Відповідно до генетичного потенціалу, рослини самі «програмують» свою врожайність, але її максимальна реалізація можлива за умов своєчасного та здорового розвитку. Добре розкущені восени рослини озимих «самозапрограмовані» на формування більш високої врожайності, на відміну від озимини весняного кущіння. Обмежувати рослину можуть певні ризик-фактори, які мають враховувати аграрії задля здорового та прибуткового врожаю.

Дружність сходів

За оптимальних строків сівби, а також достатньої кількості вологи та елементів живлення в ґрунті, фаза кущіння озимої пшениці починається через 15 діб після появи перших сходів. Згідно з цими ж умовами, процес кущіння відбувається восени. За пізніх строків сівби, а також якщо у ґрунті недостатньо вологи та елементів живлення, потрібних рослині, процес кущіння відбувається переважно навесні.

Виділяють два критичні періоди забезпечення озимої пшениці елементами живлення:

перший – від появи сходів до припинення осінньої вегетації, коли рослини найбільш чутливі до нестачі азоту та фосфору;
• другий – від початку відновлення весняної вегетації та до виходу в трубку, коли рослини особливо чутливі до нестачі азоту.

Оптимальний водний режим і насичення ґрунту необхідною мікробіотою сприяють своєчасній появі здорових дружних сходів, а також формуванню розвиненої кореневої системи. Це важливий момент, який вже на початку розвитку пшениці вказує на гарний потенціал майбутньої урожайності.

Формування вторинної кореневої системи

Пшениця має два типи кореневої системи. Первинна формується із насінини на старті, вторинна — розпочинає свій розвиток від вузла кущення із фази 3-го листка. Багаточисельні дослідження показали, що коренева система перебуває у постійному рості.  В осінній період щоденний приріст одного корінця може дорівнювати 12 мм, в умовах помірної зими — приблизно 6 мм. Навесні корінь розвивається найбільш інтенсивно – до 18 мм щодня.

Ще на початку кущення пшениця вже має близько 50% від загального обсягу кореня, а ще 45% його частини буде сформовано до другого міжвузля. Саме тому сприяти розвитку кореневої системи доцільно у період кущення – у час максимально інтенсивного її  наростання.

Проблема стресу рослини в заморозки та підготовка до перезимівлі

До зимового спокою ранні сходи озимини формують від 3 до 5 продуктивних пагонів та потужну кореневу систему. За умов достатньої площі листкової поверхні та розвиненої кореневій системи, рослини ефективно використовують усі необхідні для розвитку ресурси. Це дозволяє озимині своєчасно підготуватися до зимівлі. Саме тому осінь вважається найважливішим періодом, коли треба підтримати рослини задля їх здорового розвитку.

Мінімальний обробіток ґрунту

У сучасних умовах витратна частина кожного аграрія досить велика, і вагому частину в ній займає обробіток ґрунту. Але є альтернатива, що у поєднанні з органічним живленням зменшує витрати. Тому розберемо, як зменшити витрати на обробіток ґрунту і за яких умов це піде на користь не тільки гаманцю підприємця, але, насамперед – рослинам.

Mini-till — це безплужна система обробітку ґрунту, яка складається тільки з мінімального, поверхневого обробітку ґрунту шляхом змішування лише верхніх його шарів.

Переваги мінімального обробітку ґрунту:

• Зниження механічного впливу на ґрунт.
• Підвищення рівня урожайності.
• Ресурсо- та енергозберігаюча ефективність технології.
• Збереження та покращення родючості.
• Зменшення водної та повітряної ерозії.
• Скорочення кількості основних агротехнічних заходів.
• Мінералізація та гуміфікація ґрунту із поповненням поживних речовин.
• Підвищення інтенсивності застосування засобів захисту рослин.

Міні-тілл має й свої недоліки, але їх, з величезним запасом, компенсує технологія ЯРОС. Таке поєднання дозволяє, за менших фінансових і фізичних витрат, отримувати стабільний із року в рік прибуток і зменшити залежність від погодних умов, а також скоротити використання мінеральних добрив.

Надійна перезимівля з ЯРОС – основа прибуткової врожайності

Найважливіше значення ґрунтів полягає в акумулюванні органічної речовини, різних хімічних елементів, а також енергії. Ґрунтовий покрив виконує функції біологічного поглинача, руйнівника і нейтралізатора різних забруднень. Чим більше в ґрунті мікроорганізмів – тим активніше відбувається накопичення органічної речовини, в наслідок чого він стає більш родючим.

Для оптимальної перезимівлі озимині потрібно до морозів сформувати розвинену вторинну кореневу систему та накопичити достатню кількість цукрів у складі клітинного соку. Гумінові кислоти, що містяться в препараті ЯРОС – ефективні природні стимулятори росту та розвитку, особливо кореневої системи.

Фульвокислоти у складі ЯРОСу, є природними «антистресантами» проти хімічних та температурних стресів. Ці дві речовини допоможуть дбайливим аграріям спокійно зимувати, в той час як ґрунтова мікробіота подбає про весняне живлення озимих, яке теж має велике значення для майбутнього врожаю.

Застосовуючи технологію ЯРОС, ви зможете закласти основу для ефективного розвитку озимих, подбати про якість і технологічність ґрунту на роки вперед. З біопрепаратом ЯРОС вашому ґрунту не буде загрожувати виснаження. Тому що системне насичення мікробіотою на ваших полях дозволить рослинам повною мірою використовувати всі необхідні елементи живлення.

Огляд конструкцій культиваторів — розпушувачів...

Одні з найпоширеніших на вітчизняному ринку передпосівних агрегатів забезпечують вимоги для...

Компанія Elicit Plant безкоштовно надала...

За підтримки уряду Франції українським фермерам безкоштовно надали 20 тис. л препаратів компанії...

Якісний плуг, надійний сервіс — і...

Компанія KUHN не просто вивела на ринок України топмодель плуга MULTI-LEADER XT, а й забезпечила...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

41621
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

29264
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15826
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.