекомендує Блу™ N – інноваційний біопродукт, який сприяє фіксації атмосферного азоту (N2), забезпечуючи рослини додатковим джерелом азоту, що впливає на їх ріст і розвиток. Використання препарату позитивно впливає на довкілля, оскільки є прямим джерелом додаткового азоту без ризиків втрат від вилуговування ґрунтів або викидів додаткових парникових газів в атмосферу. А питання захисту навколишнього середовища, оптимізації живлення рослин, збереження і примноження родючості ґрунтів, а також створення нових способів підвищення ефективності біологічної фіксації азоту є суттєвими складовими сталого фермерства, яке є дуже важливим для розвитку майбутніх поколінь.

Щоб визначити, що потрібно на конкретному полі, спеціалісти та партнери Corteva доступні для своїх клієнтів цілодобово та готові надати всі необхідні консультації будь-яким зручним фермеру шляхом – за телефоном, або через форму на сайті. Також деталі стосовно гібридів та захисту можна дізнатися через новий мобільний застосунок Corteva Україна.

Автор: Юрій Коняєв, категорійний маркетинг-менеджер Corteva Agriscience в Україні

Corteva Agriscience – це глобальна, винятково сільськогосподарська компанія, яка поєднує провідні інновації в галузі, активну взаємодію з клієнтами та оперативне виконання, щоб вигідно надавати рішення для найактуальніших світових проблем сільського господарства. Corteva створює вигідні ринкові переваги завдяки своїй унікальній стратегії дистрибуції, а також збалансованому та глобально різноманітному поєднанню насіння, засобів захисту рослин, цифрових продуктів і послуг. Будучи представленою одними з найвідоміших брендів у сільському господарстві та маючи провідний у галузі портфель продуктів та технологій, що має значні можливості до зростання, компанія прагне максимізувати продуктивність для фермерів, одночасно співпрацюючи з зацікавленими сторонами в усій харчовій системі, виконуючи своє зобов’язання збагачувати життя тих, хто виробляє, та тих, хто споживає, забезпечуючи розвиток майбутніх поколінь.

Компанія Elicit Plant безкоштовно надала...

За підтримки уряду Франції українським фермерам безкоштовно надали 20 тис. л препаратів компанії...

Якісний плуг, надійний сервіс — і...

Компанія KUHN не просто вивела на ринок України топмодель плуга MULTI-LEADER XT, а й забезпечила...

Контроль амброзії в посівах соняшнику стає все...

У давньогрецькій міфології амброзія («безсмертна») це — їжа богів Олімпу. А в повсякденній роботі...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

41422
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

29140
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15747
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.