Картопля вже третій рік поспіль перетворюється на гарантоване джерело прибутку для фермерів. Причому мова не лише про класичні столові сорти бульб, ціна на яких щороку підіймається, але й про спеціалізовану картоплю – для виробництва чіпсів, «фрі» тощо.

Однак картопля стає вигідною не просто сама по собі, а в тому разі, якщо витримується ефективна технологія вирощування: обробіток грунту, мінеральне живлення, захист і навіть зрошення. Втім, переважна більшість господарств, де вирощують столові сорти картоплі поки що працюють за спрощеною технологією.

Добре це чи погано – це інше питання. Ми ж наголосимо на тому, що сходи картоплі цієї весни пережили черговий нетиповий сезон. Якщо минулого року бульба гостро потерпала від нестачі вологи, адже, як ми пригадуємо, опадів майже не було впродовж 7-8 місяців, а температури понад +20С розпочалися в першій половині квітня, то у цьому році справа стоїть інакше.

Після сніжною та досить холодної зими, маємо нині ледь не щоденні затяжні опади та листопадові температури у травні та на початку червня. Сирість та холоди провокують бурхливий розвиток різноманітних патогенів, втім, обмежуючи поки що розвиток шкідників. Через низькі температури кореневій системі картоплі досить складно нормально засвоювати поживні речовини із грунту. На багатьох полях забарвлення листя видає очевидне фосфорне голодування. До речі, як і азотне, оскільки постійні зливи промили цей елемент живлення в глибші шари грунту.

Звісно, що не додали здоров’я рослинам і кількаразові квітневі та травневі приморозки.

Відповідно, постає питання про ефективну підтримку сходів картоплі після волого-холодних стресів та протидію активному розвитку збудників захворювань культури.

Чим підживити картоплю після холодів

Найпершим підтримуючим  агрозаходом, враховуючи наявність великої кількості вологи в грунті, може стати традиційне підживлення сходів азотними добривами в нормі 30-40 кг д.р. на 1 гектар. Це може бути як внесення селітри розкидним способом за умови, що очікуються нові дощі, так і внутрішньогрунтове внесення за допомогою міжрядного агрегату – до оснащеного культиватора чи аплікатора. Як варіант можна дати у міжряддя навіть КАС.

Натомість із карбамідом по листу, мабуть, краще не експериментувати, оскільки таким робом можна «підпалити» і без того мляві листочки картоплі.

Якщо вести мову про першочергові позакореневі підживлення, то гостро необхідним є застосування якісного фосфоровмісного мікродобрива. Першочерговим завданням у даному разі є стимуляція розвитку кореневої системи рослин та повноцінний запуск усіх важливих фізіологічних процесів в рослинах, котрий неможливий без фосфору.

При цьому внесення фосфоровмісного добрива краще здійснити двічі, поєднавши цю операцію із підживленням сходів картоплі іншими елементами живлення. Так, для формування і росту бульб гостро необхідним є доступний калій. Також цей макроелемент істотно полегшує стан рослин за умов високих температур. Очевидно, що останні не забаряться у червні-липні.

Якими мікроелементами підживити картоплю

При цьому не слід забувати, що попри холоди, рослини картоплі готуються до цвітіння. Для того, щоб цей процес пройшов нормально і не зашкодив активному росту бульб, необхідно внести цілу палітру мікроелементів. Перш за все картоплі необхідні на цьому етапі бор, мідь, марганець та цинк. Своєчасне застосування цих мікроелементів у доступній формі істотно прискорить вихід рослин зі стресів та дасть змогу розраховувати на достойну врожайність.

Гумінові препарати та інші біологічні стимулятори для картоплі

Із нашого досвіду радимо звернути увагу також на гумінові препарати та інші біологічні стимулятори відомих виробників: Агротехносоюз, Долина, БТУ та інших. Їх застосування дає змогу активізувати розвиток фізіологічних процесів у рослинах, сприяючи накопиченню та ефективному використанню цукрів, а додаткові елементи живлення у складі таких препаратів позитивно впливають на загальний розвиток сходів картоплі.

Фунгіцидний захист картоплі

І нарешті, за таких умов, які склалися нині, в жодному разі не можна ігнорувати фунгіцидний захист картоплі. Причому не варто намагатися заощадити копійку там, де можна втратити гривню – краще обирати перевірені препарати відомих компаній на кшталт Ридоміл Голд і вносити їх згідно із нормами, рекомендованими виробниками. Надзвичайно важливо наразі – зупинити розвиток цілої низки небезпечних захворювань картоплі, таких як фітофтороз, альтернаріоз, ризоктоніоз та ін. До того ж, це додатково вплине на швидке ефективне виведення рослин зі стресу.

Труднощі захисту дерев в інтенсивних садах від...

Застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова...

Дмитро Шацман: «Вирощування класичних гібридів...

У перший рік війни українська насіннєва компанія «Євросем» не зменшила посіви насіння соняшнику, а...

Кіноа здатна зайняти одну із ніш на сучасному...

Цими днями вчені кафедри агротехнологій і ґрунтознавства Сумського національного аграрного...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36608
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26031
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13438
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.