Попри розпочату росією повномасштабну війну аграрії України в минулому році зібрали непоганий врожай – практично 54 млн зернових, що ще 10-12 років тому вважалося майже рекордним значенням. Цього року, застерігає Міністерство аграрної політики та продовольства, ця цифра може бути значно меншою і передовсім через відмову частини аграріїв від посівів кукурудзи. Головне пояснення зменшення зацікавленості в одній з трьох основних культур українських полів – пшениці, кукурудзи та соняшника – подорожчання азотних добрив, необхідних для вирощування кукурудзи. А також те, що частина посівів цієї культури минулого року збирається тільки зараз, а значить фермери побоюються, що не встигнуть підготовити поля належним чином.

Безумовно, ці причини серйозні і можуть викликати занепокоєння у виробників. Але є набагато суттєвіші причини для фермерів не відмовлятися від кукурудзи на користь сої, гречки чи інших культур.

1. Високий рівень експертизи з вирощування кукурудзу і, відповідно, можливість досягнути високої врожайності

Вирощуючи кукурудзу, фермерам простіше досягнути чи перевершити показник середньої врожайності, оскільки переважно всі аграрії мають відмінну експертизу в вирощуванні цієї зернобобової. Протягом останніх десятиліть кукурудза постійно була в сівозміні українських фермерів і вони мають значний досвід, знають, коли та як проводити ті чи інші операції в полі, володіють відповідною технікою та налагодили агрономічні процеси. Тому важко відмовитися від кукурудзи на користь нових для конкретного фермера культур або навіть просто суттєво скоротити її посіви та збільшити посіви інших без зусиль та часто нових інвестицій, складних під час війни та складнощів з кредитами.

2. Потреба в кукурудзі постійно зростає, відповідно може зрости й рентабельність

Через блокування росією чорноморських портів експорт скоротився майже на 50%. Але, якщо порівняти експорт кукурудзи за сезон 2021/2022 та 2022/2023, цифри будуть приблизно однаковими, попри навіть менший врожай кукурудзи минулого року. Це говорить про те, що протягом року експортували все, що виростили в 2022, а також всі перехідні запаси. Ми залишаємося з низькими або нульовими запасами, тож потреба у кукурудзі зростатиме в Україні та світі, адже кукурудза є однієї з основних фуражних культур. Налагодити збут для нішових культур – гречки, вівса тощо – набагато складніше і невідомо, чи вдасться взагалі.

3. Зрозуміла логістика та інфраструктура, розрахована на перевезення значних обсягів культури.

Основним конкурентом за поля з кукурудзою зараз називають сою. Звісно, соя – це важлива в сівозміні, економічно приваблива культура. Але якщо говорити про логістику, то наразі простіше і дешевше досушувати та транспортувати саме кукурудзу, а не сою. Вона легша, потребує менше енергії для досушування, в Україні більше наявної логістичної інфраструктури тощо. І, як доводить практика цього року, у разі термінової необхідності вона залишається зимувати в полях і, хоча із засторогами, але може бути зібрана навесні.

4. Кукурудза більш універсальна з точки зору умов вирощування

Останні десятиліття кукурудзяний пояс охопив практично всю Україну, її вирощували фермери у всіх областях країни, існують відповідні технологічні карти як для Сходу, Півдня, Півночі чи Центру країни. Звісно, як і всі культури, вона потребує достатньої кількості вологи у різні періоди свого розвитку, але не є настільки вимогливою до цього як соя, або настільки примхливою до умов вирощування як певні нішові культури. Крім того, на українському ринку є лінійки посухостійких гібридів, наприклад лінійка Optimum® AQUAmax® бренду Pioneer®, яка дозволяє отримувати хороші результати навіть за складних умов вирощування.

5. Доступність засобів захисту рослин та кваліфікованої агрономічної підтримки

Значною проблемою у вирощуванні всіх не надто поширених культур є складнощі з доступом до якісних спеціалізованих засобів захисту рослин, які можуть вирішити конкретну проблему рослини та не зашкодити при цьому довкіллю. Особливо це актуалізувалося під час війни в регіонах, потенційно наближених до фронту. Традиційна для українського поля кукурудза таких проблем не має. Більш того, наприклад, цього року Corteva пропонує українському ринку новий післясходовий гербіцид КордусТМ Флекс, який контролює широкий спектр бур‘янів та безпечний для культури у пізніші фази внесення за рахунок антидоту. А фахівці компанії постійно готові надати всю необхідну консультацію зручним для фермера способом. Зокрема, цього року триватиме проєкт «Агропоради від Corteva» на власному Youtube-каналі компанії, де у коротких відео-роликах експерти компанії надаватимуть рекомендації щодо особливостей вирощування та захисту основних культур, щоб забезпечити агрономічну підтримку сільгоспвиробників по всій території України.

Corteva Agriscience – це публічна, глобальна, винятково сільськогосподарська компанія, яка надає фермерам у всьому світі найповніше портфоліо в галузі – включаючи збалансований та різноманітний вибір насіння, засобів захисту сільськогосподарських культур та цифрові рішення, орієнтовані на максимізацію продуктивності для підвищення врожайності та рентабельності. Будучи представленою одними з найвідоміших брендів у сільському господарстві та маючи провідний у галузі портфель продуктів та технологій, що має значні можливості до зростання, компанія прагне працювати з зацікавленими сторонами всієї продовольчої системи, виконуючи своє зобов’язання збагачувати життя тих, хто виробляє, та тих, хто споживає, забезпечуючи розвиток майбутніх поколінь. Corteva Agriscience стала незалежною публічною компанією 1 червня 2019 року. Раніше компанія була сільськогосподарським підрозділом DowDuPont. Більш детальну інформацію можна знайти на сайті.

Труднощі захисту дерев в інтенсивних садах від...

Застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова...

Дмитро Шацман: «Вирощування класичних гібридів...

У перший рік війни українська насіннєва компанія «Євросем» не зменшила посіви насіння соняшнику, а...

Кіноа здатна зайняти одну із ніш на сучасному...

Цими днями вчені кафедри агротехнологій і ґрунтознавства Сумського національного аграрного...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36609
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26033
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13439
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.