Септоріоз, або бура плямистість — небезпечна хвороба соняшнику
- Деталі
- Олійні
- 1199
Однією з причин недобору врожаю соняшнику та зниження якості його насіння є ураження рослин збудниками різних хвороб.
Їх видовий склад і домінування в конкретній ґрунтово-кліматичній зоні та регіоні залежить від багатьох чинників. Так, збільшення частки культури в структурі посівних площ призводить до накопичення інфекційного матеріалу та епіфітотійного розвитку багатьох хвороб. Серед останніх особливої уваги на виробництві потребує септоріоз. Ця хвороба часто поширена у різні вегетаційні періоди на листковому апараті рослин соняшнику. Ефективний контроль септоріозу має базуватися на вмінні діагностувати хворобу, знаннях біологічних та екологічних особливостей його збудника.
Згідно з нашими дослідженнями в умовах України септоріоз може проявлятися впродовж усього вегетаційного періоду рослин та інтенсивно розвиватися на листках. Водночас у разі наявності сходів падалиці соняшнику перші симптоми септоріозу можна спостерігати саме на них. Зокрема, на сім’ядольних листочках, а з часом і на нижніх листках з’являються округлі або неправильні плями. Їх забарвлення спочатку жовте, а потім — темно-коричневе. Плями часто обмежені темнішою або світлішою облямівкою. Уражені ділянки поступово стають темно-бурими, обмежені жилками листка, що зумовлює їх неправильні контури. Характерною діагностичною ознакою септоріозу є наявність на поверхні уражених ділянок дрібних чорних крапок — пікнід патогену, які часто можна спостерігати без збільшувальних приладів.
На дорослих рослинах хворобу можна виявити спочатку на листках нижніх ярусів рослин. До вказаних вище симптомів проявлення хвороби слід додати, що розвиток септоріозу на листках може розпочинатися з дрібних темно-коричневих крапок, котрі безладно розміщені, а збільшуючись у розмірах, зливаються між собою й охоплюють значну частину листкової пластинки. Візуально вирізнити пікніди на таких уражених ділянках досить складно (слід провести мікроскопічний аналіз). Загалом за сильного розвитку септоріозу уражене листя передчасно засихає. Хвороба також може проявлятися на кошиках і стеблах.
Читайте також: Вирощування соняшнику: використання регуляторів росту рослин
Інтенсивний розвиток септоріозу призводить до зменшення асиміляційної поверхні рослин, a також до передчасного відмирання листків. Наслідком цього є зниження врожайності й погіршення якості отриманої продукції.
Збудником хвороби є гриб Septoria helianthi Ell. et Kell. В умовах України хворобу у ХХ столітті вперше виявив міколог і фітопатолог С. Ф. Морочковський.
S. helianthi уражує 16 видів Helianthus. Помічено деяку спеціалізацію патогену. Гриб, вилучений з одного виду, не уражує інші види соняшнику.
Розвитку хвороби сприяє волога та тепла погода (+22…+28 °С).
Джерелом інфекції є уражені рослинні рештки, на котрих є строми та пікніди гриба.
Обмеження розвитку септоріозу соняшнику ґрунтується на комплексі агротехнічних, організаційно-господарських і терапевтичних заходах. Важливим є дотримання сівозміни та підбір оптимального попередника. Просторова ізоляція між товарними й насіннєвими посівами. Вирощування сортів і гібридів, стійких проти захворювання. Передпосівна обробка насіння протруйником. Оптимальні терміни сівби з рекомендованою нормою. Забезпечення збалансованого живлення рослин. Застосування дозволених фунгіцидів. Своєчасне збирання врожаю. Ретельне очищення зібраного насіння. Подрібнення та глибоке заорювання післязбиральних решток у ґрунт.
Серед перелічених вище заходів важливим способом контролю септоріозу соняшнику є застосування фунгіцидів. У табл. 1 наведено результати досліджень застосування препаратів проти хвороби. Зокрема, ефективність дії фунгіцидів на основі різних діючих речовин становила 75–99% (на 15-й день після їх унесення). Результати аналізів, проведені через 30 днів після обприскування рослин, засвідчили ефективність дії препаратів в межах 43–83%. Збережений урожай становив 0,34–0,69 т/га.
Таблиця 1. Технічна ефективність застосування фунгіцидів (фаза ВВСН 16–18) на гібриді СИ Арізона СТОВ «Слобідська» Черкаська обл., 2022 рік
Михайло Ретьман, канд. с.-г. наук, ст. наук. співроб., ІВПІМ НААН
Мирослав Піковський, д-р с.-г. наук, доц., НУБіП України
Сергій Ретьман, д-р с.-г. наук, проф.,
ТОВ «Зелений дім 2025»