
Продуктивність соняшнику та регулятори
- Деталі
- Олійні
- 925
У насінництві соняшнику проблемою є низька продуктивність батьківських форм, яка стримує впровадження у виробництво нових гібридів різних груп стиглості
У насінництві соняшнику істотною проблемою є низька продуктивність батьківських форм, яка стримує швидке впровадження у виробництво нових гібридів різних груп стиглості та призначення. Застосування регуляторів росту рослин є важливим елементом екологічно безпечних ресурсоощадних технологій вирощування різних сільськогосподарських культур, який сприяє підвищенню їх врожайності та якості одержаної продукції. Встановлено, що обробка насіння соняшнику поліетиленгліколем стимулює ферментативну систему антиоксидантного захисту, що, своєю чергою, призводить до стабілізації перекисних процесів у проростках соняшнику та підвищення стресостійкості проростків до ендогенних і екзогенних стрес-факторів.
Наукові дослідження
Дослідження Iнституту біоорганічної хімії та нафтохімії НААН молекулярно-генетичним методом ДОТ-блот (точкової) гібридизації довели, що позитивні ефекти регуляторів росту рослин досягаються внаслідок кількісних і якісних змін експресії генів, тобто є результатом часткового перепрограмування геному клітин рослин регуляторами росту. При цьому, доцільність застосування цих препаратів одночасно з протруєнням насіння залежить від типу протруйника та стану посівного матеріалу, при цьому регулятори росту підвищують лабораторну та польову схожість насіння на 2–7%.
НААН України звертає увагу на необхідність вивчення впливу регуляторів росту рослин для пришвидшення результативності селекційної роботи, підвищення гетерозису гібридів, удосконалення первинного насінництва сільськогосподарських культур та поліпшення посівних якостей посівного матеріалу.
Читайте також: Соняшник: курс на рекордний урожай
За результатами досліджень 2019–2020 років установлено, що батьківські компоненти соняшнику Сх51А; Сх808А×Сх1002Б; Х526В; Х201В; Х276В; Х2301В по-різному реагували на передпосівну обробку комплексним мінеральним добривом Авангард NPK + M/E Старт (яке містить: N — 100 г/л, P2O5 — 70 г/л, K2O — 20 г/л, CaO — 10 г/л, SO3 — 15 г/л, B — 5 г/л, Fe — 10 г/л, Mn — 5 г/л, Cu — 2 г/л, Zn — 5 г/л, Mo — 0,5 г/л, Co — 0,1 г/л), як окремо, так і у поєднанні з регулятором росту рослин, який містить: гумат калію в перерахунку на гумінові кислоти — не менше як 40 г/л, бурштинову кислоту — 3 г/л, мікроелементи в хелатованій формі EDTA, інші біологічно активні елементи (гібереліни, ауксини, цитокініни)).
Обліки густоти рослин у фазу повних сходів і перед збиранням дозволили встановити позитивний вплив передпосівної обробки насіння на польову схожість і виживання рослин батьківських форм соняшнику в більшості варіантів застосування регуляторів росту рослин та мікродобрив, а також різну реакцію батьківських форм соняшнику на передпосівну обробку насіння досліджуваними препаратами.
Так, густота рослин материнської форми Сх808А×Сх1002Б перед збиранням достовірно підвищилася на 2,9 тис. шт./га у варіанті передпосівної обробки насіння комплексним мінеральним добривом з наступим обприскуванням рослин комплексними мінеральними добривами 1 (містить: N — 55 г/л, K2O — 10 г/л, MgO — 40 г/л, SO3 — 11 г/л, B — 6 г/л, Fe — 2 г/л, Mn — 7 г/л, Cu — 10 г/л, Zn — 12 г/л, Mo — 0,05 г/л, Co — 0,05 г/л) та добривом 2 (містить: B — 150 г/л, N — 65 г/л), за контрольних показників відповідно 54,9 тис. шт./га.
Істотне підвищення густоти рослин батьківських форм Х526В, Х201В та Х2301В перед збиранням — на 1,9–3,0 тис. шт./га показано у варіанті пердпосівної обробки насіння комплексним мінеральним добривом 1 та регулятором росту рослин з обприскуванням рослин комплексними мінеральними добривами, за контрольних показників відповідно 47,8–56,7 тис. шт./га.
Після збирання врожаю соняшнику зазначено суттєве підвищення лабораторної схожості насіння батьківських форм Х526В та Х201В — на 3–4% у варіанті застосування комплексних мінеральних добрив, за показника на контролі відповідно 92 і 90%.
Дослідженнями встановлено, що всі батьківські компоненти соняшнику позитивно реагують на застосування вивчених регуляторів росту рослин і мікродобрив.
Ефективність і прибутковість
Застосування регуляторів росту рослин і мікродобрив для підвищення насіннєвої продуктивності при вирощуванні батьківських форм соняшнику є набагато вигіднішим, порівнюючи з вирощуванням товарного насіння, через високу його вартість і, як наслідок, отримання набагато більшого додаткового прибутку. Крім того, підвищення врожайності насіння батьківських форм соняшнику дозволяє прискорити впровадження у виробництво нових гібридів соняшнику. За підрахунками економічної ефективності, яку було обраховано на прикладі материнської форми Сх51А, застосування мікродобрив, як окремо, так і у поєднанні з регуляторами росту рослин, сприяють підвищенню продуктивності батьківських форм соняшнику від 0,13 до 0,18 т/га, що дозволяє отримати додатковий прибуток від 64 788 до 89 657 грн/га.
Юрій Буряк, заступник директора
Юрій Огурцов, завідувач лабораторії
Ірина Клименко, старша наукова співробітниця
Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр’єва НААН