Звісна річ, що якщо дощів немає взагалі, то навряд чи якась культура зможе показати достойний результат врожайності. Це безпосередньо стосується і соняшнику. Однак існують моменти, на які варто звернути увагу під час планування технології вирощування соняшнику в посушливих регіонах.

Передусім дуже багато залежить від технології боротьби з бур'янами. Спроба заощадити на цих елементах різко стає критичною в разі тривалої посухи. Фермери, які через сильну грунтову посуху не змогли ефективно використати грунтовий гербіцид, але вибрали хороший страховий препарат, в більшості випадків змогли витягнути з поля хоч щось.

Також особливу увагу в посушливих регіонах необхідно звертати на ранній соняшник, який хоч і володіє більш низьким потенціалом врожайності, але при цьому в основному встигає проскочити найвідповідальніші фази розвитку за більш-менш стерпних умов вегетації. І виходить, що чим раніше дозріває певний сорт або гібрид соняшнику за умов аномальної посухи, тим краще.

Тому частину площ в господарстві під цією культурою бажано відводити, якраз, під ранньостиглий сортовий соняшник. Це страховий фонд фермера. Якщо все буде добре і дощі підуть вчасно, то він загальної картини теж не зіпсує.

Наступний момент, який досить яскраво проявляється з кожним роком - негативний вплив надмірної хімізації технології вирощування соняшнику. Ми недарма згадали саме про якісні гербіциди. Річ у тім, що при мінімумі вологи грунтові гербіциди не просто можуть не допомогти, а навпаки, нашкодити культурним рослинам, створивши серйозний фітотоксичної стрес.

____________________

І на соняшнику, і на кукурудзі, в посушливі сезони чим менше внесли азоту, тим краще. За дефіциту вологи рослини просто не можуть засвоїти внесену діючу речовину, яка своєю чергою, створює фітотоксичний стрес. Особливо обережно потрібно працювати з карбамідом.

____________________

І чим більше в складі гербіцидів хімічного «баласту», чим гірше вони розпадаються в грунті, тим сильнішим буде стрес. І подібна ситуація буде ускладнюватися внаслідок накопичення шкідливих хімічних речовин в грунті. В крайньому разі краще зайвий раз пройтися штригельною бороною по полю, аніж вносити в грунт очевидно токсичний продукт.

Аналогічним чином виглядає справа із мінеральними добривами, першою чергою, азотними. І на соняшнику, і на кукурудзі, в посушливі сезони агрономи часто констатують той факт, що чим менше внесли азоту, тим краще. За дефіциту вологи рослини просто не можуть засвоїти внесену діючу речовину, яка своєю чергою, створює фітотоксичний стрес. Особливо обережно потрібно працювати з карбамідом.

Зате дуже добре себе показує стартове внесення рідких мінеральних добрив. Знову ж таки мова йде про невеликі дози внесення РКД, до складу якого входять доступний азот, фосфор і цинк. Яким би сильним не був дефіцит вологи в стартових фазах розвитку рослин, проте вони все одно встигають засвоїти певну кількість діючої речовини і більш-менш розвинути кореневу систему.

Дедалі важливішу роль сьогодні відіграє застосування якісних фунгіцидів на посівах соняшнику, причому як для протруєння насіння, так і для листового внесення. Річ у тім, що сучасні фунгіцидні препарати мають яскраво виражений фізіологічний ефект, який благотворно впливає на розвиток рослин. Так, складно сподіватися на нормальний результат на тлі багатомісячної посухи і аномальної спеки, але тим не менш, з хорошим фунгіцидом шанси будуть набагато вищими.

Зокрема, й тому, що, прибравши фактор захворювань, ми вивільняємо всі життєві сили рослини на протистояння основним стресовим чинникам - спеці і дефіциту вологи. У здорової рослини набагато більше шансів вижити, навіть за найскладніших умов.

Необхідно максимально ефективно використовувати ті декілька тижнів, які проходять від моменту висіву насіння в грунт до настання тривалого несприятливого спекотного періоду. Це означає, що ми повинні максимально активізувати розвиток кореневої системи рослин, шляхом застосування по-справжньому доступних добрив, до складу яких входять азот, фосфор і цинк.

Ми повинні повністю захистити молоді сходи соняшнику від хвороб, внісши хороший фунгіцид з профілактичною метою. При цьому слід цілковито закрити питання з бур'янами, використовуючи якомога більш екологічні способи.

Але найголовніше - необхідно чітко прорахувати реальні витрати і вихід врожаю, визначивши рентабельність вирощування соняшнику в найгіршому випадку і при хороших розкладах. При цьому розраховувати технологію в посушливій зоні потрібно, відштовхуючись саме від першої цифри.

Ефективність вирощування кукурудзи — різні...

Продуктивність кукурудзи ранньостиглого гібрида в середньому за 2011–2015 рр. змінювалася в...

«Посіяли 700 га пшениці та ріпаку швидко, точно...

Як показує себе зернова сівалка OMEGA від BEDNAR на полях ФГ «Веклин» у Львівській області...

Сертифікація насіння

У разі невідповідності показників насіння або садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36950
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26242
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13577
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.