Однією з причин недобору врожаю соняшнику та зниження якості його насіння є ураження рослин збудниками різних хвороб.

Їх видовий склад і домінування в конкретній ґрунтово-кліматичній зоні та регіоні залежить від багатьох чинників. Так, збільшення частки культури в структурі посівних площ призводить до накопичення інфекційного матеріалу та епіфітотійного розвитку багатьох хвороб. Серед останніх особливої уваги на виробництві потребує септоріоз. Ця хвороба часто поширена у різні вегетаційні періоди на листковому апараті рослин соняшнику. Ефективний контроль септоріозу має базуватися на вмінні діагностувати хворобу, знаннях біологічних та екологічних особливостей його збудника.

Згідно з нашими дослідженнями в умовах України септоріоз може проявлятися впродовж усього вегетаційного періоду рослин та інтенсивно розвиватися на листках. Водночас у разі наявності сходів падалиці соняшнику перші симптоми септоріозу можна спостерігати саме на них. Зокрема, на сім’ядольних листочках, а з часом і на нижніх листках з’являються округлі або неправильні плями. Їх забарвлення спочатку жовте, а потім — темно-коричневе. Плями часто обмежені темнішою або світлішою облямівкою. Уражені ділянки поступово стають темно-бурими, обмежені жилками листка, що зумовлює їх неправильні контури. Характерною діагностичною ознакою септоріозу є наявність на поверхні уражених ділянок дрібних чорних крапок — пікнід патогену, які часто можна спостерігати без збільшувальних приладів.

На дорослих рослинах хворобу можна виявити спочатку на листках нижніх ярусів рослин. До вказаних вище симптомів проявлення хвороби слід додати, що розвиток септоріозу на листках може розпочинатися з дрібних темно-коричневих крапок, котрі безладно розміщені, а збільшуючись у розмірах, зливаються між собою й охоплюють значну частину листкової пластинки. Візуально вирізнити пікніди на таких уражених ділянках досить складно (слід провести мікроскопічний аналіз). Загалом за сильного розвитку септоріозу уражене листя передчасно засихає. Хвороба також може проявлятися на кошиках і стеблах.

Читайте також: Вирощування соняшнику: використання регуляторів росту рослин

Інтенсивний розвиток септоріозу призводить до зменшення асиміляційної поверхні рослин, a також до передчасного відмирання листків. Наслідком цього є зниження врожайності й погіршення якості отриманої продукції.

Збудником хвороби є гриб Septoria helianthi Ell. et Kell. В умовах України хворобу у ХХ столітті вперше виявив міколог і фітопатолог С. Ф. Морочковський.

S. helianthi уражує 16 видів Helianthus. Помічено деяку спеціалізацію патогену. Гриб, вилучений з одного виду, не уражує інші види соняшнику.

Розвитку хвороби сприяє волога та тепла погода (+22…+28 °С).

Джерелом інфекції є уражені рослинні рештки, на котрих є строми та пікніди гриба.

Обмеження розвитку септоріозу соняшнику ґрунтується на комплексі агротехнічних, організаційно-господарських і терапевтичних заходах. Важливим є дотримання сівозміни та підбір оптимального попередника. Просторова ізоляція між товарними й насіннєвими посівами. Вирощування сортів і гібридів, стійких проти захворювання. Передпосівна обробка насіння протруйником. Оптимальні терміни сівби з рекомендованою нормою. Забезпечення збалансованого живлення рослин. Застосування дозволених фунгіцидів. Своєчасне збирання врожаю. Ретельне очищення зібраного насіння. Подрібнення та глибоке заорювання післязбиральних решток у ґрунт.

Серед перелічених вище заходів важливим способом контролю септоріозу соняшнику є застосування фунгіцидів. У табл. 1 наведено результати досліджень застосування препаратів проти хвороби. Зокрема, ефективність дії фунгіцидів на основі різних діючих речовин становила 75–99% (на 15-й день після їх унесення). Результати аналізів, проведені через 30 днів після обприскування рослин, засвідчили ефективність дії препаратів в межах 43–83%. Збережений урожай становив 0,34–0,69 т/га.

Таблиця 1. Технічна ефективність застосування фунгіцидів (фаза ВВСН 16–18) на гібриді СИ Арізона СТОВ «Слобідська» Черкаська обл., 2022 рік

Михайло Ретьман, канд. с.-г. наук, ст. наук. співроб., ІВПІМ НААН

Мирослав Піковський, д-р с.-г. наук, доц., НУБіП України

Сергій Ретьман, д-р с.-г. наук, проф.,
ТОВ «Зелений дім 2025»

Ефективність вирощування кукурудзи — різні...

Продуктивність кукурудзи ранньостиглого гібрида в середньому за 2011–2015 рр. змінювалася в...

«Посіяли 700 га пшениці та ріпаку швидко, точно...

Як показує себе зернова сівалка OMEGA від BEDNAR на полях ФГ «Веклин» у Львівській області...

Сертифікація насіння

У разі невідповідності показників насіння або садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36948
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26238
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13576
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.