Українська зернова асоціація (УЗА) стурбована можливою повною зупинкою експорту зерна з України через ухвалення Верховною Радою України непродуманих законодавчих змін щодо експорту зернових та олійних, які вносять суперечності в законодавство, зокрема в податкове.

Про це повідомляє УЗА.

ухвалення законопроєктів 10168-2 та 10169-2 без консультацій та залучення бізнес-асоціацій призведе до запровадження невиконуваних та незастосовних правил та, відповідно, паралічу на ринку зерна і повної зупинки експорту з України.

«Наприклад, народні депутати пропонують реєструвати податкову накладну до моменту фізичного експорту зерна з території України. Натомість податкове законодавство передбачає, що реєстрація податкових накладних відбувається у двох випадках — фізичного постачання товару покупцю чи отримання оплати за товар (в нашому випадку йдеться про повну передоплату). Зрозуміло, що питання про фізичне постачання не йдеться, воно неможливе за запроваджених нових правил. Також жоден імпортер не проводить передоплати за товар, призначений до експорту з України. В цьому випадку експортери можуть опинитись у ситуації, коли вони не можуть ні поставити товар, ні отримати оплату за нього, щоб зареєструвати податкову накладну», — пояснюють фахівці. 

Ще одна новела ухвалених законопроєктів — перенесення перевірки податкового кредиту на момент фізичної відправки зерна на експорт, підкреслюють в УЗА. Це дозволить податковим органам проводити таку перевірку певний час чи навіть затягувати її. В такому випадку експортер буде змушений платити за простій суден у порту — збитки складуть мінімум $1,5-2 на тонні та можуть сягнути $50 тис. і більше на добу. Ніхто з експортерів не буде ще більше йти на ризик у таких умовах. Ба більше, ці всі збитки під час експорту ляжуть на звичайного українського фермера, оскільки ризики будуть закладені в ціну закупівлі зерна у нього. Окрім того, надання дискреції податковим та митним органам вирішувати, коли вони можуть дати добро на експорт чи не дати, у стократ підвищує корупційні ризики.

«Також законопроєктом депутати хочуть встановити мінімальні ціни, за якими експортери можуть відправляти зерно на експорт. Ці ціни, за задумом депутатів, не повинні бути нижчими за середні біржові котування за попередні 10 днів. Ця норма невиконувана, оскільки закладає механізм постійного зростання мінімальної ціни експорту, і в один прекрасний момент мінімальна ціна експорту з України, встановлена таким механізмом, перевищуватиме реальні ціни на світовому ринку. Хочемо нагадати, що ціни на світовому ринку визначають ціни закупівлі та експортні ціни в Україні, а ніяк не навпаки. Україна має мінімальний вплив на формування світової ціни», — пояснюють експерти. 

В УЗА нагадали, що завжди виступали за прозорі правила гри на ринку зерна і підтримували зусилля уряду України щодо наведення ладу на ринку та боротьби з тіньовим сектором.

«Вважаємо, що нещодавнє запровадження Кабміном (постанови КМУ від 31 жовтня 2023 р. №1132 та №1133) нових правил експорту агропродукції, які тільки-но починають працювати, повинні бути протестовані на предмет ефективності та не створювати перешкод для критично важливого для держави експорту зерна з України… Відповідно до нововведень, експортувати агропродукцію, зокрема зернові та олійні, дозволено тільки тим компаніям, які пройдуть відповідну верифікацію експортера, не матимуть податкових заборгованостей та дотримуються валютного контролю», — додали в асоціації. 

УЗА закликає депутатів та уряд не впроваджувати додатково наперед незастосовних та нереальних правил та механізмів для експорту зернових, оскільки це призведе до повної зупинки експорту, а відповідно і надходження валютної виручки. Ба більше, це призведе до величезних збитків українських аграріїв та їх банкрутства, а також ризику втратити чи не єдину галузь, яка ще працює та забезпечує експорт і валюту для країни у війні.

Труднощі захисту дерев в інтенсивних садах від...

Застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова...

Дмитро Шацман: «Вирощування класичних гібридів...

У перший рік війни українська насіннєва компанія «Євросем» не зменшила посіви насіння соняшнику, а...

Кіноа здатна зайняти одну із ніш на сучасному...

Цими днями вчені кафедри агротехнологій і ґрунтознавства Сумського національного аграрного...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36608
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26031
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13438
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.