Вплив швидкості руху ротаційної борони на якість роботи досліджували українські вчені протягом 2018–2019 років. Експерименти проводили в дослідному господарстві Миколаївського аграрного університету на полях із насіннєвими посівами кукурудзи.

Досліджували два варіанти кривизни зубів ротаційної борони ДИНАР-6,4.

Визначали показники якості: глибину обробітку ґрунту, руйнування ґрунтової кірки, кришення поверхні ґрунту (масова частка фракцій діаметром до 25 мм). Отримані авторами результати свідчать про більший вплив на глибину обробітку конфігурації зуба, порівнюючи зі швидкістю. У варіанті 1 за мінімальної та максимальної швидкості руху польового агрегата фактична глибина обробітку в середньому сягала 7,4 см, а у другому — 8,5 см, але приріст глибини від швидкості є близьким, що для обох варіантів становить, відповідно, 22 та 17%.

Руйнування ґрунтової кірки в останньому варіанті в діапазоні досліджуваних швидкостей є кращим, порівнюючи з першим: 92,6–97,2% проти 88,0–93,0%. Кришення ґрунту у варіанті 2 в діапазоні досліджуваних швидкостей кращим проти варіанта 1: 93,2–98,5% проти 85,0–93,6%. Результатами досліджень установлено: збільшення швидкості руху голчастої борони у варіанті 2 забезпечує активніше руйнування та розпушування тягового опору на 5–24%. Якість обробітку ґрунту покращується на 37–61%.

Взаємозв’язок між швидкістю руху польових агрегатів, показниками якісних характеристик кришення ґрунту та ефективністю боротьби з бур’янами також були предметом досліджень. Польові випробування проводили у різних кліматичних зонах.

Озиму пшеницю висівали з міжряддям 24 см, що дозволяло виконувати міжрядний обробіток на швидкостях 2, 5 і 8 км/год (боронували в кінці фази кущіння, на початку видовження стебла або в обох варіантах). В іншому варіанті озимий ячмінь висівали з міжряддям 12 см і боронували перед появою сходів, збільшуючи денітрифікацію.

Висновки

1. Ротаційні зубові борони, широко представлені на ринку України, находять все більший попит як ефективне знаряддя для різних технологічних операцій, найбільша частка яких припадає на знищення бур’янів і руйнування ґрунтової кірки.

2. Аналітичні дослідження свідчать, що голчасті борони можна застосовувати на суцільному і міжрядному обробітках посівів сільськогосподарських культур.

3. Форма зуба ротаційної борони, особливості компонування дисків, режими й умови роботи впливають на якість виконання технологічного процесу.

4. Тип ґрунту, інтенсивність опадів і температурні режими впливають на швидкість і товщину формування кірки, руйнація якої до ділянок площею 5 см²
сприяє відновленню та нормалізації водно-повітряного обміну кореневої системи рослин за умови їх збереження неушкодженими до допустимого рівня.

5. Отримані в результаті досліджень показники якості свідчать, що зростання швидкості руху від 9 до 15 км/год забезпечує руйнацію ґрунтової кірки в міжряддях із захисною зоною 11 см, яка змінюється від 92 до 98%, що є діапазоном зміни показника на рівні добрих значень. Відсоток ушкоджених рослин зі збільшенням швидкості зростає від 1 до 2%, що характеризується переходом від відмінних до задовільних значень.

Василь Наріз

Конструкції комбінованих ґрунтообробних агрегатів

Під час виконання технологічних операцій агрегати не повинні погіршувати структуру ґрунту й...

Послуги для сироварів: щоб було легше...

Сироваріння відіграє важливу роль в економіці багатьох країн світу. В Україні ця галузь...

Захист дерев від патогенів

У системних фунгіцидів, як і у фунгіцидів контактної дії, виділяють препарати, ефективні проти...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40816
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28762
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15459
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.