Внаслідок різних причин цієї осені чимало вітчизняних агровиробників не встигли вчасно посіяти озимину. На заваді стали як погодні умови, які унеможливили нормальні процеси збирання врожаю ярих культур, обробітку полів та власне сівби, так і брак ресурсів, передусім зернозбиральних комбайнів.

Тому частина фермерів змушена зараз приймати непрості рішення: сіяти чи не сіяти озимину пшеницю, враховуючи, що 1, щонайбільше 5 листопада, минають усі розумні терміни сівби? Ситуація додатково ускладнюється тим, що далеко не всі аграрії впевнені в економічній доцільності такого ризику ще й тому, що склади переповнені зерном подекуди ще минулорічного врожаю. Добре було б продати його, а не вкладати кошти у наступний вал цієї зернової культури.

Тим не менш, пшениця залишається однією із основних сільгоспкультур в Україні, тому сіяти її будуть практично у кожному господарстві. Та чи варто її сіяти у листопаді?

Зазначимо, що дуже багато у даному разі залежить від погодних умов. Якщо посіяти пшеницю на початку листопада, то потрібно мати бодай два гарантовані тижні плюсової температури, аби отримати сходи бодай у фазі «шильця». У такому стані рослини цілком можуть пережити зимові морози до мінус 12-14 градусів, і матимуть достатній запас поживних речовин для цього.

Наразі ж, виходячи із прогнозів метеорологів, можна обережно припустити, що ці два тижні у фермерів таки будуть. До того ж, у більшості регіонів України грунти переповнені вологою після затяжних вересневих і нових жовтневих дощів. Тому є усі передумови для того, щоб отримати своєчасні сходи озимої пшениці.

Читайте також: Оптимізація структури посівних площ

Також потрібно детальніше вивчити особливості тих сортів озимої пшениці, які ми збираємося сіяти. Вони повинні нормально переносити короткий світловий день та мати підвищену зимостійкість. Якщо мова йде про ризик, то краще ризикувати районованими і значно дешевшими вітчизняними сортами пшениці. Навіть якщо нічого не вийде, то масштаби втрат будуть значно меншими.

Насіння обов’язково слід обробити протруйниками задля захисту від гнилей та шкідників. Хоча пізні посіви озимої пшениці відчутно менше вражаються шкідниками, однак тривалі плюсові температури в жовтні-листопаді дають змогу залишатися в активному стані деяким видам шкідливих комах.

Також потрібною є обробка насіння та сходів органічними стимуляторами, котрі прискорять розвиток рослин. При цьому рекомендованою є листова обробка препаратами фосфору та цинку з метою сприяння швидшому розвитку кореневої системи сходів.

Слід також завважити, що якщо у господарства немає фінансової «подушки» і можливі втрати пізніх посівів пшениці взимку можуть стати непоправними, тоді краще не ризикувати і зробити ставку на ярі зернові. Останніми роками ярі пшениця та ячмінь демонструють хороші результати врожайності в багатьох регіонах України. Відповідно, немає сенсу ризикувати втратити половину рослин у вимушених пізніх посівах, якщо можна навесні нормально посіяти яру пшеницю, отримавши достойну врожайність.

Ефективність вирощування кукурудзи — різні...

Продуктивність кукурудзи ранньостиглого гібрида в середньому за 2011–2015 рр. змінювалася в...

«Посіяли 700 га пшениці та ріпаку швидко, точно...

Як показує себе зернова сівалка OMEGA від BEDNAR на полях ФГ «Веклин» у Львівській області...

Сертифікація насіння

У разі невідповідності показників насіння або садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36954
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26242
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13577
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.