Оптимізація структури посівних площ
- Деталі
- Озимі
- 415
Осіння пора — час формування майбутнього врожаю озимих культур, коли важливо здійснити низку організаційно-господарських і агротехнологічних заходів для якомога повного забезпечення їх прогнозованого ефекту
Основоположними чинниками, що визначають виробничий і фінансово-економічний результат вирощування озимих культур, є: застосування сівозмін і підбір найкращих попередників; добір сортів з урахуванням їх особливостей; оптимізація систем обробітку ґрунту та удобрення; підготовка високоякісного насіння; вибір строків і способів сівби тощо. Варто враховувати, що високі господарсько-фінансові показники виробництва озимих зернових культур забезпечуються за інтенсивних технологій їх вирощування, що сприяють раціональному використанню як матеріально-технічних, так і земельних ресурсів.
Головною особливістю проведення польових робіт з обробітку ґрунту та сівби озимих зернових під урожай 2023 року є воєнний стан, запроваджений в Україні з 24 лютого у зв’язку з повномасштабним вторгненням росії. На Кіровоградщині, де немає активних бойових дій, важливо зосередити максимально можливий потенціал для гарантованого забезпечення власної продовольчої та фінансової безпеки, а також формування відповідних державних запасів. Якщо у 2021 р. в Україні було зібрано 36847,9 тис. тонн озимих зернових культур із площі 8220,5 тис. гектарів за врожайності 4,48 т/га, а питома вага Кіровоградської області в цьому доробку становила 6,1% — 2237,4 тис. тонн із площі 462,7 тис. гектарів (5,6%) за врожайності 4,84 т/га, то прогнозоване істотне (до 30%) скорочення в Україні посівних площ озимих зернових під урожай 2023 року через воєнні чинники потребує від аграріїв Кіровоградщини концентрації ресурсів для часткового покриття передбачуваного недобору збіжжя. За обставин, коли восени 2021 року в Україні за сприятливих погодних умов під урожай 2022 року було засіяно близькі до рекордних 6,5 млн гектарів пшениці озимої, зокрема на Кіровоградщині — 380 тис. гектарів (5,9%), або найбільше за останні 20 років, а цієї осені посівна її площа може становити максимум 4,7 млн гектарів, частка Кіровоградської області, де прогнозується посіяти 341,8 тис. гектарів зросте до 7,3%. Це вимагає надзвичайно відповідального ставлення сільськогосподарських виробників області як регіону, що перебувають на повністю підконтрольній території України, до проведення посівної кампанії озимих культур восени 2022 року.
Читайте також: Нордіка — зимостійка урожайність
Зважаючи на те, що формування високопродуктивних посівів озимих зернових культур закладається з осені та відбувається під дією численних технологічних і погодних чинників, тому всі агротехнічні заходи осіннього періоду мають спрямовуватися на створення оптимальних умов функціонування біоценозів озимих зернових культур.
Першочерговими заходами з підготовки до сівби озимих культур має бути визначення обсягів і структури їх посівних площ, а також вибір технологій, за якими їх вирощуватимуть. Також слід ураховувати, що в основі сучасних технологій вирощування озимих культур лежить теорія формування врожаю, що забезпечує скорочення розриву між потенційною і реальною продуктивністю рослин, підвищення виходу необхідної продукції (зерна, білка, олії тощо) із загального врожаю.
Сівозміна є заходом, що майже без додаткових матеріальних витрат сприяє підвищенню врожайності польових культур на 20–25% за їх розміщення з урахуванням біологічних вимог. Науково обґрунтована ротація сільськогосподарських культур і парів має здійснюватися за заздалегідь визначеним планом, а також супроводжуватися відповідною системою обробки ґрунту й удобрення. Завдання сівозмінної системи — систематичне підвищення врожайності, забезпечення найбільшого виходу продукції з одиниці площі за найменших затрат праці й коштів.
Значення сівозміни серед чинників, що зумовлюють особливості сівби озимих культур є комплексним, визначаючи кількість ґрунтової вологи, циркуляцію та доступність поживних речовин, температуру ґрунту, розвиток корисних мікроорганізмів, утворення рістстимуляційних речовин, які містяться в рослинних рештках, фізичну структуру ґрунту. Врахування чинника сівозміни дозволяє розробляти технологію вирощування озимих культур з урахуванням післядії різних заходів, що застосовували під найближчі попередники та врахуванням того, що вони впливають на якість майбутнього врожаю, наявність шкідників, бур’янів і збудників хвороб.
Читайте також: Вплив сортів на забезпечення стабільного урожаю
Досягнення стабільно високих обсягів виробництва озимих зернових культур має здійснюватись як шляхом мінімізації дії несприятливих чинників погодно-кліматичних умов, так і шляхом оптимізації структури посівних площ та впровадження сучасних високо інтенсивних технологій їх вирощування.
Застосування науково обґрунтованої сівозміни у поєднанні з комплексом агротехнічних заходів захисту рослин, що дозволяє регулювати чисельність шкідників і прояви хвороб на всіх етапах формування урожаю озимих культур. Унаслідок недотримання сівозміни, що часто пояснюється вузькою спеціалізацією господарств регіону з вирощування зернових та олійних культур, підвищується чисельність шкідників, шкідлива діяльність яких може призвести до значних втрат урожаю.
Галина Томашина, к. і. н., старший науковий півробітник
сектору економічних досліджень й аналізу
науково-інноваційного потенціалу ІСГС НААН
Юрій Мащенко, к. с.г. н., завідувач науково-технологічного
відділу збереження родючості ґрунтів ІСГС НААН
Олег Гайденко, к. т. н., учений секретар, завідувач відділу
маркетингу та наукового забезпечення трансферу інновацій
ІСГС НААН, ст. наук. співроб.