Як вибрати дискову борону: досвід ТОВ «Агрофірма “Хвиля”»
- Деталі
- Статті
- 457
Ми й далі ведемо серію наших уже традиційних порівнянь використання ґрунтообробних агрегатів різних виробників за різних умов роботи. Цього разу ми завітали на Сумщину до ТОВ «Агрофірма “Хвиля”», щоб порівняти результати роботи концептуально різних дискових агрегатів для обробітку стерні та виконання інших польових операцій, які потребують дискування. Цього разу змагалися такі відомі моделі, як LEMKEN RUBIN та KUHN Optimer XL 5000
Як відомо, для дискових знарядь у більшості агропідприємств роботи ніколи не бракує, починаючи з весни й закінчуючи глибокою осінню. Після збирання врожаю доводиться лущити стерню, подрібнювати рештки та змішувати їх із ґрунтом. Залежно від заведених технологій або погодних умов перед сівбою озимих ґрунт також можуть готувати за допомогою дискових агрегатів.
Аж ось, чи ефективним буде такий обробіток — багато в чому залежить від знаряддя. Тому, щоб віднайти найкращий варіант, доводиться оцінювати на якість роботи різних агрегатів по сусідніх підприємствах, а також порівнювати їх ефективність на власних полях.
Саме так вчинили в ТОВ «Агрофірма “Хвиля”», що на Сумщині, де використовують відому дискову борону LEMKEN RUBIN, яка виконує комплекс завдань у полі. Проте керівництво господарства завжди відкрите до нового, тому погодилось провести порівняльні випробування власного агрегата з дисковим знаряддям KUHN Optimer XL 5000.
На випробування до господарства привезли 5-метрову напівначіпну модель Optimer XL. Такий агрегат забезпечує високу продуктивність із тракторами середньої потужності й може застосовуватись для поверхневого або глибокого стерньового обробітку з метою максимально ефективного змішування ґрунту й рослинних решток. Залежно від глибини обробітку, ґрунтових умов і рельєфу для Optimer XL потрібен трактор потужністю від 150 до 300 к. с.
________________________
Полігон
Для об’єктивного тестування-порівняння було обрано поля, на яких зібрали соняшник і кукурудзу — тобто, найпроблемніші щодо пожнивних решток культури. Ґрунти були пересушеними, проте напередодні пройшли опади в кількості 18–12 мм, тому ситуація частково покращилась. Кількість решток після збирання кукурудзи була доволі великою, на полях після соняшнику — середньою. Оцінювали якість розпушення ґрунту, дотримання глибини обробітку, ефективність подрібнення решток і змішування їх із ґрунтом. Глибину обробітку встановили невелику — до 10 см, оскільки після дискування поля мали додатково оброблятись глибокорозпушувачем.
________________________
Знову ж таки, аналогічно до всіх попередніх випробувань оновлених агрегатів KUHN метою такого порівняння було не намагання вказати «це краще, а те — гірше», а спроба знайти оптимальне застосування для різних типів агрегатів. Тобто працювати ще ефективніше за конкретних умов роботи.
Обидва дискові агрегати, які ми випробовували на наших полях, показали себе добре, і для нас це справді було дуже цікаво. Передусім побачили, як дисковий агрегат KUHN Optimer XL 5000 впорається з чималою кількістю решток на полі після збирання кукурудзи. Поготів, що перед початком дискування пройшов невеликий дощ, і кукурудзиння частково зволожилось. Проте агрегат показав себе добре — він працював без налипання й не закорковувався. Глибина обробітку витримувалась на встановленому рівні по всій площі. Дискова борона LEMKEN RUBIN також показала себе добре, проте трішки гірше впоралась із поставленим завданням. Теж добре, але KUHN Optimer XL 5000 спрацював помітно краще, — ділиться своїми враженнями від побаченого агроном ТОВ «Агрофірма “Хвиля”» Єгор Большаков.
Єгор Большаков, агроном ТОВ «Агрофірма “Хвиля”»
Представник господарства додає, що після KUHN Optimer XL 5000 рослинні рештки змішувались із ґрунтом досить інтенсивно, тому навіть після одного проходу поле мало вигляд добре обробленого. За два проходи вдалось вирівняти поверхню ґрунту практично до ідеальної. Грудка добре подрібнилась, тож поверхню поля можна було вважати готовою до внесення ґрунтових гербіцидів.
І якщо далі сіяти, скажімо, озиму пшеницю, то це краще робити по соняшнику, стебла якого перебиті на якомога меншу фракцію, — зазначає Єгор Большаков.
Чи вдалося KUHN Optimer XL 5000 спрацювати за таких умов краще проти наявної в господарстві дискової борони LEMKEN RUBIN?
Ще раз наголошу, що обидва агрегати показали хорошу якість обробітку, однак KUHN Optimer XL мав помітну перевагу в перемішуванні рослинних решток із ґрунтом. Також слід зазначити, що саме KUHN Optimer XL краще подрібнив стебла соняшнику. Ще одним «плюсом» дискової борони Optimer XL є простота налаштувань — усе робиться за допомогою гідравліки з кабіни трактора, — зазначає Єгор Большаков.
Його слова підтверджує технічний фахівець Андрій Мельник, головний агроном, ТОВ "Альянс", який також був на полі й ретельно стежив за випробуванням.
Андрій Мельник, головний агроном ТОВ «Альянс»
Загалом обидва агрегати виконали завдання добре, без будь-яких критичних зауважень. Дискова борона KUHN Optimer XL добре витримала встановлену глибину обробітку, не створила поздовжніх хвиль на нижньому рівні обробітку, якісно подрібнила і розподілила рослинні рештки як на полі після кукурудзи, так і після соняшнику. Отже, випробування показали, що з оновленим дискатором KUHN Optimer XL можна отримувати результати щонайменше не гірші, а подекуди й кращі, ніж із технікою інших відомих виробників, — каже Андрій Мельник.
Завдяки чому KUHN Optimer XL 5000 вдалося спрацювати якісніше у цьому випадку, і, до речі, не лише тут, адже компанія «КУН Україна» за згодою агровиробників активно випробовує свої новинки в різних регіонах України.
Безпрограшна концепція
Почнімо з того, що сама концепція дискового агрегата OPTIMER передбачає виконання кількох операцій за один прохід. Попереду можна встановлювати вирівнювальну планку або подрібнювальний коток.
Основні робочі органи — диски можуть бути діаметром 510 або 620 мм, від чого, зокрема, залежить мінімальна та максимальна глибина обробітку. Диски мають індивідуальну підвіску із захистом з еластомірних блоків. Втулки розташовано на зовнішньому боці дисків, що забезпечує вільний прохід ґрунту і рослинних решток. Аби запобігти закорковуванню пожнивними рештками, було передбачено високий просвіт між рамою і ґрунтом.
________________________
До речі
Для зворотного ущільнення, подрібнення грудки й вирівнювання пропонується широкий вибір котків. Серед додаткового обладнання є зубова борона, яка сприяє кращому вирівнюванню поверхні поля, а також сівалка SH із фронтальним бункером.
________________________
Також для моделей KUHN Optimer із шириною захвату від 6 до 12 м пропонується система активного притискання секцій STEADY CONTROL, яка забезпечує точний контроль глибини обробітку незалежно від стану ґрунту і рельєфу. Система миттєво реагує на зміну умов роботи, що дає змогу витримувати встановлені параметри глибини.
Дмитро Прилука, менеджер регіонального розвитку ТОВ КУН-Україна
Ця дискова борона має надзвичайно прості й зручні налаштування, що сприяє якісному виконанню завдань і зменшує кількість простоїв. Для цього її оснащено простими гідравлічними регулюваннями. Додаткове зменшення простоїв досягається завдяки використанню кулькових і роликових підшипників, що не потребують техобслуговування, — пояснює Андрій Мельник.
І наприкінці додамо, що OPTIMER просто чудово показує себе цієї дуже непростої щодо погоди осені, однаково добре дискує як по пересушеному ґрунту, так і по перезволоженому з великою кількістю пожнивних решток. Це надзвичайно пластичний і по-справжньому універсальний агрегат, який не лише на відмінно справляється з кукурудзинням і стеблами соняшнику, а й здатен чітко підготувати поле під сівбу озимих ріпаку і пшениці, а також ярих культур.
Олександр Васильченко