Нині вибір насіннєвого матеріалу досить широкий. Виробники постійно працюють над створенням нових гібридів культур. Однак чи якісне насіння нині на ринку? Розглянемо, на що варто звертати увагу, вибираючи насіння чи розсаду.

Упакування

Щоб вибір насіння не був помилковим, вибирати посівний матеріал краще у великих стаціонарних і онлайн точках. На упакуванні має бути:

  • Назва культури, сорту/гібрида. Дані вказуються на упакуванні великими літерами на видному місці. На упакуванні є короткий опис умов і термінів вирощування культури (вказують зазвичай у формі тексту і схеми).
  • Адреса і телефон виробника.
  • Номер партії товару. Кожна партія, яка є в роздрібній торгівлі, має «Сертифікат якості». У разі виникнення претензій до якості насіння відстежити партію легко саме по номеру. Крім того, якщо потрібно буде докупити насіннєвий матеріал, за номером партії швидко знайдеться ідентичний.
  • Термін придатності або зберігання. Варто звернути увагу на місяць і рік фасування та придатності. Дата, має бути проштампована, а не надрукована в друкарні.
  • Номер ДСТУ. Насіння в пакетиках, якщо його упакували офіційні виробники, проходить контроль на відповідність ДСТУ. Якщо таке позначення зазначено, воно вказує на певні посівні характеристики.
  • Схожість посівного матеріалу. Виробник не може гарантувати 100% схожість насіння. Проте 80% і вище — це високий показник схожості. Варто звертати увагу на цей показник, обираючи посівний матеріал.
  • Варто звертати увагу й на попередження виробника. Наприклад, буває що виробник провів передпосівний обробіток насіння вже до його реалізації. Якщо спробувати самостійно підвищити схожість, то можна нашкодити насінню. Якщо такої вказівки немає, можна проводити протруювання до сівби.

Сорт або гібрид

Варто розглянути різницю між сортом і гібридом.

Сорт — це група рослин, яка в результаті селекції отримала набір характеристик, що відрізняють цю групу від інших. Якщо зібрати насіння із сортових культур, воно добре зійде і дасть високий урожай на наступний сезон — урожай буде, як і роком раніше. За це багато дачників і вибирають сортові культури, вважаючи, що вони містять більшу кількість вітамінів, мають приємніший смак.

Переваги сортів

  • Сорти зберігають властивості не одне покоління.
  • Сорти краще витримують перепади погодних умов, ростуть на різних ґрунтах, невибагливі до умов вирощування.

Недоліки сортів

  • Більшість сортів мають потребу в мухах або бджолах для запилення, тому вирощувати сорти в теплиці досить складно.
  • Сорти часто схрещуються самі по собі, тому отримати чистий сорт непросто.
  • Урожайність сортів нестабільна — один кущ може родити рясно, поруч ростиме й практично не родитиме.
  • Гриби і віруси люблять сортові культури.

Читайте також: Коли томати атакує фітофтора

Щоб поліпшити смак, форму, стійкість до хвороб, кілька сортів схрещують між собою й отримують гібрид. Але якщо зібрати насіння з гібридних рослин і посіяти на наступний сезон — не факт, що вийде виростити рослину з такими самими характеристиками, як минулого року. Гібриди 1–го покоління F1 — найурожайніші. F2 — гібрид 2–го покоління, в них бувають не так сильно виражені якості, але все одно їх багато.

Переваги гібридів

  • У гібридів зазвичай плоди мають однаковий розмір — їх зручно солити, консервувати, вони мають привабливий зовнішній вигляд.
  • Плодоношення на всіх рослинах однаково стабільне.
  • Гібриди стійкіші до хвороб і шкідливих комах (до яких саме, виробники вказують на упакуванні).
  • Гібридам не потрібна допомога ззовні для запилення, оскільки вони самозапильні.

Недоліки гібридів

  • Гібриди вимогливіші до складу ґрунту, умов культивування.
  • Потребують більшої кількості підгодівлі, ніж сортові культури.
  • Іноді можуть загинути за сильних перепадів температур.
  • Ціна — гібриди коштують дорожче, ніж сорти. Це пов’язано з тим, що робота селекціонерів у виведенні гібридів потребує багато часу і сил.

Щоб розуміти, як вибрати насіння для сівби на розсаду, потрібно враховувати поширені помилки, щоб уникнути їх у майбутньому:

  • Уникайте насіннєвого матеріалу невідомих виробників.
  • Ураховуйте, що насіння гібридних культур не можна буде зібрати, щоб посіяти на наступний рік. Їх потрібно купувати щороку.
  • Дражоване насіння обробляється стимуляторами й добривами. Не потрібно від них відмовлятися, адже воно проходить ретельну перевірку і не шкодить здоров’ю. Не потрібно витрачати час на підготовку посівного матеріалу, а відразу проводити сівбу.
  • Якщо хочете виростити екзотичні культури або нові гібриди, враховуйте кліматичні особливості місцевості, де будете вирощувати їх.

Вибір насіння через інтернет

Раніше купувати посівний матеріал рекомендувалося тільки у спеціалізованих точках продажу, тобто офлайн магазинах. Адже, купуючи насіння «з рук», можна легко натрапити на продавця, який може продати неякісне, давнє або заражене хворобами насіння. У магазинах же реалізовується сертифікований товар із гарантією якості.

Переваги

Економія часу.

Можливість порівнювати й вибирати.

Асортимент. У стаціонарних магазинах великих міст асортимент насіння й інших товарів для городників хороший, але цього не скажеш про маленькі міста. Зазвичай у селищах і містечках таких магазинів небагато.

Термін покупки насіння для сівби

Насіння овочів краще купити із січня по червень.

Насіння багаторічних рослин — із початку осені.

Цибулини й бульби краще купити заздалегідь, з осені. Ціна на них у цей період нижча, а зберігається такий посадковий матеріал добре до початку посадки на розсаду.

Першу розсаду продавці виносять на ринок у південних регіонах уже в кінці березня — на початку квітня (капуста рання, деякі квіткові). Не варто поспішати її купувати. Ця розсада може бути погано загартована й рано висіяна. Така розсада часто на 50–70% гине, вимагає додаткової уваги та тимчасових укриттів.

Треба почекати прогрівання ґрунту в шарі до рекомендованих температур і настання безморозного періоду. Для холодостійких культур (капуста, салат, селера) ґрунт має прогрітися до +10…+12 ° С. Для більш теплолюбних культур, таких як томати, +12…+14 °С, перців і баклажанів понад +15 °С.

Читайте також: Дослідження реакції огірка на регульоване зрошення та мульчування

Розсада з особливо ніжною кореневою системою не терпить пересадок — огірки, кабачки, гарбуз, кавуни — +17…+18 °С. Культури, посаджені в холодний ґрунт, дуже довго відходять від стресу, не формують молоді корінці, рослини довго приживаються, хворіють.

Краще почекати, коли настане постійна температура повітря не нижча за +14…+20 °С залежно від виду і сорту культури. В останні роки перепади температури повітря важко передбачити.

Коренева система розсади

Сьогодні продавці пропонують покупцям розсаду, вирощену двома способами — з відкритою й закритою кореневою системою. Розсада з відкритою кореневою системою зазвичай проходить процедуру пікірування. Врешті-решт, на якість розсади ці способи вирощування не відбиваються.

Огляньте уважно розсаду з відкритою кореневою системою. Кожен сорт або гібрид повинен бути в окремому ящику. Ґрунт на корінцях розсади повинен бути свіжим і вологим, але не мокрим, легко обсипатися, якщо струсити. Кінчики корінців мають бути білими, живими, а не пожовклими із загрубілою шкіркою.

Практичніше розсаду всіх розсадних культур купувати, вирощену в окремих місткостях, таблетках, касетах, горщиках і стаканчиках.

Такі культури, як огірки, кавуни, кабачки, патисони, завжди потрібно купувати із закритою кореневою системою, щоб під час пересадки не пошкодити центральний корінець. Найкращою до посадки вважається розсада культур, що вирощена в торфоперегнійних горщиках.

У таблиці наведено параметри розсади до посадки основних овочевих культур. Вибираючи розсаду, зверніть увагу на такі зовнішні показники.

Зовнішні параметри якісної розсади

Стебло розсади

Стебло має бути прямим, гладким, без тріщин, пухирців (якщо це не біологічна ознака культури). Стебло розсади за м’якого згинання не ламається, а легко гнеться й відновлює вертикальне положення.

Товщина/діаметр стебла біля розсади томатів ранніх 7–8, у пізніших — 7–10 мм, злегка опушене, трохи фіолетових відтінків.

У баклажанів і перцю болгарського стебло розсади має діаметр відповідно 6–7 і 4–6 мм у кореневої шийки. Міжвузля не перевищують 2,0–2,5 см. Рослини великі, цілком одного забарвлення.

У капусти чим більше діаметр стебла, тим краще. Відмінно розвинена розсада буває за товщини стебла не менше як 8–10 мм. Рослини з кволими пагонами, у яких діаметр стебла не перевищує 3–4 мм, купувати не варто. Стебло має бути прямим. Якщо стебло зігнуте, на приживання розсади потрібно більше часу, а врожай дозріє на 2–3 тижні пізніше. Гладкий, без перетяжок і темних плям. Усі відхилення від однотонного забарвлення свідчать про захворювання або про наявність шкідників.

Листя розсади

Листя у всіх видів розсади повинні відповідати забарвленню, характерному для сорту. Неприродне темно-зелене листя означає перегодовування рослини азотом. Сама рослина легко ламається.

У розсади томатів ранніх сортів кількість добре розвинених листків становить 5–6. Середні та пізні сорти розсади формують до посадки близько 8, а іноді до 10 справжніх листків.

Розсада раннього перцю, готова до висадки, має 6–8 листочків і квіткові бутони і 8–12 — у середніх і пізніх сортів. Якщо колір листя світло-зелений, а всі інші показники в нормі, то після посадки розсади у найближчі 5–6 днів потрібно підгодувати добривами хелатних (легкозасвоюваних) форм чи добривами з мікроелементами.

Розсада ранньої капусти до висадки має 5–6 справжніх листків, середньої і пізньої — 6–7. Усі листки повинні бути цілими, без зламів, з легким восковим нальотом (можливі світло-фіолетові відтінки). Пожовклі нижні листки можуть бути ознакою ураження поширеним захворюванням — кілою.

Не варто купувати перерослу розсаду. Вона не сформує більш раннього і повноцінного врожаю, бо витрачає більше часу на адаптацію і приживлення кореневої системи.

Бліді листя, нерівномірно пофарбовані, витягнуті напівпрозорі стебла, корінці у формі зів’ялих бутонів — така розсада непридатна до посадки.

Рослина, у якої на стеблі сліди відірваного листя, темні цятки і невеликі рисочки на стеблах, мозаїчні недорозвинені листя із засохлими кінчиками, вважається непридатною до посадки.

Ольга ВЛАСОВАканд. с.-г. наук
Інститут захисту рослин НААН

«Кредитний Коридор» від ADAMA: досвід...

Участь у програмі «Кредитний Коридор» від ADAMA дає змогу зберегти бізнес і розвивати...

Дослідження роботи ротаційної борони

Вплив швидкості руху ротаційної борони на якість роботи досліджували українські вчені протягом...

Рослини можуть отримати вологу без опадів: кейс...

Питання посухи та як рослинам отримувати вологу у такий критичний період залишається актуальним. В...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38767
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27493
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14413
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.