Сезон збирання врожаю вітчизняні аграрії розпочали із різними настроями. Веселіше, аніж торік, коли посуха накрила майже всю Україну, проте і в 2021 році вистачає негативних моментів. Десь залило, десь поклало всю пшеницю, а багато де буйним квітом розгулялися захворювання рослин. Причому повсюдна проблема №1 – істотне запізнення в розвитку рослин, кволі сходи та спричинені цим втрати врожайності.

Не хочеться відкривати Америку, але навряд чи наступного року буде все ідеально. Аграрний сезон – він такий, з чимось густо, а з іншим – пусто. Як не посуха, то надмірні опади, град чи пізні приморозки. До цього слід бути готовими і одним із реально дієвих елементів для пом’якшення потенційних проблем із посівами є підвищена увагу до сівби насіння.

Загалом це повсюдна світова тенденція, починаючи із суперточних швидкісних посівних агрегатів, та закінчуючи унікальними новітніми обробками для зниження впливу стресових факторів. Ось, наприклад, свіжа новина – в Масачусетському технологічному університеті (США) вигадали як допомогти насінині нормально прорости за умов нестачі вологи.

З цією метою насінина вкривається двома шарами селевої плівки, створеної на основі природного покриття насіння деяких стійких до посухи культур. Під цю плівку розміщують законсервовані ризобактерії, а також високоефективні органічні добрива. Дослідження свідчать, що така технологія є дійсно високоефективною і дає змогу проростати насінини навіть за жорстких посушливих умов.

Незалежно від цієї конкретної розробки слід констатувати, що в світовому аграрному комплексі зростає увага до посівних якостей насіння та до його підготовки до сівби. Впроваджуються нові технології калібрування посівного матеріалу, які дають змогу підібрати по-справжньому сильне здорове насіння, що гарантовано проросте і дасть міцін сходи. Приємно, що перед ведуть тут в тому числі і українські виробники обладнання.

Саме тому не варто економити ані на насінні, ані на обладнанні для його калібрування та протруєння. Заощаджена тисяча-друга євро в інакшому разі може обернутися мільйонними збитками. Це нікому не потрібно.

Наступний момент – це посилена увага до обробки посівного матеріалу. На жаль, і досі в багатьох господарствах в Україна передпосівна обробка насіння вважається чимось таким, не дуже обов’язковим. Мовляв, в крайньому разі обробимо якимось дешевим інсектицидом, щоб дротяник не поїв, а все інше – лише марно витрачені кошти…

І це - в майже суціль заражених-перезаражених грунтах, замучених куцою сівозміною, дискуванням та економією на фунгіцидах. Тому навіть здорова насінина без фунгіцидного протруйника може вирости в щось хороше лише за умови вдалих погодних умов та нормального фітосанітарного стану поля. Таке поєднання, на жаль, трапляється дедалі рідше.

Причому хороший фунгіцидний протруйник незрідка виступає в ролі дієвого стимулятора росту, захищаючи молоду кореневу систему рослин від впливу стресових факторів, в тому числі і посухи. Це потужний фізіологічний інструмент і він цілковито виправдовує свою немаленьку вартість.

Ще менше і досі використовуються різноманітні мікродобрива та стимулятори росту, включаючи навіть недорогі гумати. Чимало фермерів і досі притримується думки, що, мовляв, у грунті все і так є, і наше завдання – просто докидати туди NPK, і бажано – у якомога більш дешевій формі. А ті всі мікроелементи на оболонці насінини – то все маркетинг…

Може воно і так, якщо на вашому полі ідеальний грунт, в який раз на 4-5 років вноситься по 60 т/га перегною, а дощі випадають як у Німеччині. І ще й град із пізніми приморозками трапляється раз на сто років. Смішно ж, правда? Річ у тім, що кожна сільгоспкультура має специфічний набір мікроелементів, які для неї є просто незамінними. Для сої це бор, молібден та кобальт, для кукурудзи – цинк, для соняшнику – бор та цинк.

Обробивши насіння відповідними мікродобривами та давши швидко доступні припосівні фосфорні добрива, ми робимо усе для того, щоб воно проросло, а сходи могли нормально розвиватися а складних умов вегетації. Звісно, що чудес не буває, але так у рослин однаково буде набагато більше шансів. І економія тут навряд чи доречна – вочевидь, що німці та американці від нас не дурніші, якщо звертають увагу на такі «дрібнички».

Те ж саме можна сказати і про таку дискусійну річ як гумати, які останніми роками в Україні набувають все більш офіційного статусу. Достатньо сказати, що деякі відомі виробники насіння вже обов’язково обробляють свій посівний матеріал якісними гуміновими препаратами. Отже, у цьому є очевидний сенс.

Ясна річ, що від цього всього можна відмовитися і продовжувати працювати як раніше. І навіть збирати відмінні врожаї і мати чудову рентабельність. Але у сучасному сільському господарстві через погодні умови дедалі частіше відіграє ключову роль його величність Випадок. І ось завдяки таким тонким інструментам в підготовці посівного матеріалу ми маємо змогу бодай трохи усунути його зі сцени, на другий план. Гірше точно не буде.

Сорти озимої пшениці вітчизняної селекції в...

Насіння сучасних сортів озимої пшениці має високу генетично зумовлену адаптивну спроможність,...

Як вибрати вживаний комбайн

В Україні навіть за найкращих часів завжди гостро бракувало зернозбиральної техніки. Адже нові...

Особливості застосування діючих речовин для...

Часто стверджують, що головна проблема десикації — це час. Час для обробки, справді, слід обирати...

АгроТренди

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

6835
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Люфа - вирощування та використання природної губки

3187
Люфа є представником ліаноподібних рослин, з пагонами до 4-7 м завдовжки. Всі вони мають розгалужені вусики та шорсткості по ребрах. Листя - пальчато-п'ятилопатеві (іноді цілісні) і розташовані по...

Виробництво та перспективи чорного часнику

15551
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.