Інсектициди включають овіциди й ларвіциди (речовини проти яєць і личинок). Інсектициди існують у формі розчинів, концентратів, емульсій, змочуваних порошків, дустів, аерозольних препаратів тощо. Композиція препарату складається із діючої речовини, розчинника, ПАР, допоміжних добавок. Через виникнення резистентності комах та у пошуку безпечних для довкілля сполук регулярно випускають нові препарати або змінюють форму застосування традиційних речовин.

Хімічні інсектициди

Активність фосфорорганічних сполук (Діазинон, Піриміфос-метил, Фозалон, Хлорпірифос+біфентрин) зумовлена наявністю диалкілфосфатного, тіофосфатного або дитіофосфатного фрагмента. Низку токсичних фосфорорганічних сполук заборонено до використання, їх поступово витісняють безпечніші препарати інших груп.

Препарати цієї групи мають тривалий період напіврозпаду, тому їх дозволено застосовувати лише на початку вегетації рослин. Знищують усіх комах, як шкідливих, так і корисних. Діють у широкому діапазоні температур, що підвищує їх надійність. Добре комбінуються з іншими препаратами.

Використовують для захисту яблуні, груші та кісточкових від квіткоїда, глодового червонокрилого трубковерта, щитівок, кліщів, листовійок, попелиць, медяниць, молі, плодожерки, листогризних гусениць, жуків, пильщика, кільчастого шовкопряда, золотогуза, довгоносиків.

Піретроїди (Дельтаметрин, Циперметрин) — препарати повної дії. Знищують як шкідливих, так і корисних комах. Діюча речовина повторює формулу піретруму — порошку із квітів ромашки Pyrethrum. Природні піретроїди мають високу інсектицидну активність, проте дуже швидко руйнуються під дією сонячного світла. Ефективність препаратів групи піретроїдів залежить від суміші ізомерів, що входять до їх складу. Сполуки знищують лише тих комах, сайти яких чутливі до цього ізомеру, — це одна з причин виникнення резистентності. Справляють переважно контактну дію. Застосовуються проти листогризних комах, неефективні проти комах, що розвиваються у ґрунті. Накопичуються у верхніх частинах рослинних тканин, розкладаються у ґрунті за 10–12 діб, не виявляють фітотоксичності. Особливо швидко розкладаються на сонці, тому їх рекомендують використовувати у вечірню і нічну пору або в похмурі дні. Через здатність швидко розкладатися цю групу препаратів можна застосовувати і в другій половині вегетації рослин під час дозрівання плодів. У разі потрапляння у водойми є токсичними для риб. Токсичні для птахів, накопичуються у ланцюгах живлення. Добре зарекомендували себе суміші піретроїдів із фосфорорганічними препаратами. Недоліком піретроїдів є звикання до них комах після декількох повторних застосувань.

Нейротоксичні сполуки

Нікотиноїди (Моспілан, Teфлyбeнзypoн) — інсектициди нового покоління із низькою токсичністю. Справляють контактно-кишкову дію, впливають на центральну нервову систему комахи або на окремі нервові ганглії.

Неонікотиноїди (Тіаметоксам, Iмiдaклoпpид, Тіаклоприд, Клотіанідин) інгібують нікотин — ацетилхолінові рецептори. У результаті у комах і кліщів порушується нормальна провідність нервового імпульсу через синапс.

Читайте також: Кліщі й нематоди в саду

Справляють системну дію, добре рухаються рослиною, проникають із ґрунту через кореневу систему. Ці препарати використовують як системні інсектициди для захисту рослин від сисних і листогризних комах (попелиці, кравчик-головач, клопи, грушева медяниця). Не діють на метеликів і гусінь. Нешкідливі для бджіл. Нетоксичні для рослин. Додавання препарату Круїзер 600 (Тіаметоксам, 600 г/ л) до глиняної «бовтанки», в яку занурюють кореневу систему саджанців, є високоефективним проти личинок західного травневого хруща, коваликів, гусениць озимої совки. Неонікотиноїди використовують для захисту плодоносного плодового саду, зокрема проти зеленої яблуневої попелиці та грушевої медяниці. Можливе подальше розмноження популяції шкідника завдяки міграції і закінчення токсичної дії препарату.

Феромони і регулятори росту комах

Інгібітори росту комах (Дифлубензурон, Teфлyбeнзypoн, Бyпpoфeзин) — спричинюють загибель комахи під час її переходу з однієї стадії розвитку в іншу.

Інгібітори синтезу хітину комах (Новалурон) — личинка комахи гине під час линяння, позаяк під дією препарату не формується нова хітинова оболонка.

Препарати цієї групи мають тривалий період захисної дії, високу селективність, овіцидний ефект: із відкладених на оброблену поверхню яєць не народжуються гусениці, відбувається стерилізація дорослих комах.

Препарати — інгібітори росту комах мають низьку токсичність, яка гарантує безпеку для працівників і навколишнього середовища. Завдяки спеціальним добавкам застосування препаратів є ефективним у сонячну та спекотну погоду.

Обов’язковим елементом застосування цих препаратів є використання феромонних пасток, що дає змогу точно визначити терміни обробок препаратами і необхідність їх проведення.

Акарициди

Акарициди — засоби і препарати, що вбивають кліщів. Дотепер актуальними є мінеральні олії, що їх застосовують під час діапаузи кліщів, сірка і вапняно-сірчаний відвар. Усі акарициди справляють контактну дію. Вибір акарицидів визначається біологічними особливостями кліщів, тривалістю і силою дії препарату на ті чи інші стадії їхнього життєвого циклу (яйця, личинки, німфи, дорослі кліщі).

Наразі застосовують Клофентезин — відмінний акарицид проти павутинного кліща; Гeкcитиaзoкc — малотоксичний препарат, характеризується широким спектром дії, знищує ювенільні стадії, стерилізує дорослих кліщів; Пipидaбeн — препарат суцільної дії, малотоксичний, не рекомендується використовувати більше ніж один раз на рік.

Олена БЕЗКРОВНАканд. біол. наук

Дослідження роботи ротаційної борони

Вплив швидкості руху ротаційної борони на якість роботи досліджували українські вчені протягом...

Рослини можуть отримати вологу без опадів: кейс...

Питання посухи та як рослинам отримувати вологу у такий критичний період залишається актуальним. В...

Фузаріозне в'янення кавунів: виклики та...

Початок повномасштабного вторгнення росії на територію Україні негативно вплинув на всі...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38759
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27490
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14410
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.