Попри усі сьогоднішні негаразди, українські агровиробники продовжують цікавитися технологіями, котрі реальні спроможні підвищити рентабельність вирощування сільгоспкультур. Безперечно, однією із них є зрошення.

Беручи до уваги, що це обладнання коштує великих грошей, не зайвим буде розповісти про особливості його вибору та експлуатації.

Для початку слід визначитися з типом установки для поливу – форма та рельєф поля, на якому вона працюватиме. Якщо там нерівний рельєф, то фронтальна установка тут не підійде - вона ковзатиме або збиватиметься з курсу, що може стати причиною серйозної несправності. У цьому випадку краще придбати зрошувальну машину кругового типу.

А ось на рівній і витягнутій у довжину поверхні поля добре себе зарекомендує фронтальна установка.

________________________

У тому випадку, якщо розміри та рельєф поля дозволяють «вписати» коло, найефективніше встановити машину саме кругового типу

________________________

У тому випадку, якщо розміри та рельєф поля дозволяють «вписати» коло, найефективніше встановити машину саме кругового типу. Завдяки цьому суттєво підвищиться продуктивність роботи.

У більшості випадків на полях великої площі довжина найбільш популярних установок становить від 350 до 500 м. Це питання не лише ціни чи продуктивності, а й зручності в експлуатації, а також пропускної спроможності машин, наявності води тощо.

Максимальна придатна для нормальної експлуатації довжина фронтальної установки може становити приблизно 800-850 м – це 16 прольотів. Такий розмір доцільний ще й тому, що машину привозять у спеціальних контейнерах, у кожен із яких вміщується по 8 прольотів.

Суто виходячи з технічної точки зору не проблема розігнати довжину фронтальної установки і до, наприклад, 1000 або навіть 1200 метрів, проте в цьому випадку буде, по-перше, ускладнене маневрування, а по-друге, може не вистачити напору води.

Окреме питання - пересування фронтальної установки, на відміну від зрошувальних машин кругового типу. З круговою машиною все зрозуміло – встановили на певній ділянці і вона «ходить» по колу. Для обслуговування п'яти кругових агрегатів достатньо однієї людини.

А ось із фронтальними установками складніше – там потрібен окремий оператор на кожен агрегат. Вона пересувається від гідранта до гідранта. Нерівності рельєфу, ковзання – машина може відхилитися від курсу, відповідно, потрібне підрулювання. Тому таким обладнанням краще керувати за допомогою GPS-сигналу.

________________________

Посіви ріпаку, сої та особливо кукурудза потребують великих обсягів вологи, а озима пшениця та соняшник – менших

________________________

Норми поливу визначаються в індивідуальному режимі та залежать від культур, що вирощуються, та ґрунтів. Посіви ріпаку, сої та особливо кукурудза потребують великих обсягів вологи, а озима пшениця та соняшник – менших.

Якщо на полях важкі ґрунти, подача води має бути обмеженою, а якщо піщані – за один полив витрачатиметься більше води.

Звичайна норма на зернових та соняшнику чотири поливи по 300-350 кубометрів на 1 гектар. Кукурудза та соя доходять до 400-450 кубів води. У крайніх випадках може знадобитися до 600 кубометрів води, якщо посіви потрібно буквально рятувати від спраги.

Якщо все зроблено правильно, то збільшення до врожайності може становити 100% і вище. В умовах аномальної посухи надвисокого врожаю не буде, проте якщо на звичайному полі не виросте нічого взагалі, зрошувальні установки дозволять зібрати більш-менш нормальний урожай.

Ефективність вирощування кукурудзи — різні...

Продуктивність кукурудзи ранньостиглого гібрида в середньому за 2011–2015 рр. змінювалася в...

«Посіяли 700 га пшениці та ріпаку швидко, точно...

Як показує себе зернова сівалка OMEGA від BEDNAR на полях ФГ «Веклин» у Львівській області...

Сертифікація насіння

У разі невідповідності показників насіння або садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36950
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26239
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13577
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.