Протягом останніх років соя була та є економічно привабливою культурою для вітчизняних аграріїв. Реальні прибутки від її виробництва дозволяють говорити про перспективність культури в сівозмінах. Водночас українські фермери мають чітко розуміти — тільки дотримання всіх технологічних вимог вирощування сої забезпечить її рентабельність. І саме інокуляція є основним технологічним рішенням, що забезпечує стабільний розвиток посівів культури. Розкажемо детально про можливість ефективної інокуляції посівного матеріалу, наголосивши на практичному досвіді українських аграріїв

Кілька років тому авторові довелося поспілкуватися з відомим українським агрономом-технологом, який має багаторічний досвід вирощування сої. Мій співрозмовник промовив тоді фразу, яку я запам’ятав назавжди: «Якісна інокуляція — це 50% успіху у вирощуванні сої. Якщо її насіння нормально не інокулювати, то можна її навіть не сіяти…»

Так воно і є. Беручи до уваги, що через низькі ціни на кукурудзу і пшеницю економічна привабливість сої істотно зросла, у багатьох господарствах України сьогодні шукають справді ефективні підходи до вдосконалення технології вирощування цієї бобової культури. Як ніколи потрібно зуміти отримати високу врожайність за мінімальних витрат.

Навіть за довоєнних часів вітчизняні фермери не вельми балували сою міндобривами, маючи на думці її здатність акумулювати атмосферний азот у ґрунті за допомогою бульбочкових бактерій. Тому й нині виростити добрий урожай сої можна за відносно невеликих фінансових вкладень. Проте для цього потрібен гарантовано дієвий інокулянт.

Наш перший співрозмов­­ник — власник СФГ «Карміл» (Київська обл.) Максим Корчак обробляє відносно невелику за українськими мірками площу — 170 гектарів угідь. Однак 30 гектарів із цієї площі — під овочами, а ще 70 гектарів — під соєю, яка є основною не овочевою культурою у господарстві. Саме соя робить потужний внесок у загальну економіку СФГ «Карміл», перебуваючи заразом у ролі цінного попередника для інших культур.

Ми інокулюємо сою на всіх площах уже протягом п’яти років. Свого часу менеджери компанії «Біонорма» запропонували нам спробувати їхній препарат для інокуляції Ризоактив Концентрат Торф. Відтоді наша технологія вирощування сої є невіддільною від їхніх препаратів, — розповідає Максим Анато­лійович.

Фермер розповідає, що підставою для такого рішення стали позитивні економічні й агрономічні результати на сої. Поля господарства складають опідзолені чорноземи з pH 6,5, а норма опадів не перевищує 500 мм протягом року.

Ми постійно стежимо за кількістю бульбочкових бактерій на кореневій системі рослин, а також за самими посівами. Ще під час першого застосування Ризоактив Концентрат Торф зафіксували позитивні зміни на рослинах. Як такого контролю-порівняння не проводили, але, скажімо, минулого складного року виростили на 3–5 ц/га вищу врожайність, ніж сусіди. У звичайні роки збирали й по 32, і по 37 ц/га, що для наших умов і технології я вважаю хорошим результатом. І головне — маємо стабільні показники по сої, — зазначає керівник СФГ «Карміл».

За його словами, інокуляцію насіння сої Ризоактив Концентрат Торф проводять безпосередньо у сівалці одночасно з висівом. Це певним чином економить час, хоча вимагає додаткових зусиль під час робіт.

Проте маємо незмінно хороший результат по сої, тому готові трохи із цим поморочитися. Поготів, що Ризоактив Концентрат Торф коштує помірних грошей і не підвищує істотно собівартість вирощування сої, — посміхається Максим Анатолійович.

Аналогічної думки щодо високої ефективності Ризоактив Концентрат Торф дотримується й агроном з органічного виробництва ПСПС ім. Т. Г. Шевченка Микола Федорченко.

Наше господарство обробляє 2,5 тис. гектарів, причому соя посідає досить значне місце у сівозміні. Цікаво, що також вирощуємо й органічні гречку та овес. Розвиваємо як традиційний, так і органічний напрями в рослинництві. Щодо препаратів «Біонорми», то я скажу так: навіщо вигадувати велосипед, якщо все вже створено і ефективно працює. Ми вже четвертий рік поспіль застосовуємо їхні інокулянти на торф’яній основі й стабільно отримуємо чудові результати, — розповідає Микола Миколайович.

Технологія інокуляції насіння сої Ризоактив Концентрат Торф у господарстві також передбачає обробку його препаратом просто в сівалці перед висівом. На тонну насіння потрібно всього 2 кг інокулянту.

Спрощено мовлячи: відкрив пачку, висипав на насіння — і поїхали. Нічого складного! Препарат свою справу робить, і ми гарантовано отримуємо без «хімії» свої 2,5 тонни очищеної сої. Звісно, що потрібно чітко стежити за всіма елементами технології вирощування. Скажімо, ми помітили, якщо ґрунт на полі переущільнений, то і бактерій у ньому буде менше. Однак, як би там не складалися погодні та інші умови, Ризоактив Концентрат Торф нас жодного разу ще не підводив, — стверджує Микола Федорченко.

Додамо, що по такому якісному попереднику в господарстві наступного року отримують по 3–4 тонни органічної гречки та вівса.

У чому ж полягає особливість інокулянтів компанії «Біонорма»?

Почнімо з того, що «Біонорму» вже добре знають сотні й тисячі вітчизняних аграріїв, адже ця компанія спеціалізується на ефективних біопрепаратах — деструкторах стерні, стимуляторах, і, зокрема, інокулянтах. Це один із тих виробників, що на ділі довів — вітчизняне може бути по-справжньому якісним і мати адекватну вартість.

Так, препарат Ризоактив Концентрат Торф, який містить бульбочкові бактерії Bradyrhizobium japonicum eko/001, Bradyrhizobium japoni­cum eko/002, Bradyrhizobium japonicum eko/003, можна сміливо назвати інноваційним інокулянтом. Препарат випускають у трьох марках, Р (рідкий), Т (на основі торфу), В (на основі активованого вугілля), завдяки чому може використовуватися для передпосівної обробки насіння в господарствах із різним технічним оснащенням.

Тобто він підходить для ручної обробки насіння, всередині сівалок чи за допомогою протруювальних машин. Удосконалені формули всіх трьох марок забезпечують рівномірне розподілення препарату в масі насіння та гарантоване покриття кожної насінини. Бульбочкові бактерії, які є біоагентами препарату, вступають у симбіотичні відносини з кореневою системою сої. Завдяки роботі фермента нітрогенази бактерії фіксують атмосферний азот і сприяють його надходженню в рослинний організм у доступній для засвоєння формі.

Важливо, що біогенти Ризоактив Концентрат характеризуються:

• підвищеним хемотаксисом до кореневих ексудатів широкого спектра сучасних сортів сої, що важливо на початку симбіозу;
• синтезом екзополісахаридів для надійної взаємодії з коренями рослин;
• конкурентоздатністю та вірулентністю;
• високою нітрогеназною активністю, є «сильними азотфіксаторами»;
• синергічними ефектами один з одним, гарантуючи стабільну та ефективну дію препарату.

І головне. Як ми можемо переконатися з досвіду багатьох українських фермерів, застосування Ризоактив Концентрат є справді дієвим, забезпечує стабільний приріст урожайності сої на рівні від 2–3 ц/га. На цій культурі така прибавка є вкрай важливою у фінансовому плані. З іншого боку, якщо на полі настають несприятливі погодні чи інші умови, Ризоактив Концентрат дає змогу буквально «витягнути» посіви, завдяки своїй потужній стимуляційній дії.

Ігор Коваленко

Раціональний підхід

Застосування посівних комплексів, оснащених ґрунтообробними органами, може стати відмінним...

EvoPac™ — новітнє пакування засобів захисту...

Ступінь технологічності всіх елементів у застосуванні засобів захисту рослин надважливий не лише...

Міндобрива для соняшнику

Як розрахувати оптимальну стратегію мінерального живлення посівів соняшнику з урахуванням поточних...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38652
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27440
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14360
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.