Особливості застосування гербіцидів на сої
- Деталі
- Бобові
- 6173
Одна з головних проблем під час вирощування сої — вибрати якісний гербіцидний захист. Нині господарства, які інтенсивно вирощують цю культуру, надають перевагу комбінованій системі боротьби з бур’янами, тобто застосуванню ґрунтових і посходових гербіцидів.
Застосування на сої ґрунтових гербіцидів зумовлено біологією культури. Порівняно з іншими культурами соя має доволі тривалий гербокритичний період — до 1,5–2 місяців. Фаза проростання триває до п’яти діб (за високої вологості і плюсової температури 10…12 °C). Фаза сходів — від 10 до 16 діб – закінчується утворенням примордіальних листків. Перший складний трійчастий листок розкривається за 12–16 діб після появи сходів, кожен наступний листок наростає протягом 14–16 діб. Усі ці аргументи свідчать про потребу застосувати ґрунтові гербіциди.
Як бачимо, перший трійчастий листок з’являється за 2–2,5 тижня після сходів. Упродовж цього достатньо тривалого періоду у посівах сої обов’язково з’являється конкурентна рослинність. Найвідоміші післясходові гербіциди типу Базагран та Хармоні можна застосовувати у фазу від першого до третього трійчастого листка культури. Якщо ми внесемо їх раніше або пізніше, знищимо посіви. Отже, до появи трійчастого листка соя залишається сам на сам із бур’янами. Щоб допомогти їй у цьому протистоянні, слугують ґрунтові гербіциди.
Застосування ґрунтових гербіцидів передбачає певні умови, а саме:
• створення на полях дрібногрудкуватої структури ґрунту, щоб гербіциди розподілялися максимально рівномірно. Розмір грудок не має перевищувати 20 мм у діаметрі. Великі грудки, наявність стерні і значна кількість пожнивних решток істотно знижують ефективність ґрунтових гербіцидів;
• помірно висока вологість ґрунту — лише в такому разі гербіцид розпочне діяти. Зокрема, необхідно чітко дотримуватися норми витрати води. Технічна ефективність препаратів підвищується, якщо зароблювати препарат у ґрунтові шари ґрунтообробними знаряддями на глибину 3–5 см.
Вид і тип ґрунту, а також кількість органічних речовин, що він містить, здатні вплинути як на технічну ефективність ґрунтового гербіциду, так і на тривалість захисної дії. Що легший ґрунт, то меншою кількістю препарату обприскують одиницю площі. Наприклад, на піщаних і супіщаних ґрунтах із невеликою кількістю гумусу ґрунтові гербіциди можна застосовувати в мінімальних зареєстрованих нормах. На ґрунтах зі значним вмістом гумусу норму витрати гербіциду слід збільшити, адже такий ґрунт має властивість надміру поглинати діючі речовини гербіциду, ґрунт із великою кількістю органічних речовин швидко зв’язує і практично повністю їх деактивує. На ґрунтах, що містять понад 6% гумусу, гербіциди інактивуються або адсорбуються, у результаті їх здатність контролювати бур’яни істотно знижується. У такому разі доцільно вносити препарати, які діють крізь наземні органи.
Читайте також: Удобрення: рекомендації для сої
Варто пам’ятати, що окремі кліматичні умови можуть негативно впливати на ефективність ґрунтових гербіцидів.
Температура навколишнього середовища: що тепліші й м’якші весна і початок літа, то вища технічна ефективність гербіцидів. І навпаки, за низьких температур повітря і відсутності опадів вона буде більш низькою. Найкраще ґрунтові гербіциди діють у помірно теплу погоду з температурою повітря 15–20 °C і вологістю ґрунту не менше ніж 20–22% польової вологоємності.
Надмірне тепло. За високої температури ґрунтові гербіциди залишаються на поверхні ґрунту, й насіння бур’янів починає утворювати паростки нижче за цей рівень. Якщо опадів немає і верхній шар ґрунту залишиться сухим, гербіцид буде неактивним, отже, бур’яни продовжать рости.
Помірні опади. Вони створюють найбільш сприятливі умови для проявлення технічної ефективності гербіциду. Верхній шар ґрунту змочується, і насіння бур’янів починає проростати. Дощ сприяє проникненню гербіциду до цих проростків і він починає діяти на них у момент проростання.
Надмірна волога у ґрунті. Велика кількість вологи негативно позначається на технічній ефективності гербіцидів — разом із водою вони вимиваються в нижні шари родючого ґрунту, де надалі вилуговуються, не пошкоджуючи проростків бур’янів.
Бур’яни здатні масово проростати впродовж вегетаційного періоду (види лободи, щириць, мишіїв та інших). Цей важливий фактор обумовлює систему їх контролю. Загалом найпоширеніші та шкідливі види бур’янів у посівах широкорядних культур інтенсивно сходять протягом 30–45 днів від появи сходів культурних рослин. Технічна ефективність ґрунтових гербіцидів триває протягом 30–40 днів від моменту їх внесення. Традиційно це третя декада квітня. Ефективно діяти на проростки рослин бур’янів такі препарати можуть лише за наявності достатньої кількості вологи у верхньому шарі ґрунту у квітні — травні. Коли весна раптова й суха, доцільно внести ґрунтові гербіциди до сівби, якщо прохолодна та волога — до появи сходів рослин культури.
Завдяки внесенню ґрунтових гербіцидів можна більш ніж на місяць відстрочити появу бур’янів.
Тож якщо ви вирішили застосовувати на сої ґрунтові гербіциди, оберіть Примекстра TZ Голд. Але майте на увазі — соя чутлива до гербіцидів. Тому на легких за гранулометричним складом ґрунтах, а також у регіонах із великою кількістю опадів норму гербіциду потрібно знижувати до 3,0 л/га. Основна перевага Примекстра TZ Голд — подовжений період захисної дії для посівів сої — до 45 днів.
Із ґрунтових препаратів, які можна застосовувати на сої, Гезагард 500 FW значно краще за інших впорається із хрестоцвітими засмічувачами. Дуал Голд 960 EC контролює злакові бур’яни. У суміші ці два гербіциди забезпечують ефективний контроль майже всіх просоподібних бур’янів, а також хрестоцвітих і злакових. Норма внесення: Гезагард 500 FW — 1,3–1,6 л/га + Дуал Голд 960 EC — 2–3 л/га.
Читайте також: Шкідники сої — загроза посівам
Із післясходових гербіцидів, насамперед, зверніть увагу на Фюзілад Форте. За словами спеціалістів компанії «Сингента», за дією на бур’яни цей гербіцид на сьогодні є одним із найшвидших, а щодо впливу на культурні рослини — найбільш м’яким грамініцидом. Але застосування всіх грамініцидів на сої має свої особливості. До їх складу входять сурфактанти, тому змішувати грамініциди з гербіцидами проти спектра дводольних бур’янів небезпечно для культури. Адже така суміш змиває восковий наліт бобових і тоді вже безперешкодно «працює» по культурі так само, як по бур’янах, знищуючи геть усе. Тому запам’ятайте це раз і назавжди, щоб потім не хапатися за голову, побачивши на полі жахливу картину. Норма внесення Фюзіладу Форте проти однорічних злакових бур’янів — 0,5–1,0 л/га, проти багаторічних злакових — 1,0–2,0 л/га.
Ринок гербіцидів нині доволі великий, і кожен експерт має власний рецепт їх застосування. Деякі науковці вважають базовим гербіцидом на посівах сої Фабіан (імазетапір, 450 г/кг + хлоримурон-етил, 150 г/кг). У перший рік ротації його можна вносити з нормою робочого розчину 0,1 кг/га на 300 л/га води. Застосовувати можна як до сходів, так і по сходах, фазу розвитку культури він не лімітує, проте слід зважати на видовий склад бур’янів і фази їх розвитку. Особливу увагу приділяйте лободі білій (Chenopodium album L.), вона має перебувати у фазі сім’ядоль, максимум — першої пари справжніх листків. Якщо лобода біла переросла цю фазу розвитку, для надійного її контролю додавайте до бакової суміші 1 л/га Набобу (бентазон, 480 г/л) + 0,2 л/га Адью (прилипач). За наявності ваточника сирійського (Asclepias syriaca) норму Набобу збільшуйте до 1,5–2,0 л/га.
Якщо сходи засмічені пирієм повзучим, падалицею кукурудзи й коли однорічні злакові бур’яни переросли фазу 2–3 листків, необхідно додавати препарат Міура (хізалофоп-П-етил, 125 г/л) у нормі 0,4–0,5 л/га.
На цьому полі падалиця кукурудзи почувається краще за сою
Застосовуючи систему ноу-тілл, перед висівом сої можна внести препарат Торнадо 500 (гліфосат, 500 г/л) — 1,5–2,0 л/га. По вегетації, у фазі 1–3 справжніх трійчастих листків культури, проти повного комплексу бур’янів застосовуйте бакову суміш: Набоб, 1,5–3,0 л/га + Міура, 0,5–1,0 л/га + Адью, 0,2 л/га. Адью особливо актуальний, коли бур’яни переросли. Норму кожного препарату обирайте залежно від фази розвитку бур’янів. Наприклад, проти однорічних злаків у фазі 2–3 листків достатньо 0,5 л/га Міури, а з кожною наступною фазою вегетації додаємо по 0,1 л.
В умовах переважного засмічення дводольними бур’янами у фазі 2–3 справжніх листків культури обприскуйте посіви препаратом Базагран, в. р. — 3,0 л/га або по 1,5 л/га у два прийоми з інтервалом 12–14 днів.
За значного поширення однорічних злакових бур’янів застосовуйте Селект 120, к. е. (0,8 л/га) або Тарга Супер, к. е. (2,0 л/га), коли бур’яни заввишки 5–10 см, незалежно від фази розвитку культури. Проти багаторічних злакових бур’янів — Селект 120, к. е. (1,8 л/га) або Тарга Супер, к. е. (3,0 л/га) за висоти бур’янів 10–15 см незалежно від фази розвитку сої.
У разі змішаного типу забур’яненості посівів сої доцільно використовувати бакові суміші: Базагран, в. р. (2,3 л/га) + Хармоні 75, в. г. (10 г/га) + Селект 120, к. е. (1,2 л/га) або Пантера (1,0 л/га).
Ця популяція бур`янів вижила після застосування гліфосату
Науковці Інституту зрошуваного землеробства НААН заклали досліди на сої для вивчення ефективності застосування гербіцидів. На Херсонщині (зона Степу) строк сівби сої збігається з періодом швидкого підвищення температури повітря, що супроводжується посиленням вітрів. Тому варто виважено обирати строки внесення ґрунтових гербіцидів. Більшість нелетких ґрунтових гербіцидів ефективно спрацьовує лише за наявності у ґрунті вологи. Тому потрібно вносити гербіциди у вологий 3–5-сантиметровий шар ґрунту, з якого проростає насіння більшості бур’янів.
Гербіцид Фронтьєр Оптіма, к. е. (1,4 л/га) ефективний за будь-якого строку внесення. Він практично 100%-ково знищує однорічні злакові бур’яни, паслін чорний, тому після його застосування немає потреби вносити по вегетації сої страхові протизлакові гербіциди. Але для ефективного захисту зрошуваної сої від бур’янів (однорічних дводольних) спеціалісти також застосовували Базагран, в. р. (д. р. — бентазон, 480 г/л) у нормі 2,5 л/га у фазі 1–3 справжніх листків сої. Крім того, досліджували дію страхового гербіциду Пульсар 40, р. к. (1,0 л/га) (див. табл.).
Аналізуючи дію другого і третього варіантів, можна дійти висновку, що в умовах зрошення внесення ґрунтових гербіцидів є обов’язковим.
Сергій Лозенко