Компанія МХП, один із лідерів у сфері харчових та агротехнологій, використовує на своїх елеваторах українське зерносушильне обладнання: три зерносушарки Brice-Baker продуктивністю 50 т/год, а четверту, того ж виробника, — вдвічі потужнішу, 100 т/год.

Група елеваторів компанії МХП застосовує різноманітне і високотехнологічне обладнання для оперативної та якісної доробки великих обсягів зерна. Нині в складних умовах ведення бізнес-процесів наявними проблемами в енергетичній галузі й зовнішній логістиці зерна, коли майже кожен день маємо виклики, важливо раціонально використовувати кожну інвестицію в обладнання й отримувати від того максимальний прибуток. Як розповідає Віталій Губарєв, керівник західної групи елеваторів компанії МХП, прикладом раціонального ставлення до створення елеваторного комплексу є вибір різних типів сучасного, високотехнологічного і автоматизованого елеваторного обладнання. Компанія завжди підходить до інвестування в нові проєкти виважено і обґрунтовано. Кожен новий проєкт від народження до реалізації проходить етапи розрахунків, обґрунтувань техніко-економічних показників і обговорення доцільності реалізації. Так, на Львівщині компанія має в користуванні близько 45 тис. гектарів земель, зерно із цих угідь раніше звозили на два елеватори компанії — Краснянський і Воскресинцівський. Проте їх потужності бракувало для приймання і доробки зерна пізньої групи у встановлені терміни — шукали способи покращити ситуацію. Після розрахунків вирішили збудувати новий об’єкт у Вощанцях на Самбірщині.

Вощанці: рукави замість силосів

Елеваторне підприємство у Вощанцях розраховано на 60 тис. кубометрів одночасного зберігання. Всього елеватор розрахований на приймання близько 120 тис. тонн ранніх і пізніх культур за один маркетинговий рік. Як розповідає Віталій Губарєв, інвестиції у цей проєкт були відносно невеликими. «Відходимо від великих капіталовкладень під час будівництва і намагаємось розтягувати їх у часі. Це вдається робити насамперед завдяки відмові від технології силосного зберігання. Вартість будівництва такого комплексу без силосів становить 55 доларів США за умовний кубічний метр зберігання. За нашими попередніми розрахунками строк окупності цього елеватора у Вощанцях — 1,7 року, що свідчить про високу ефективність проєкту», — наголосив Віталій Губарєв.

Віталій Губарєв, керівник західної групи елеваторів компанії МХП

Минулого сезону підприємство приймало близько 1200 т сої на добу, а кукурудзи — 1200–1300 т. Якщо ж говорити про запровадження технології зберігання вологого зерна в рукавах, то потужність приймання становитиме 1600–1800 т на добу. Тобто близько 500 т вологої кукурудзи щодоби можна завантажувати в рукави. Тогорічний досвід показав, що вологу кукурудзу можна зберігати в рукавах досить тривалий час. Усе залежить від вологості зерна й температури зовнішнього середовища. Наприклад, якщо вологість зерна становить 24–25%, строк зберігання становитиме до 120 днів. Якщо ж вологість — 30% і більше, тоді строк безпечного зберігання скорочується до 90 днів. Слід зауважити, що йдеться про зимовий період, коли середньодобова температура — у межах 0 °С.

Все технологічне обладнання, що експлуатуєтьтся на цьому об'єкті, — українського виробництва. Ось деякі деталі, чому і як в МХП зробили вибір на користь національного виробника.

Українські гопери: якість, вартість та сервіс

Віталій Губарєв каже, що на підприємстві процедура вибору виробника обладнання відбувається через тендерні процедури. Готують технічну документацію, де чітко прописано вимоги щодо обладнання — все до дрібниць, починаючи від болтових з’єднань і до специфіки агрегатного виконання, опціональної комплектації. Це стосується всього елеваторного обладнання: гопери, транспортне і очисне обладнання, зерносушарки й ін.

Наприклад, на постачання гоперів для оперативного зберігання зерна при обробці та доробці тендери проводили три роки поспіль: у 2021, 2022 і 2023 роках. Учасниками всіх трьох були українські виробники елеваторного обладнання. Переможцем у 2021 році стала компанія KMZ Industries, співпрацю з якою було продовжено і в подальшому.

Чому в агрокомпанії зупинили свій вибір на гоперах саме цього виробника? По-перше, влаштовувала якість і вартість запропонованого обладнання, терміни виготовлення та умови постачання. Все було завжди вчасно. По-друге, сам процес та технологія монтажу обладнання якісні, і ніяких додаткових елементів, додаткових розсвердлювань не потребує, все чітко співпадає відповідно до технічних вимог. Все зібрали згідно з кресленнями. По-третє, під час експлуатації ніяких проблем не побачили. Наприклад, під час роботи з зерном кукурудзи в конусних силосах утворюються значні зависання зерна, іноді великі налипання зернової маси.

Натомість з обладнанням KMZ Industries за час експлуатації проблем не виникало. Гопери KMZ Industries так сконструйовані, що природний шар легко відмивається, очищається і ємність швидко готова до приймання іншої культури. Якісна комплектація цього виробника відповідає технічним вимогам для елеваторів МХП, тому компанія має намір і далі з ним співпрацювати. Проте за умови, що вони будуть у ціновій політиці на рівні своїх конкурентів.

«У KMZ Industries — три лінійки силосів, тому можемо запропонувати найбільший модельний ряд конусних силосів на ринку, що дозволяє вибрати оптимальний варіант за діаметром, висотою й кутом нахилу конуса відповідно до потреб проєкту. Також найширша експертиза на ринку та кількість інсталяцій нестандартних силосів для продуктів переробки з різними варіантами вивантажувальних отворів, спонукачів потоку (електричні та електромагнітні вібратори, пневмопушки, віброднища), виконанням стінок із плаского листа, термоізоляцією тощо, дозволяють підібрати надійне перевірене рішення для зберігання в силосах навіть таких складних продуктів, як шрот і макуха соняшнику», — зазначив Олександр Ткаченко, керівник відділу технічної підтримки та продуктового маркетингу KMZ Industries.

Олександр Ткаченко, керівник відділу технічної підтримки та продуктового маркетингу KMZ Industries

У МХП також зазначили гнучке та якісне сервісне обслуговування виробника елеваторного обладнання: за роки співпраці не виникало таких ситуацій, коли б їх спеціалісти були недоступними. Інженери та сервісники оперативно відгукуються і приїжджають вчасно.

Зерносушарки Brice-Baker: чотири працюють, встановлюємо п'яту

Обираючи зерносушильне обладнання, в МХП висувають досить високі вимоги до його енергоефективності та якості матеріалів. Перед тим, як замовити зерносушарки, представники компанії відвідали різні підприємства, де вже не один рік експлуатували сушарки Brice-Baker виробництва KMZ Industries, детально вивчили конструктив і їх технологічні особливості безпосередньо в роботі. Як результат, на сьогодні на елеваторах МХП працюють три зерносушарки потужністю 50 тонн на годину за зняття 10% по кукурудзі, і одна — потужніша, на 100 тонн на годину. Останню використовують на елеваторі, де за сезон валовий обсяг приймання у середньому під 250 тис. тонн зерна. Це — передусім великі обсяги кукурудзи, сої, пшениці та ріпаку. На добу цей елеватор приймає до 5 тис. тонн вологої кукурудзи, тому потужність зерносушильного обладнання дуже важлива.

Під час пусконалагоджувальних робіт зерносушарок, які проводили фахівці KMZ Industries, підлаштовували роботу обладнання під індивідуальні запити кожного з елеваторів. Перша зерносушарка, що була встановлена, пройшла так звану «обкатку» під особливі вимоги замовника. І в подальших моделях вже враховувались всі можливі покращення та вдосконалення, запропоновані елеваторниками.

«Усі зерносушарки, які ми поставили на елеваторні комплекси МХП, були укомплектовані по-максимуму. Їх комплектація була навіть кращою за максимальну, що пропонують європейські виробники. Зокрема, сушарки додатково оснащено великою кількістю “крутих помічників” для операторів. До прикладу, за допомогою частотних перетворювачів можна плавно змінювати швидкість вентиляторів. Це дозволяє регулювати ефективність системи рекуперації і, головне — досягати максимальної енергоефективності, що було важливо для замовника. Ще в програмному забезпеченні сушарки передбачено налаштування алгоритму роботи жалюзі, що перекривають повітряний потік під час вивантаження зерна залежно від типу культури», — розповів Богдан Дудар, керівник представництва виробника в західному регіоні.

Богдан Дудар, керівник представництва KMZ Industries по Західному регіону

Загалом на всіх елеваторах МХП, які будувалися або проходили етапи модернізації за останні три роки, використовували лише зерносушильне обладнання KMZ Industries. Один із елеваторів компанії, де воно встановлене, відпрацював три сезони. За цей час через елеватор пройшло близько 280 тис. тонн вологого зерна, і сушильне обладнання добре справляється з таким навантаженням. 2024 року заплановано встановити ще п’ятий зерносушильний комплекс цього виробника.

Тетяна Ковальчук

Компанія Elicit Plant безкоштовно надала...

За підтримки уряду Франції українським фермерам безкоштовно надали 20 тис. л препаратів компанії...

Якісний плуг, надійний сервіс — і...

Компанія KUHN не просто вивела на ринок України топмодель плуга MULTI-LEADER XT, а й забезпечила...

Контроль амброзії в посівах соняшнику стає все...

У давньогрецькій міфології амброзія («безсмертна») це — їжа богів Олімпу. А в повсякденній роботі...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

41423
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

29140
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15747
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.