За результатами 2020 року середня врожайність соняшнику в Україні сягнула 2,6 т/га, що є найвищим результатом за останні чотири сезони. До того ж валовий збір культури, за результатами збирання врожаю, був чи не найвищим за роки незалежності України. За словами співвласника господарства ДП «Зернятко» Сергія В’ялого, дані з рекордного збирання соняшнику в Україні у 2019–2020 роках справді підтверджуються практикою самого господарства. Які чинники сприяли отриманню рекордної врожайності квітки сонця та яку технологію застосовують у господарстві, щоб отримати високі врожаї, охоче поділився сам співвласник.

Тогорічні погодні умови внесли свої корективи у формування врожайності всіх культур. Так, посіви озимої пшениці навесні 2020 року вийшли із зими відмінними. Початок відновлення вегетації теж був сприятливим, а наприкінці культура зазнала погодних аномалій, унаслідок чого під час збирання маса 1000 насінин не перевищувала 35 г, хоча зазвичай за нашої технології вона сягає 40–43–45 г. Кукурудза та соя, яку ми теж вирощуємо, також відчули на собі погодні стреси, а от соняшник завдяки своїй біології постраждав найменше. Відповідно, досягти рекордного його врожаю торік допомогли два ключових чинники. Перший — українські агровиробники вже мають набутий досвід і відпрацьовані сучасні технології для вирощування цієї культури. Другий — площі соняшнику в Україні вже давно перевищили всі наукові рекомендації. Тож ми маємо досить високий інфекційний фон хвороб. Саме вони є одним із головних чинників зниження врожаю та якості насіння соняшнику, адже в сприятливі вологі роки хвороби досить сильно прогресують. Торік за підвищених температур і відсутності опадів умови для розвитку хвороб були менш сприятливими, і культура змогла себе краще реалізувати. Як результат — отримали більший урожай.

Також у наших умовах за ранньої весни запаси продуктивної вологи в метровому шарі становили 140–150 мм. Маючи ще й потужну кореневу систему, що проникає вглиб більше як на 2 м, культура додатково себе реалізувала, — зазначив співвласник.

Соняшник не без проблем

У господарстві ДП «Зернятко» сівозміна у вирощуванні культур є одним з елементів успішного господарювання. Нині господарство обробляє 8600 га, з яких соняшник щороку вирощують на 1800–1900 га. За словами Сергія В’ялого, соняшник повертається на попереднє поле на п’ятий рік, після озимої пшениці. У господарстві практикують диференційований, різноглибинний безполицевий обробіток ґрунту. Саме під соняшник раз на п’ять років проводять глибоку оранку на глибину 28–30 см. Як запевняє співвласник, у господарстві хоч і дотримуються сівозміни, все ж на поверхні поля є значна кількість склероцій соняшнику, які можуть зберігати свою життєздатність до 8-ми років. Тому саме оранка спрямована на глибоке загортання їх у ґрунт і зниження інфекційного фону поля. Також у виробничих масштабах у господарстві експериментували з різним ґрунтообробітком. Як виявилося в результаті, оранка, порівнюючи з безполицевим ґрунтообробітком, забезпечує не менше як 3 ц/га прибавки врожаю соняшнику.

Читайте також: Продуктивність соняшнику на Черкащині

На думку Сергія В’ялого, нагромадження склероцій у ґрунті сталося через те, що аграрії тривалий період вирощували соняшник і не застосовували фунгіциди. Увесь цей час інфекція нагромаджувалася в ґрунті, а на локальні ушкоджені рослини ніхто не зважав. Тільки тоді, коли склеротинія та інші хвороби почали масово проявлятися на соняшнику, агровиробники оцінили потенційні втрати врожаю й почали застосовувати фунгіциди. На думку господаря, біла та сіра гниль на соняшнику є в усіх регіонах, і з роками ця проблема тільки посилюється. Не оминають соняшник на Чернігівщині й такі хвороби, як фомоз, фомопсис, пероноспороз і різного роду іржасті.

Навесні залежно від погодних умов у господарстві проводять закриття вологи, передпосівну культивацію та сівбу. Попередньо під передпосівну культивацію вносять КАС-32 у нормі 100 кг/га ф. в. Якість передпосівного обробітку ґрунту також напряму впливає на якість сівби та ефективність ґрунтових гербіцидів, які застосовують у господарстві.

Сіють за температури ґрунту не меншої ніж +8 °С. За словами Сергія В’ялого, ранні строки висівання мають кілька негативних наслідків, а саме: ви отримаєте досить тривалий і розтягнутий період сходів — до 20 днів і більше, а також рання сівба призведе до ураження сходів хворобами й пошкодження різного роду ґрунтових шкідників. І, як правило, отримаєте строкаті посіви з нерівномірною густотою.

Математика висіву

Сіють пневматичною сівалкою Kinze з міжряддям 70 см. Соняшник належить до культур точного висіву, тому дуже важливо в сівбі дотримуватися як рівномірного загортання насіння у ґрунт, так і розміщення його у рядку. Як уважає пан Сергій, прихильникам вирощування соняшнику за суцільного способу висіву не вдасться дотриматися таких параметрів, адже культуру висівають механічними, як правило, зерновими сівалками. Для цього норму висіву, залежно від маси 1000 насінин, перераховують на кілограми. Посіви за такого способу матимуть строкатий вигляд, із двійниками, пропусками та нерівномірною площею живлення рослин. Як показує практика господарства, за такого способу висіву врожайність соняшнику у вологі роки становить на рівні з широкорядним способом сівби. Тож коли вологи в ґрунті мало, такий спосіб сівби забезпечує відчутно менший урожай. Тому, за словами Сергія В’ялого, суцільний спосіб висіву соняшнику має певні ризики, яких нині на виробництві й так більш ніж достатньо. Тому якщо їх можливо мінімізувати, то краще зробити це відразу.

Разом із сівбою вносять суміш іноземного походження із мінеральних добрив NPK 8-24-24 у дозі 100 кг/га. Добрива вносять глибше від зони залягання насіння та збоку рядка. Вибір щодо мінеральних добрив саме іноземного походження також зробили, базуючись на власних дослідженнях у промисловому масштабі.

Висівають соняшник із густотою 55 тис. рослин/га із розрахунку, що на момент збирання отримають 50 тис. рослин. На похибку відводять 5 тис. насінин: яке не зійшло, пошкоджене шкідниками, хворобами й інші фактори. Відразу постає питання: а чому в зоні Полісся висівають не 60 чи 70 тис.? Як пояснив співвласник, такі норми висіву були розроблені на основі випадання річних опадів п’ять і більше років тому. Хоча, як і раніше, за рік випадає опадів у межах 400–600 мм, проте у ґрунт вони надходять нерівномірно, і більша частина випадає не за вегетацію, а в осінньо-зимовий період. У господарстві висівають здебільшого гібриди компаній «Лімагрейн» ЛГ 5377, ЛГ 5478, «Сингента», НК Бріо, НК Конді, НК Неома, СИ Діамантіс і «Євраліс». Насіння обов’язково має бути протруєне як інсектицидним, так і фунгіцидним компонентом. Придбане насіння, навіть підтверджене сертифікатом якості, у господарстві обов’язково перевіряють у лабораторії на господарську придатність. Перевагу надають: 70% — класичні гібриди та 30% — стійкі до гербіцидів групи імідазолінонів.

Фунгіцидний захист

Нині в технології вирощування соняшнику господарства дві фунгіцидних обробки, хоча ще 4–5 років тому, якщо в Україні хтось із агровиробників проводив одну, то це вважалося великим досягненням. Перше внесення фунгіцидів виконують у фазу 6–8 пар листків. Зазвичай це продукти стробілуринової групи (Амістар Екстра, Аканто Плюс, Абакус). Друге внесення фунгіцидів припадає перед цвітінням або у фазу «зірочки» з метою захисту кошика і верхнього ярусу листків від хвороб. Для цього застосовують препарати Піктор або Пропульс. Як зазначає господар, ці продукти недешеві, проте ефективніші проти дешевших аналогів.

Захист від бур’янів

На посівах класичних гібридів соняшнику в господарстві застосовують тільки ґрунтову схему. На початку господарювання після сівби, до сходів культури, вносили Пропоніт (д. р. пропізохлор), згодом почали додавати продукти на основі д. р. прометрин. Як зазначив Сергій В’ялий, особисто на практиці помітили — пропізохлор є однією з м’яких д. р., що має найменший фітотоксичний вплив на культуру. Також він досить ефективний проти однорічних злакових бур’янів і частково контролює дводольні. Останнім часом за посушливих умов прометрин дещо втратив свою ефективність проти однорічних дводольних бур’янів.

Нині на полях ДП «Зернятко» спостерігається висока засміченість хрестоцвітими бур’янами в суміші з однорічними дводольними (лобода біла, щириця звичайна). Тому останні два роки тут активно застосовують ґрунтову схему: Пропоніт, 2,0 л/га + Челлендж, 2,5 л/га. Останній гербіцид універсальний, проте його вносять як ґрунтовий. Така комбінація препаратів є теж відносно недешевою, втім, уже кілька років поспіль вона показує високу ефективність і разового внесення цілком достатньо, щоб повністю позбутися проблеми забур’яненості аж до збирання соняшнику. До того ж ця схема спрацьовує навіть за посушливих умов.

У 2013 році (коли було започатковане господарство) у розпорядженні було всього 4,5 тис. гектарів ріллі. Відтоді площі під обробітком суттєво зросли. Систему Clearfield тут практикують насамперед на сильно засмічених однорічними бур’янами полях. Як правило, це ті, що поступово поповнювали земельний банк господарства. Ця система до вподоби більшості агровиробникам, адже вона досить проста. Важливо тільки вчасно та в потрібній нормі застосувати препарат. І разового внесення також буде цілком достатньо, щоб забезпечити чистоту поля протягом усієї вегетації соняшнику.

Гербіциди імідазолінової групи на гібридах соняшнику, що вирощують за системою Clearfield, уносять у фазу 2–4 пари справжніх листків. Саме цю фазу культура найменше чутлива до дії гербіцидів. За внесення препаратів також варто зауважувати на фазу бур’янів. Зазвичай господарі вносять мінімальну норму, за рекомендованої 1,0–1,2 л/га. За внесення гербіцидів у пізніші фази культури та за перерослих бур’янів норму збільшують до 1,2 л/га, але тоді спостерігається фітотоксичність культури. Причому, за словами Сергія В’ялого, у різних гібридів різна чутливість до гербіцидів цієї групи. Одні майже не відчувають такого впливу, тоді як інші гібриди можуть припинити ріст на 7–14 днів.

Інсектициди на соняшнику не застосовують, бо такої потреби не виникає. В останні роки, як зазначає співвласник, спостерігається тенденція до пошкодження культури клопами. Тому потрібно проводити моніторинг щодо їх розмноження та поширення.

Збирання

Рельєф полів у господарстві характеризується долинами, де культура подовжує вегетацію. За збирання нерівномірно достиглого насіння, за словами пана Сергія, додатково витрати йдуть на його досушування. Тому в ДП «Зернятко», як і в більшості господарств інтенсивного напряму, проводять десикацію препаратом на основі диквату. Цей агрозахід пришвидшує достигання, збирання та зменшує втрати під час обмолочування.

Читайте також: Організація і проведення сушіння насіння соняшнику

Якщо в останні роки врожайність соняшнику становила 3,2–3,4 т/га на круг, то торік у господарстві отримали 4 т/га. Культура за 2020 рік посідала перше місце за рентабельністю. На думку Сергія В’ялого, цього року соняшник буде серед перших культур щодо отримання прибутку.

Сергій Іваненко

Ефективність вирощування кукурудзи — різні...

Продуктивність кукурудзи ранньостиглого гібрида в середньому за 2011–2015 рр. змінювалася в...

«Посіяли 700 га пшениці та ріпаку швидко, точно...

Як показує себе зернова сівалка OMEGA від BEDNAR на полях ФГ «Веклин» у Львівській області...

Сертифікація насіння

У разі невідповідності показників насіння або садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36950
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26240
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13577
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.