Сучасні «розумні» культиватори для міжрядного обробітку ґрунту є гідним доповненням технології догляду за посівами, яка ще донедавна включала лише використання хімії. Для сільгоспвиробників це справжні рятівники, адже ці машини дають змогу максимально ефективно знищити бур’яни у посівах, при цьому мінімізувати пошкодження культурних рослин. Але на цьому переваги використання міжрядних культиваторів не закінчуються…

Свого часу стрімкий розвиток хімічної промисловості звів практично нанівець доцільність використання культиваторів для міжрядного обробітку. Адже обробіток полів гербіцидами значно спрощував догляд за посівами і підвищував врожайність вирощуваних культур. Наразі рівень популярності хімічних препаратів знижується і в суспільстві, і серед фермерів. Крім того, в світі, а особливо у країнах Європейського союзу, з року в рік екологічні норми використання пестицидів стають усе жорсткішими. Особливо гостро стоїть питання використання гербіцидів у господарствах, які займаються овочівництвом або органічними землеробством.

Вже зараз в Європейському Союзі (ЄС) заборонено використання препаратів на основі атразину, хлорпірифосу, бенсултапу, тріасульфурону, диквату. З 2019 року в Австрії заборонено використання препаратів на основі гліфосату. Враховуючи тісну взаємодію нашого агросектору з європейським, обмеження або ж повна заборона цих препаратів в Україні – це лише питання часу.

Також слід врахувати вимоги законодавства Європейського Союзу стосовно скорочення використання пестицидів. Вже сьогодні згідно програми Green Deal («Європейський зелений курс» – програма дій, в центрі якої — план переходу до кліматично нейтральної Європи до 2050 року) європейським фермерам до 2030 року слід скоротити загальне використання пестицидів на 50 %, а мінеральних добрив на 20 %, хімічних антимікробних препаратів для тваринництва на 50% та переведення 25 % земель на органічне землеробство.

Механічна боротьба з бур’янами рішення не нове для вітчизняних аграріїв. Через високу трудомістких і, до недавнього часу, малу ефективність, механічна боротьба з бур’янами була досить сумнівним і непоширеним агроприйомом серед аграріїв. Проте часи змінюються, і на заміну стареньким КРН приходять сучасні агрегати, які мають широкий набір робочих органів та можливість їхнього автоматичного ведення у міжрядді.

Наразі це не є вузькоспеціалізованими машинами, які працюють лише у посівах буряків, соняшнику чи кукурудзи. Сьогодні їхні можливості дають змогу без проблем механічно боротися з бур’янами у посівах овочів, технічних чи навіть зернових культур.

Знищуємо не лише бур’яни

Зазвичай прийнято вважати, що основною метою міжрядної культивації є контроль бур’янів у посівах, але паралельно з цим відбувається ще низка фізичних процесів, які сприяють руйнуванню ґрунтової кірки, створення дрібнозернистого, насиченого повітрям шару ґрунту, знищення личинок комах-шкідників. Як результат, ґрунт починає краще утримувати вологу, забезпечується доступ повітря до коріння рослин і корисних ґрунтових мікроорганізмів, знижуються витрати на добрива, особливо азотвмісні. Адже в повітрі міститься близько 78,08 % азоту.

Попри те, що останніми роками цей агротехнологічний прийом був доволі непоширеним, культивація є незамінною у вирощуванні всіх сільськогосподарських культур, особливо овочів, коренеплодів, бульбоплодів, соняшнику, кукурудзи та сої. Оскільки в процесі обробітку відбувається механічний вплив на ґрунт за допомогою металевих робочих органів різної конструкції, міжрядний обробіток можна поєднувати із внесенням необхідних мінеральних добрив, фунгіцидів, інсектицидів тощо. Цей технологічний процес забезпечується наявністю на використовуваних агрегатах відповідного обладнання, наприклад, для внесення добрив.

ROW-MASTER — простий, доступний, технологічний

Культиватори для міжрядного обробітку ґрунту ROW-MASTER від компанії BEDNAR — відносно нові агрегати у портфоліо компанії, й відповідно, на вітчизняному ринку, але їхні широкі можливості щодо налаштування, багатофункціональність і доступність сприяють стрімкому поширення на ринку.

Наразі BEDNAR пропонує три типи міжрядних культиваторів ROW-MASTER. Це універсальний ROW-MASTER RN, модель для роботи у посівах цукрових буряків ROW-MASTER RN_S і нова модель ROW-MASTER RN_PROFI, яка має можливість посекційного контролю ROW-UNIT CONTROL.

______________________

Основними переваги міжрядних культиваторів BEDNAR є:

• кріплення кожної секції за допомогою паралелограмного механізму, що дає змогу точно дотримуватися встановленої глибини обробітку всіма робочими органами секції й відмінно копіювати поверхню полів навіть зі складним рельєфом;
• можливість швидкого та легкого налаштування секцій під оброблювану культуру;
• кріплення робочих секцій за допомогою сайлентблоків, що збільшує тиск на ґрунт робочої секції без потреби використання додаткових пружин чи механізмів;
• можливість встановлення системи автоматичного ведення у рядках Culti Cam/Tillett & Hague для легкої і точної роботи.

 ______________________

Більш широковживаний і універсальний культиватор лінійки RN випускається із шириною захвату 4,8 / 6,4 / 9,6 м. Залежно від потреби культиватор може працювати із міжряддями 45/50/60/70/75/80 см. Незалежно від робочої ширини захвату, під час пересування дорогами загального користування вони перебувають завжди у габариті. Транспортна ширина становить лише 3,0 м. Мінімальна потужність трактора становить від 80 до 250 к. с.

Своєю чергою, моделі культиваторів RN_S є справжніми експертами із догляду за посівами цукрових буряків. Наразі виробник пропонує їх із шириною захвату 6, 9 або 12 м. Діапазон ширини оброблюваних міжрядь значно менший. І становить 45 або 50 см.

Окрім функції ROW-UNIT CONTROL, яка забезпечує незалежне управління кожною робочою секцією культиватори нового покоління, які представлено серією ROW-MASTER RN_PROFI, відрізняється збільшеним кліренсом рами, який становить 90 см і дає змогу працювати із більш високорослими культурами на пізніших етапах їхньої вегетації.

В якості робочих органів усі культиватори може бути оснащено класичними стрілчастими, підгортальними лапами чи долотами та поєднувати ці робочі органи у різних комбінаціях.

Порівняйте посіви соняшнику після роботи культиватора ROW-MASTER_RN та без нього

За допомогою оптичної системи розпізнавання рядів та гідравлічного керування положення робочих секцій відносно висіяних рядів є можливість налаштування робочих органів максимально близько до рослин культури. За правильної роботи машини відхилення від встановленої відстані не перевищує +/- 2,5 см. Таким чином, агрегат працює незалежно від траєкторії руху трактора, що унеможливлює пошкодження культурних рослин.

Комплектація CultiCam PROFESSIONAL дає змогу автоматично налаштовувати висоту та кут нахилу камери, фіксувати кілька кольорів (червоний, жовтий, синій) та їхнє поєднання, фіксувати висоту рослин.

Також культиватор ROW-MASTER додатково може бути оснащений бункером для мінеральних добрив із власною системою дозування для додаткового локального підживлення культурних рослин.

Вітчизняні фермери активно експлуатують ці машини на своїх полях і мають лише позитивні враження від їхнього використання. Адже вдалося значно підвищити продуктивність проведення міжрядного обробітку, зменшити використання пестицидів і покращити показники врожайності культур, які обробляють.

 Коментарі

Сергій ГРУШКАзаступник директора СФГ «Гвіса», Кіровоградщина

— СФГ «Гвіса» вже третій рік поспіль використовує дванадцятирядний міжрядний культиватор ROW-MASTER_RN 9600 для обробітку посівів соняшнику. На «плечах» однієї машини обробіток не менше однієї тисячі гектарів щороку.

Земельний банк нашого господарства становить близько 4 тис. гектарів. Із них щороку четверта частина — це соняшник. Також у різних пропорціях сівозміна нашого господарства включає такі культури, як озима пшениця, ріпак, кукурудз та соя. Загалом це 4–5 культур щороку залежно від погодних умов.

Міжрядний обробіток посівів соняшнику — це загальноприйнятий технологічний прийом догляду за посівами в нашому господарстві. Адже після обробітку соняшник приємно дивує своїм швидким стартом та ростом, навіть незважаючи на спеку, яка зазвичай досить сильна у цей період, і практично миттєво закриває міжряддя. На кукурудзі ефект від обробітку менш помітний, але також важливий

Наразі в нашому господарстві працює міжрядний культиватор ROW-MASTER_RN 9600 із можливість одночасного обробітку 12-ти рядів соняшнику чи кукурудзи висіяних із міжряддям 70 см. Навмисно брали саме 12-ти рядний культиватор, адже маємо у господарстві сівалки із аналогічною кількістю рядів.

Продуктивність агрегату становить близько 80 га за світловий день, що дає змогу практично менш ніж за два тижні закрити вказаний обсяг. Якщо працювати цілодобово, навіть в темну пору доби (з чим агрегат відмінно справляється, адже ми розпочинаємо роботу десь о четвертій ранку, а закінчуємо об 10–12 ночі), то й часу для обробітку потрібно буде значно менше.

Багато хто з колег говорить, що придбання такого вартісного культиватора, — це марна трата коштів, і дешевше замінити його роботу трьома-чотирма культиваторами КРН, але в сучасних реаліях це дуже хибне рішення — спробуй сьогодні найти операторів, організувати весь цей робочий процес, коли культиватор КРН побудований таким чином, що постійно потребує ремонту (посміхається)! Та й якість і точність обробітку буде значно меншою, — говорить Сергій Грушка, заступник директора СФГ «Гвіса».

Система ведення ROW-MASTER_RN 9600 вимагає від оператора лише ведення трактора у міжрядді, а далі система сама керує рамою культиватора і тримає вказану відстань від рослини.

Робоча швидкість агрегату становить 12–15 км/год. Є нюанси під час роботи за вітром, коли пил «доганяє» трактор й заважає роботі камери. У такому випадку система сигналізує про часткову «втрату» рядків і доводиться зменшувати швидкість до 7–8 км/год. Звісно, продуктивність також падає, але вона все рівно більша за КРН, адже його максимальна швидкість становить до 8 км/год.

Працює агрегат із трактором John Deere 8345 R. Витрата палива становить до 4 л/га.

Дуже просте налаштування агрегату — ніяких ключів не потрібно. Сервіc компанії потрібний для того, аби допомогти скомпонувати агрегат та налаштувати камеру. Далі обслуговування, зміна робочих органів легко вирішується силами спеціалістів господарства.

Юрій ЖЕМКОВвласник ФГ «Регул», Миколаївська область, Новоодеський район

— Наше господарство має в обробітку 2,5 тис. га. Основний напрям діяльності — рослинництво. Профільними культурами є озима пшениця, ярий ячмінь, соняшник, ріпак. Середня врожайність зернових перебуває на рівні 45 ц/га, соняшнику — більше 25 , ріпаку — від 30 ц/га.

Єдиної технології обробітку ґрунту в нас немає, працюємо як за «класикою», так і з застосуванням мінімальних підходів із використанням дискових борін.

Міжрядним восьмирядним культиватором ROW-MASTER_RN 6400 від компанії BEDNAR відпрацювали попередній сезон. Враження лише позитивні. Про його роботу я почув від колеги, фермера із сусіднього господарства. Поїхали, поспілкувалися, вирішили купити і собі. Машина не дешева, були певні сумніви і бажання зекономити, але результат від його роботи вражаючий. Це розумна машина, яка мінімізує ризики.

Щороку маємо у сівозміні близько 600–800 га соняшнику і за можливості ми постійно проводимо його міжрядний обробіток, адже навіть одне рихлення у досить жарких умовах розвитку — це такий собі ковток повітря для молодих рослин. Цей культиватор обробляє половину цієї площі, іншу половину обробляють два культиватори КРН. Якщо трішки покращиться фінансова ситуація в господарстві, то обов’язково придбаємо ще один такий агрегат.

Під час придбання культиватора ми не акцентували увагу на зменшенні затрат на гербіциди. Адже маємо відпрацьовано діючу систему захисту від бур’янів. Для нас головними були агрономічні переваги від запуску повітря в ґрунт, до коренів рослин. Стан посівів від лише одного обробітку ґрунту значно кращий і відрізняється від сусідських, та й врожайність із року в рік нам вдається тримати на одному рівні, без провалів, незважаючи на мінливі погодні умови. Хоча трапляються й нештатні ситуації. Наприклад минулого року ми не мали змоги спрацювати ґрунтовими гербіцидами, а страхові належним чином не спрацювали. І частина полів соняшнику була забур’янена в’юнком польовим, який піддається впливу гербіциду Експрес, але, як правило, повністю не гине.

Міжрядні культиватори ROW-MASTER можуть агрегатуватися з бункерами FERTI-BOX FB_F або FERTI-TANK для одночасного внесення сухих або рідких мінеральних добрив

Незважаючи на те, що на перший погляд ROW-MASTER та КРН роблять однакову роботу, це дві зовсім різні машини і порівнювати їх некоректно. Адже із ROW-MASTER ми можемо повністю автоматизувати робочий процес навіть на криволінійних ділянках, полях неправильної форми або з перешкодами, і звести до мінімуму підрізання рослин культури. Головне, щоб система керування культиватором «бачила» рядки. Навіть суцільний зелений фон для нього не перешкода. Ми розпочинаємо роботу із фази чотирьох листків і працюємо допоки рослини будуть проходити під рамою.

Працює агрегат із трактором John Deere 6В, потужність двигуна якого становить 110 к. с. Цей дует за зміну легко закриває 40-50 га. Робоча швидкість залежить від навичок оператора, якщо той встигатиме вести трактор міжряддям, то агрегат має можливість працювати на швидкості 15 км/год і більше.

Міжрядні культиватори ROW-MASTER в господарства були поставлені та обслуговуються офіційним дилером BEDNAR в Україні компанією НФМ АГРО. 

Конструкції комбінованих ґрунтообробних агрегатів

Під час виконання технологічних операцій агрегати не повинні погіршувати структуру ґрунту й...

Послуги для сироварів: щоб було легше...

Сироваріння відіграє важливу роль в економіці багатьох країн світу. В Україні ця галузь...

Захист дерев від патогенів

У системних фунгіцидів, як і у фунгіцидів контактної дії, виділяють препарати, ефективні проти...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40816
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28762
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15459
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.