Ми порівняли роботу двох ґрунтообробних агрегатів зі схожим функціоналом від відомих світових виробників

Завдання максимально якісного обробітку ґрунту набуває останніми роками особливого значення для українських агровиробників. Негативний вплив кліматичних змін є очевидним, тому потрібно будь-що зберегти вологу, якісно розпушити ґрунт для хорошого проростання насіння і розвитку кореневої системи, а також раціонально розпорядитися пожнивними рештками на полі.

Останній чинник є конче важливим ще й тому, що через різкий дисонанс між вартістю міндобрив і вирощеного зерна вітчизняні агровиробники змушені істотно скорочувати норми хімічного живлення для рослин. Тому правильно подрібнені й загорнуті в ґрунт пожнивні рештки культури-попередника, які пришвидшено розкладаються на поживні речовини, стає дуже важливим доповненням до раціону посівів, покращуючи біологічні процеси в ґрунті.

З іншого боку, кожен фермер змушений мати в технічному арсеналі свого господарства лінійку ґрунтообробних агрегатів різного призначення. Класична оранка, глибоке розпушення, дискування, обробіток стерні, передпосівний обробіток — це все потребує спеціальної техніки. Утім, як ми побачимо далі, існують моделі, що спроможні об’єднувати у своїй конструкції широкий функціо­нал, за­ощаджуючи таким чином кошти для свого власника.

Нещодавно ми завітали до ПСП «Дружба», яке є одним із провідних господарств Березівського району Одеської області, й поспілкувалися з його керівником Борисом Наконечним.

У господарстві доволі успішно працює такий відомий агрегат, як Horsch Tiger MT 4000, здатний розпушувати ґрунт на глибину 35 см. Особливістю виконання цієї операції на полях ПСП «Дружба» є оснащення Horsch Tiger спеціальним бункером для одночасного глибокого внесення гранульованих добрив. Ідея і справді хороша, бо таким способом вдається досягнути максимальної ефективності застосування дорогих міндобрив.

З іншого боку, нам було цікаво порівняти роботу Horsch Tiger з оновленим ґрунтообробним комбінованим диско-лаповим агрегатом KUHN Performer 4000 Select, здатним виконувати аналогічне завдання. Що може бути цікавішим за «двобій» двох глибокорозпушувачів найкращих світових виробників!

Утім, ми не ставили за мету організувати якесь змагання й написати, що один агрегат кращий, а другий — гірший, чи навпаки. Найцікавіше тут — визначити сильні сторони обох моделей і оптимальні сфери їхнього застосування.

Справді, після того, як я оглянув роботу по стерні ранніх зернових і Horsch Tiger, і KUHN Performer Select, я не можу сказати, що там щось погано, а там — добре. Обидва агрегати свою роботу виконали на «відмінно», і я бачу, що вони працюють просто бездоганно — як і личить техніці таких поважаних брендів, — ділиться своїми враженнями Борис Наконечний.

Обидва агрегати під час порівняння на полях ПСП «Дружба» виконували таке відповідальне завдання, як розпушення ґрунту по стерні під сівбу соняшнику на наступний рік.

Нам дуже важливо гарантовано зняти ущільнення, щоб забезпечити якісний розвиток кореневої системи рослин на наступну весну. І, звісно ж, закласти на глибину мінеральні добрива, — зазначає Борис Володимирович.

Тут варто детальніше розглянути конструкцію KUHN Performer 4000 Select, адже цей агрегат буквально нещодавно зазнав дуже значущих оновлень конструкції, щоб ще краще працювати по твердому ґрунті з великою кількістю пожнивних решток.

Отже, KUHN Performer 4000 Select. Це причіпний комбінований дисково-лаповий агрегат із шириною 3,85 м. Конструкція складається з 30 зубчастих дисків діаметром 510 мм, розташованих у два ряди. Далі встановлено 14 потужних лап із механічним захистом від перевантажень на долото понад 600 кг, наконечники яких можуть мати як долотоподібну, так і крильчасту форму, залежно від конкретних умов роботи й потреб, за ними — ряд вирівнювальних дисків і, на завершення всіх операцій — прикочувальний коток НD-Liner 600 мм. Що цікаво, що з указаних чотирьох груп робочих органів також можна використовувати кожну окремо безпосередньо з кабіни трактора, залежно від агротехнологічних потреб.

Одразу зазначимо, що саму модель KUHN Performer не можна назвати новою. Вже не секрет, що більше десятка років тому прототип цього агрегата тестували майже рік із наробітком понад 5000 га на важких чорноземах України. А сьогодні він має великий попит, його успішно застосовують фермери в багатьох країнах світу. Проте, як ми вже казали, агрегат отримав дуже важливі оновлення, про що свідчить, зокрема, приставка Select. Це сама форма стійки лапи, «аеродинамічний» вигин якої мінімізує опір агрегату загалом. До того ж можливість працювати тільки з 10 лапами, демонтувавши 4. Ця конструктивна «хитрість» зберегла високу якість обробітку на важких ґрунтах, але разом із тим значно економить пальне. 

Так, у конструкції KUHN Performer 4000 Select установлено механічний захист від перевантажень лапи замість гідравлічного, що оптимально підходить для роботи на твердих ґрунтах. Також тут запропоновано дві ширини долота на вибір — 50 та 80 мм, тоді як раніше була доступною тільки ширина 80 мм. Річ у тім, що застосування звуженого долота покращує якість розпушування ґрунту й зменшує вимоги до потужності трактора.

І, нарешті, в KUHN Performer 4000 Select установлено модернізований коток НD-Liner 600 мм для оптимального зворотного ущільнення ґрунту.

Тільки за один прохід 510-міліметрові зубчасті диски агрегата здійснюють якісну поверхневу, на глибину до 10 см, культивацію із будь-яким типом і кількістю пожнивних решток, а потужні лапи слідом розпушують ґрунт. Дрібні грудки лишаються на поверхні, а ґрунт щілюється без надмірної реструктуризації.

Однак це ще не все, адже найбільші покращення завжди криються в деталях. Так от, у конструкції Horsch Tiger MT 4000 є 9 робочих лап, тоді як в KUHN Performer Select 4000 — 14. Що це дає?

Дуже просто — агрегат під час руху гарантовано не лишає проміжків ґрунту землі та обробляє його на всі 100%! До того ж немає жодної «шиферності» чи ще чогось такого — на відміну від будь-якого порівнюваного глибокорозпушувача з меншою кількістю лап. Це одна з дуже вагомих переваг KUHN Performer 4000 Select, і в ній можна переконатися, провівши простенький огляд сліду роботи цієї моделі, — пояснює технічний фахівець «Тайтен Машинері Україна» Дмитро Проданов.

Дмитро Проданов, технічний фахівець «Тайтен Машинері Україна»

У збільшеної кількості робочих лап існує ще одна перевага, актуальна як для ПСП «Дружба» конкретно, так і для багатьох інших вітчизняних агровиробників, які прагнуть максимально раціонально використовувати дорогі мінеральні добрива.

Одна справа, якщо ви подаєте міндобрива на 9 лап і зовсім інша — на 14. Таким чином ви більш рівномірно насичуєте мінеральним живленням ту саму площу ґрунту з однаковою нормою внесення міндобрива. Гранули будуть розподілені ширше, а отже, більше шансів, що коренева система культурних рослин їх засвоїть, — наголошує Дмитро Проданов.

Тут варто вказати, що з 1 вересня 2024 року в продаж надходить KUHN Performer 4000 Select уже з можливістю встановлення фронтального або верхнього бункера для міндобрив. Тобто французький виробник пропонуватиме комбіноване рішення для глибокого внесення гранульованих добрив під час обробітку ґрунту KUHN Performer 4000 Select. Це справді дуже ефективно, адже краще дати на глибину 20 см 100 кг добрив, ніж розкидати по поверхні й потім загорнути на 5–10 см 200 кг. Внизу більше вологи, і саме туди лине коренева система рослин.

Утім, переваги конструкції KUHN Performer 4000 Select на цьому не закінчуються, адже на цей глибокорозпушувач у разі потреби встановлюють спеціальні широкі крильчасті наконечники лап і він перетворюється на високоефективний стерньовий / передпосівний культиватор. Тоді ним можна спрацювати й на 3–4 см по стерні, і на 10–12 см — включно до 15 см. Тобто використовувати одну якісну ґрунтообробну модель замість різних двох-трьох. А це вже дуже й дуже цікаво!

Просто кажучи, KUHN Performer Select 4000 — це агрегат із величезним потенціалом на ринку України, що дає змогу виконувати надзвичайно широкий спектр польових завдань і виконувати дуже якісно! Ми щиро раді, що можемо позмагатись із будь-яким конкурентом на ринку й упевнені, що нікому не програємо. Проте це не змагання, а така важлива галузь, як вирощування хліба, тому ми готові допомогти кожному українському фермерові досягти максимальної ефективності, зокрема за допомогою KUHN Performer 4000 Select! — каже Дмитро Проданов.

Сорго стає одним із пріоритетних напрямів ЄС в...

Ще донедавна вирощування цього злаку вважали сферою бідних країн Африки й Азії. Проте нині сорго в...

Інструмент для розвитку

Достатність ресурсів є обов’язковою умовою для сталого розвитку аграрних підприємств Історія ТОВ...

Від стерні до сходів — один прохід із BEDNAR...

Які враження у власників дискових лущильників BEDNAR SWIFTERDISC після першого сезону експлуатації...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

56644
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

35680
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

21141
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.