Застосування посівних комплексів, оснащених ґрунтообробними органами, може стати відмінним варіантом для економії пального та підвищення продуктивності весняно-польових робіт

Загалом поєднання ґрунтообробних і посівних функцій у межах однієї конструкції не є чимось незвичайним для вітчизняних аграріїв і використовується доволі часто. Донедавна головною причиною цього був саме брак вологи. За умов її гострого дефіциту провадити обробіток, а тоді знову проходити сівалкою — завелика розкіш щодо втрати вологи

Тому доцільно незрідка застосовувати спеціальні комбіновані агрегати. Такі агрегати здебільшого мають два види компонування: начіпляння сівалки на сумісний за шириною ґрунтообробний агрегат, тобто просте поєднання двох машин і ґрунтообробно-посівний агрегат блочно-модульного типу.

Утім, чимало виробників сільгосптехніки пропонують оригінальні конструкції сівалок із можливістю одночасного обробітку ґрунту з паралельним внесенням мінеральних добрив і прикочуванням. Такі моделі здатні висівати насіння або за мінімального обробітку ґрунту, або ж безпосередньо в стерню, ретельно розпушуючи ґрунт.

________________________

Ґрунтообробно-посівних агрегатах для сівби по зораному ґрунту переважно застосовують дискові сошники, а на легких ґрунтах можливе застосування анкерних робочих органів

________________________

До того ж у ґрунтообробно-посівних агрегатах для сівби по зораному ґрунту переважно застосовують дискові сошники, а на легких ґрунтах можливе застосування анкерних робочих органів. Агрегати, призначені для сівби зернових за мінімального обробітку, комплектують однодисковими сошниками різних конструкцій.

У більшості моделей передбачено механізми групового або індивідуального натискання сошника на ґрунт. Сівалки, які обладнано однодисковими сошниками, нормально виконують свою роботу. Проблеми можуть виникати тільки під час сівби на полях зі значною масою рослинних решток і на вологих глинистих або, навпаки, піщаних ґрунтах. Проте в принципі проблеми за таких умов можуть виникати фактично в разі використання будь-яких видів сошників.

За конструктивними ознаками розрізняють сівалки прямого висіву з дисковими та зубовими сошниками. Моделі з дисковими сошниками обладнано залежно від типу одним, двома або трьома дисками на кожний висівний робочий орган. Диски бувають гладкими, зубчастими або хвилястими.

Якщо хвилясті диски добре переміщують і розпушують ґрунт, то гладкі виконують це мінімально. За обробітку гладкими дисками ґрунт під посівною борозенкою частково ущільнюється, що є добре в разі роботи за посушливих умов..

У вологих умовах, навпаки, щільний ґрунт під посівною борозною є, швидше, недоліком, бо всотування атмосферної вологи в посівній борозенці може зменшитися. Внаслідок надмірних опадів у посівній борозенці бракує кисню, що негативно впливає на розвиток рослин. На вологих і в’язких ґрунтах через недостатнє розпушування дисковим сошником незрідка бракує грудочок ґрунту для прикриття насіння, через що посівні борозенки частково лишаються відкритими.

________________________

Поєднання операцій сівби й обробітку ґрунту дає змогу зменшити трудовитрати та споживання пального під час сівби, та звісно ж, істотно підвищити продуктивність роботи

________________________

Поєднання операцій сівби й обробітку ґрунту дає змогу зменшити трудовитрати та споживання пального під час сівби, та звісно ж, істотно підвищити продуктивність роботи. Можна виділити кілька основних напрямів створення таких машин.

Перший — поєднання в одній моделі ґрунтообробної та посівної частин. На ґрунтообробне знаряддя (культиватор, фрезу, борону) встановлюють бункер із висівними апаратами, насіннєпроводами й сошниками.

Іноді сошниками слугують одночасно робочі органи ґрунтообробного знаряддя. На рамі культиватора змонтовано бункери для насіння й туків із висівними апаратами та їх приводом. Рама машини позаду спирається на котки з клиноподібним профілем, що рухаються слідом лап-сошників. За один прохід така машина виконує культивацію ґрунту на глибину висіву, рядковий або стрічковий висів зернових, унесення добрив у рядки й прикочування ґрунту над насінням із формуванням борозен.

Один прохід цієї сівалки заміняє 5–6 проходів агрегатів за традиційної технології, що сприяє зменшенню ерозії ґрунту, зберігає вологу, скорочує строки сівби, витрати праці. Другий тип таких комбінованих машин — це плоскорізний культиватор. На нього встановлюють бункер із пневматичною висівною системою й наральниковими сошниками. За один прохід машина виконує основний плоскорізний, передпосівний фрезерний обробіток ґрунту, висів і прикочування ґрунту.

Ще один напрям розвитку конструкції комбінованих ґрунтообробно-посівних машин й агрегатів — комбінування їх з окремих знарядь і машин, які можна застосовувати як у складі такого агрегата, так і самостійно на виконанні окремих операцій.

Зокрема, такими є широкозахватні комбіновані агрегати та висівні системи, що створюють на базі важких культиваторів і спеціальних висівних модулів із пневмомеханічними висівними апаратами.

Висівний модуль приєднують попереду або позаду культиватора — призначено для дозування та подавання по пневмоприводах посівного матеріалу до пневморозподільних головок, встановлених на рамі культиватора. В кожному пневморозподільнику насіння розподіляється по пневмоприводах, з’єднаних із підлаповими пристроями робочих органів культиватора, насіння рівномірно вкладається смугами завширшки до 15–18 см, що забезпечує сприятливіші умови для розвитку сходів, як порівняти зі звичайним рядковим висівом.

Також слід нагадати й про наявність таких цікавих рішень, як мінісівалки, які начіплюють найчастіше в передній частині ґрунтообробного агрегата. Їх використовують для суцільного висіву дрібнонасінних культур, передусім сидератів.

Утім, відверто кажучи, просте поєднання якоїсь борони чи культиватора із сівалкою іноді може мати вигляд і функціонувати досить кустарно. Тому краще вже використовувати готові й перевірені розроблення відомих світових виробників. Це збалансовані конструкції посівних комплексів, призначених для роботи по стерні з повним циклом виконання робіт.

Тут дуже багато залежить від якості вирівняності поля, подрібнення та розподілення рослинних решток, калібрування насіння, ефективності добрив тощо. Та, звісно ж, і від погоди. Але цілком реально скоротити кількість польових операцій під час сівби та заощадити бодай по кілька літ­рів на гектар.

Ігор Коваленко

Ресурсоощадні технології вирощування зернових —...

Аналізуючи сучасний стан АПК України, слід зазначити, що він є одним з основних...

BEDNAR на Дні поля AGRO Challenge

На даному Дні поля AGRO Challenge компанія BEDNAR з нашими дилерами АМАКО, НФМ АГРО та Тайтен...

Сучасні провідні рішення в технології...

Нині соняшник — це дещо більше ніж просто велика культура, у вирощуванні якої українські...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40013
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28227
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14989
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.