Дворазове подорожчання пального, спричинене рашистською агресією, болюче вдарило по бюджетах вітчизняних агровиробників. Разом із цим це спричинило очевидні змінив в технології вирощування сільгоспкультур. Чимало господарств різко скоротило кількість глибоких обробітків ґрунту, включно до вимушеного переходу на mini-till чи навіть нульовий обробіток

Сьогодні значення має кожен зекономлений літр пального, внаслідок чого різко знизилася інтенсивність застосування плугів і глибокорозпушувачів. Незрідка фермери намагаються зробити один прохід універсальним агрегатом замість трьох-чотирьох обробітків із використанням плуга, як те передбачала попередня технологія. В тому разі, якщо в полі таки з’являється плуг чи глибокорозпушувач, то робоча глибина обробітку може бути істотно меншою, що дає змогу заощадити дорогу «солярку».

З іншого боку, економія пального — це дуже добре, але, не вдаючись у нескінченні дискусії щодо ефективності того чи іншого способу обробітку ґрунту, завважимо, що все залежить від ґрунтово-кліматичних умов. І є поля й господарства, у яких без плуга просто нікуди. Рясна стерня кукурудзи, важкі ґрунти, засилля бур’янів, потреба приорати тверду органіку — у багатьох випадках класичний відвальний плуг є буквально незамінним.

Тому на ринку України, попри всі актуальні тенденції щодо зниження споживання пального, регулярно з’являються нові моделі плугів як вітчизняних, так і закордонних виробників. До того ж, щоб відповідати вимогам сучасності, ці агрегати (їх дедалі частіше іменують саме машинами) оснащують цілком інтелектуальними системами.

_____________________

Деякі сучасні виробники плугів пропонують інтелектуальну систему повороту, що вдвічі уповільнює роботу перед настанням розвороту

_____________________

Наприклад, це технології ідеального копіювання траєкторії руху трактора, щоб унеможливити будь-які розхитування чи перекриття навіть на 1 см. Сучасний плуг повинен мати буквально ідеальну керованість. Також деякі сучасні виробники плугів пропонують інтелектуальну систему повороту, що вдвічі уповільнює роботу перед настанням розвороту. До того ж рама плуга може автоматично засуватися за допомогою циліндра перед процесом повороту, щоб забезпечити максимально низький центр тяжіння і зменшити зусилля, що впливають на трактор і плуг.

Ще один момент — повністю гідравлічні налаштування робочої глибини й автоматичний переворот плуга. Такий функціонал уже давно перетворився на обов’язкову програму.

Повертаючись до універсальних критеріїв вибору плугів, нагадаємо, що загальноприйнятим значенням для вибору ширини захвату плуга вважається показник 40 к. с. потужності машини на один корпус плуга. Утім, в окремих випадках не слід підходити до справи буквально. Багато чого залежить від особливостей ґрунту на полях господарства, рельєфу полів, кількості пожнивних решток та інших чинників. Тому краще лишити певний запас потужності (від 30 до 40 к. с.) понад це розрахункове значення. Поряд із тим потужність трактора не має бути надмірною до плуга, інакше машина погано відчуватиме агрегат.

Хоча дуже хочеться мати один плуг, що працює з основним трактором, це не завжди доцільно. Слід взяти до уваги розмір, форму та віддаленість полів у господарстві. Немає сенсу ганяти 8-корпусний плуг за десятки кілометрів, щоб той намагався розвернутися на полі площею 15 га. З цією метою краще взяти додатковий плуг на 3–4 корпуси, що працюватиме з трактором меншої потужності.

Економність споживання пального трактором, агрегатованим із тим чи іншим плугом, — річ вельми умовна. Адже тут впливає, висловлюючись образно, мільйон різних чинників, починаючи з моделі трактора і закінчуючи умовами роботи на тому чи іншому полі. Справді, існують плуги, що за певних умов дають змогу заощадити літр, два чи три літри пального, але будьмо відвертими: існують суворі закони фізики й не тільки фізики, тому обдурити їх навряд чи вдасться. Так звані суперекономні моделі плугів іноді більше належать до сфери маркетингу, ніж до реальної роботи. Хоча трапляється різне.

Як ми вже згадували, вкрай важливо мати можливість автоматичного розвороту плуга, а також його складання/розкладання в робочий стан і перевороту. Чим більше автоматизованими будуть ці процеси, тим вищою буде продуктивність оранки й тим менше втомлюватиметься оператор. Це дасть змогу знизити кількість помилок та якісно й швидко виконувати роботу.

Зазначимо також, що сучасні плуги відмінно працюють із тракторами, оснащеними системами автоматичного водіння. В такому разі, як іноді кажуть, «плуг керує трактором», тобто виконується ідеальна оранка.

У сільському господарстві дедалі частіше застосовують трактори з широкою гумою чи спареними колесами. Це ускладнює традиційну роботу плуга в борозні. До того ж рух у борозні за багатьма показниками не є оптимальним рішенням. Тому бажано, щоб новий плуг мав змогу провадити свою роботу за технологією on-land, тобто поза борозною. Це істотно покращує оранку та підвищує продуктивність роботи.

_____________________

Істотною перевагою оранки поза борозною є зменшений тиск на ґрунт унаслідок великої опорної поверхні широких шин і роботи на нижчому тиску в шинах

_____________________

Нагадаємо, що істотною перевагою оранки поза борозною є зменшений тиск на ґрунт унаслідок великої опорної поверхні широких шин і роботи на нижчому тиску в шинах. Завдяки цьому виникає значно менше переущільнень. Також режим «поза борозною» сприяє оптимізації тягової траєкторії.

З тим надзвичайно важливим є швидкий і зручний перехід від режиму «поза борозною» до режиму «по борозні» є вкрай важливим, залежно від умов на полі. В деяких сучасних моделях плугів з цією метою достатньо перевести важіль гідрокерування на поворотній стійці.

У виборі плуга варто звернути увагу на якість захисту корпусів. Зокрема, враховувати умови роботи й тип ґрунтів. Так, якщо останні є переущільненими та каменистими, то краще застосовувати плуги з пружинним, ресорним або гідравлічним захистом корпусів. Інакше часте спрацьовування традиційного болтового захисту призведе до підвищеної витрати змінних запчастин. До речі, не слід забувати, що захист на зрізних болтах для плугів є оптимальним рішенням.

Немає сенсу купувати якісний дорогий плуг без належної технічної сервісної підтримки. Потрібно розуміти, що сучасний плуг — це не просто важкий і потужний шматок металу, а високотехнологічна конструкція з інноваційними та навіть інтелектуальними рішеннями. Важливе завдання для власника такого плуга — навчитися по-справжньому ефективно застосовувати його технічні особливості й переваги.

Це може стосуватися і вибору додаткових робочих органів, і швидкості та напрямку руху, і різноманітних регулювань. Від правильності налаштувань залежить дуже багато: якість оранки, продуктивність роботи, дотримання технології, витрата пального тощо.

Василь Черкас

Мальчувальний метод обробітку ґрунту в Степу...

Експлуатація та інтенсивна експлуатація чорноземів Степу протягом тривалого періоду призвело до...

Труднощі захисту дерев в інтенсивних садах від...

Застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова...

Дмитро Шацман: «Вирощування класичних гібридів...

У перший рік війни українська насіннєва компанія «Євросем» не зменшила посіви насіння соняшнику, а...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36702
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26085
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13469
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.