Технології продовжують стрімко розвиватися, а з ними зростає й потенціал для інновацій у сільськогосподарській галузі. Одним з найбільш перспективних рішень, що напрошується, є залучення потужних моделей штучного інтелекту, таких як ChatGPT, роботи на землі. Зарубіжні фахівці вже задумуються, які потенційні переваги та можливі проблеми це принесе аграрному загалу.

ChatGPT, або «Conversational Generative Pre-training Transformer» — це велика мовна модель, розроблена OpenAI. Він навчається на різноманітних текстових Інтернет-даних і здатний генерувати текст, схожий на створений людиною. Можливості ChatGPT включають розуміння природної мови та генерування тексту у відповідь на задану підказку, який можна використовувати для різних програм, таких як переклад мови, підсумовування тексту та відповіді на запитання.

ChatGPT для продовольчої безпеки

У контексті сільського господарства ChatGPT передбачається використовувати для таких завдань, як аналіз великих обсягів даних і надання висновків/рекомендацій, або створення автоматизованих звітів і прогнозів. Розуміння цих можливостей є важливим для використання потенціалу ChatGPT в аграрній справі.

Чимало дослідників вже зараз говорять, що ChatGPT революціонізує спосіб виробництва продовольства. Аналізуючи великі обсяги даних про ріст сільськогосподарських культур, погоду та стан ґрунту, ChatGPT здатен ідентифікувати закономірності та робити прогнози, які можна використовувати для оптимізації управління культурами та підвищення врожайності. Крім того, ChatGPT можна використовувати для зменшення втрат урожаю та відходів, роблячи виробництво продуктів харчування більш стійким та ефективним.

Тодд Янзен із американського аграрного видання Successful Farming вирішив запитати саме ChatGTP, як він бачить його вплив на фермерство.

Я запитав ChatGPT: «Якими п’ятьма способами ChatGTP зробить революцію в сільському господарстві США?» Ось як він відповів (протягом 5 секунд).


Прогностична аналітика: ChatGPT можна навчити аналізувати великі обсяги даних з різних джерел для прийняття інформованих рішень щодо управління рослинництвом і тваринництвом. Це може допомогти фермерам оптимізувати свою діяльність, збільшити врожайність і зменшити витрати.
Моніторинг посівів і ферм: ChatGPT можна використовувати для моніторингу посівів і ферм за допомогою датчиків і камер. Це може допомогти фермерам виявити ранні ознаки хвороби або стресу, дозволяючи їм вживати профілактичних заходів для вирішення проблеми.
Автоматизація ручних завдань: ChatGPT можна використовувати для автоматизації ручних завдань, таких як посів, збір урожаю та моніторинг росту врожаю. Це може допомогти фермерам заощадити час і витрати на робочу силу, а також знизити ризик людської помилки.
Розумне зрошення: ChatGPT можна використовувати для оптимізації зрошувальних систем, наприклад, використовуючи дані про погоду, щоб передбачити, коли та скільки води вносити під посіви.
Точне землеробство: ChatGPT можна використовувати для аналізу даних із різних джерел, таких як звіти про погоду, зразки ґрунту та ринкові ціни, щоб інформувати про методи точного землеробства. Це може допомогти фермерам приймати більш обґрунтовані рішення щодо посіву, удобрення та захисту рослин.

Інтелект на виріст

Американський фахівець резюмував, що якби ви нічого не знали про сільське господарство, ви б подумали, що прогнози ChatGPT були неймовірними, дуже авторитетними та обізнаними. Але в дійсності їм бракує глибини та значення. Адже більшість із вищенаведених п’яти пунктів лише повторюють ті самі поняття: аналіз даних і прогнозування.

Висновок простий: поки що штучному інтелекту не вистає розуму та знань, щоби на практиці допомагати фермеру, - але це справа наживна. Загалом ChatGPT є багатообіцяючою технологією, яка стрімко розвивається та інтегрує більше навчальних даних, зокрема сільськогосподарських.

Етичні й правові аспекти

Й американські фахівці наразі говорять про етичні та юридичні аспекти, які вже зараз необхідно брати до уваги. Зокрема, це потенційний вплив ChatGPT на дрібних фермерів і сільські громади. Великим фермам і агрокомпаніям може бути легше прийняти технологію ChatGPT і скористатися нею, тоді як дрібним фермерам буде важче це зробити. Така ситуація може призвести до подальшої консолідації сільськогосподарської галузі та подальшої маргіналізації дрібних фермерів.

_______________________

Якщо ChatGPT використовується для оптимізації врожайності за рахунок біорізноманіття та природних екосистем, це може мати негативний вплив на довкілля та людину в кінцевому рахунку

_______________________

Ще одним етичним питанням є потенційний вплив ChatGPT на навколишнє середовище та біорізноманіття. Якщо ChatGPT використовується для оптимізації врожайності за рахунок біорізноманіття та природних екосистем, це може мати негативний вплив на довкілля та людину в кінцевому рахунку.

З юридичної точки зору важливо розглянути такі питання, як конфіденційність даних, конфіденційна інформація та відповідальність. Можуть бути сумніви щодо того, кому належать дані, згенеровані ChatGPT, і як вони використовуються. Крім того, якщо ChatGPT використовується для прийняття рішень щодо управління врожаєм або виробництва харчових продуктів, можуть виникнути питання щодо відповідальності у разі втрати врожаю чи інших проблем.

Дослідники зазначають, що ці етичні та правові міркування мають обов’язково бути враховані під час розробки та впровадження технології ChatGPT у сільськогосподарській галузі. Це має забезпечити відповідальне, справедливе та вигідне використання технології для всіх зацікавлених сторін.

Конструкції комбінованих ґрунтообробних агрегатів

Під час виконання технологічних операцій агрегати не повинні погіршувати структуру ґрунту й...

Послуги для сироварів: щоб було легше...

Сироваріння відіграє важливу роль в економіці багатьох країн світу. В Україні ця галузь...

Захист дерев від патогенів

У системних фунгіцидів, як і у фунгіцидів контактної дії, виділяють препарати, ефективні проти...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40817
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28763
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15460
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.