Як товарне кредитування з відтермінуванням платежу та можливістю розраховуватися вирощеним урожаєм допомагає українським фермерам утриматися на ногах і стабілізувати фінансове становище своїх господарств

Українське представництво всесвітньо відомого виробника ЗЗР та мікродобрив компанії ADAMA не припиняє своїх програм фінансової підтримки вітчизняних аграріїв. Партнери компанії отримують потрібний їм обсяг засобів захисту рослин, основних добрив і мікродобрив під мінімальні відсотки й фактично без застави. Натомість як заставу розглядають вирощене зерно, яким і можна розрахуватися за отримане кредитування.

Відповідно, вже чимало фермерів у різних регіонах України отримали життєво необхідну допомогу в межах проєкту «Кредитний Коридор», який здійснюється завдяки підтримці Програми USAID АГРО, що дало можливість провести посівну, виростити врожай і виконати всі свої фінансові зобов’язання. Це є особливо важливим для тих агровиробників, які працюють у постраждалих від повномасштабного вторгнення рашистів регіонах України. «Кредитний Коридор» від ADAMA став для них, без перебільшення, дорогою життя. Поготів, що лояльний підхід компанії ADAMA надає безболісне відтермінування платежів, якщо фермер не має змоги розрахуватися.

Саме так, ця компанія — виробник ЗЗР сьогодні активно допомагає українським фермерам і робить це дуже ефективно. Пропонуємо до вашої уваги їх розповіді про досвід співпраці з ADAMA.

 

Сергій Миколайович ГОЛОДНИЙ, ПП «Дружба-Агро-2010» (Чернігівська обл.)

— Ми обробляємо приблизно півтори тисячі гектарів у Носівському районі, на яких вирощуємо широкий перелік культур: овес, гречку, жито, просо, яру та озиму пшеницю, соняшник, кукурудзу та картоплю. Це дає нам змогу витримувати якісну сівозміну. Це тим більш важливо, бо ми працюємо на піщаних малородючих ґрунтах, що потребують пильної агрономічної уваги. Тому індивідуально підходимо до кожної культури та до кожного поля.

Я повернувся до звичної роботи в господарстві лише два місяці тому після служби в Збройних силах України. Для мене, як і для багатьох українців, життя різко змінилося 24 лютого 2022 року. О 5-й ранку я зібрав колектив, коротко змалював ситуацію і запропонував усім, хто може, вирушити на захист Батьківщини. Нас виїхало 18 чоловіків. Комусь видали зброю, когось повернули додому. Я потрапив спочатку в Чернігів. Побачивши, що не принесу багато користі на блокпості, попросився тимчасово до свого господарства. Там ми організували проживання та харчування наших військових, ремонт військової техніки та постачання запчастин. Зокрема, вирізали всю нашу свиноферму, окрім свиноматок. Організували ремонтні бази як у господарстві, так і в лісі. Коротко кажучи, робили все для захисту нашої країни.

Період тоді був дуже складним. Попри все, ми відсіялися. Хоча іноді доводилося працювати в полі в той час, коли над головою літали снаряди з «Ураганів».

У нас на складі лежало 200 тонн селітри — страшно уявити, що було б, якби в склад щось влучило! Тож ми поспішали якомога швидше розкидати ту селітру. Автомат в кабіні — і розкидаємо! Сіяли переважно пшеницю та інші хлібні культури, щоб запобігти голоду, проте, як потім ми зрозуміли, — даремно.

_____________________

Ми активно шукаємо нові шляхи розвитку: встановлюємо лінію з виробництва паливних пелет, олійницю, налагоджуємо іншу переробку. Будемо частину врожаю переробляти й отримувати додатковий прибуток

_____________________

Потім я знову повернувся до ЗСУ, служив у реактивній бригаді, в інших підрозділах. Поки що вирішив повернутися до роботи, бо і я, і мої два зяті — всі перебували в армії. Моя дружина і доньки були змушені все робити самостійно, навіть збирати кукурудзу. Господарство перебуває в не дуже доброму фінансовому становищі, відповідно, нині я маю зробити все, щоб зберегти виробництво. Щиро кажучи, це дуже непросто, адже за тонну пшениці нам запропонували по… 3000 гривень. Мусили віддати дві тисячі тонн за такі гроші, які навіть не покрили витрат на вирощування.

Повторюся, що працювати сьогодні дуже непросто. У нашому господарстві працюють понад 30 працівників, але багато хлопців пішли служити. Буває, що нікого посадити за кермо вантажівки чи трактора. Ціни на зерно низькі, і я не розумію, чому держава не контролює цей ринок і чому немає державних закупівель продовольства у воєнний час.

Тому ми активно шукаємо нові шляхи розвитку: встановлюємо лінію з виробництва паливних пелет, олійницю, налагоджуємо іншу переробку. Будемо частину врожаю переробляти й отримувати додатковий прибуток.

Раніше я намагався нікуди не звертатися за кредитуванням, але часи нині такі, що без цього не обійтися. Ми взяли кілька досить невигідних кредитів у комерційних установах — під 20 з гаком відсотків. Сподіваюся, що якось їх віддамо. Натомість компанія ADAMA надала нам товарне кредитування на незрівнянно вигідніших умовах. Там і відсоток низький, і не потрібно давати в заставу ані тракторів, ані комбайнів — як застава розглядається сам урожай. Ми взяли таким чином ЗЗР і добрива, ось тепер знову під осінню посівну пшениці та ріпаку.

Хочу зазначити, що це справді якісні препарати. І гербіциди, і фунгіциди, і інсектициди ми спокійно вносимо і не маємо жодних проблем. Усе чітко працює. Поготів ще й маємо широкий перелік культур, тому застосовуємо багато різних препаратів. Правильно компонувати технологію нам допомагають кваліфіковані спеціалісти ADAMA — це дуже нам допомагає.

Мені дуже приємно, що сьогодні є такі компанії, що йдуть назустріч фермеру. Сподіваюся, наша співпраця розширюватиметься, і ми так само чітко виконуватимемо свої зобов’язання. Буде Перемога — і все буде добре!

Григорій Михайлович ТКАЧЕНКО, ФГ «Напорівське» (Чернігівська обл.)

— У березні 2022 року наше господарство зазнало значних руйнувань. Зокрема, було знищено й пошкоджено інфраструктуру, техніку, загинула половина тваринницького стада. Нині триває робота з відновлення потужностей, і в цьому надзвичайно важливою є допомога з боку наших партнерів, а передусім компанії ADAMA.

Працювати нині дуже і дуже непросто. Для прикладу: нещодавно ми домовилися про реалізацію пшениці четвертого класу по 4500 гривень за тонну. Увечері того самого дня мені телефонують і кажуть: вибачайте, але вже можемо забрати тільки по 4200 — ціни обвалилися. Цьогоріч ми через брак опадів отримали помірну врожайність озимої пшениці — на рівні 4 тонн із «хвостиком», витрати ж на гектар становили 22 тисячі, а за врожай з гектара нам пропонують 16 800 гривень. Ось вам і вся економіка…

Сподіваюся, що нас витягнуть нетрадиційні культури, такі як овес, за який пропонують по 6000 грн, та просо, що наразі має стабільний попит. Але поки що невідомо, як це все буде. Скажімо, очікуємо на добрий урожай картоплі, але ціна на неї буде падати й досягне орієнтовно 3,5–4 грн за кілограм.

Вселяє надію на хорошу ціну на соняшник те, що зросла в ціні оливкова олія. Кукурудза ніби добре вродить, але також говорити поки що зарано. Та й ціна реалізації, очевидно, буде низькою. Блокування морського експорту не дає змоги розраховувати на прибуткову роботу в рослинництві. До того ж наше господарство розташовано за 1000 кілометрів і від морських портів, і від західного кордону, через це логістика «з’їдає» весь прибуток.

Тому хочу щиро подякувати компанії ADAMA й особливо її менеджерам, які працюють у Чернігівській області. Їм притаманні високий професіоналізм і чуйність до проблем аграрія. І це не просто красиві слова з мого боку — так і є. Хоча від нашого господарства по прямій усього 50 кілометрів до ворожої території, це не стало на заваді нашій широкомасштабній співпраці з ADAMA. Ми маємо змогу застосовувати її високоякісні препарати, отримуючи відмінний сервісний супровід. Фахівці за першим викликом приїздять до нас, ми обходимо поля, спільно усуваємо проблеми. Я на всі 100% задоволений нашою співпрацею.

_____________________

Хочу подякувати за «Кредитний Коридор», який вкрай актуальний саме у літній період, коли гроші вже використані, а врожаю ще немає. Нам пішли назустріч із платежами, і ми змогли спокійно доростити й зібрати врожай

_____________________

Особливо хочу подякувати за «Кредитний Коридор», який вкрай актуальний саме у літній період, коли гроші вже використані, а врожаю ще немає. Нам пішли назустріч із платежами, і ми змогли спокійно доростити й зібрати врожай. Адже в кожного фермера трапляються такі періоди, коли і радий був би заплатити, а немає чим… Ми зверталися до інших установ, нам аргументували відмови, згадували про високі ризики. А от ADAMA нормально до нас поставилася й миттєво відреагувала на запит.

Ми з ними активно співпрацюємо вже п’ятий рік і з кожним роком нарощуємо закупівлі їх препаратів, частка яких досягає вже 60–70%. І це не лише завдяки вигідним умовам кредитування, а ще й гарантованій якості ЗЗР цього виробника. Для прикладу: цієї весни майже скрізь по Україні склалися такі погодні умови, що не працювали ґрунтові гербіциди. Натомість ми разом із фахівцями ADAMA стежили за полями, вивчали динаміку росту бур’янів, підібрали правильні препарати з грамотними нормами, вибрали час для внесення й елегантно подолали цю проблему. Я за це їм глибоко вдячний.

Особливо хочу сказати про фунгіцидну групу препаратів ADAMA. Такий вибір справді ефективних препаратів має небагато виробників у світі. Це і СУПРІМ, і БАНДЖО, і БАНДЖО ФОРТЕ, і БАМПЕР СУПЕР — усе працює на відмінно! Хочу подякувати тим фахівцям, які їх створили. Те саме можу сказати й про інші групи препаратів.

Як я вже казав, нині потихеньку спинаємося на ноги. Розвиваємо і рослинництво, і тваринництво, і переробку. Так, окрім молочного напряму придбали за кредитні кошти 20 нетелей м’ясної породи й хочемо диверсифікувати цю галузь. Пробуємо налагодити власну переробку молочної сировини. Ми відновили пошкоджене обстрілами обладнання для виробництва молока ґатунку екстра. Будемо пробувати й інші напрями, зокрема, запустили невеличке виробництво пелет із тирси.

Світлана Анатоліївна ТИЩЕНКО, СТОВ АФ «Еліта Придніпров’я» (Кіровоградська обл.)

— Ми працюємо в Олександрійському районі Кіровоградської області. На площі півтори тисячі гектарів вирощуємо кукурудзу, соняшник, озимі зернові та сою. Також цього року вирішили спробувати посіяти ріпак. Ця культура є хорошим попередником і дасть змогу нам покращити сівозміну. Окрім того, у нас часто складаються такі посушливі погодні умови, що ми не встигаємо посіяти ярі культури в оптимальні строки. Різко розпочинається літо, висихає ґрунт тощо. Тому зосередимося саме на озимих культурах. 

На жаль, через відомі причини фінансове становище господарства бажає кращого. У цей рік ми ввійшли з боргами, тому докладаємо зусиль, щоб покращити ситуацію. Це зробити дуже непросто, бо зерно коштує вдвічі дешевше, ніж раніше, до того ж ціни на міндобрива — просто космічні. Але без них далеко не заїдеш, і як нам важко не буває, але на ключових елементах технології ми не економимо.

Ми ніколи не брали кредитів у банках, бо там зазвичай не дуже лояльні умови — високі відсотки, жорсткі строки віддачі, застава цінного майна тощо. Натомість намагаємося тісно співпрацювати з нашими надійними партнерами, які надають кредитування або під урожай, а іноді — взагалі під чесне слово. І ми його ніколи не порушували.

У цьому аспекті особливо хочу сказати про нашу співпрацю з компанією ADAMA, з якою ми працюємо вже понад п’ять років. Нам подобаються не лише їхні умови кредитування, а й відмінна якість препаратів. Вони нам пропонують хороші умови розрахунку на виплат, низький відсоток, а як заставу — зерно. Банки такого ніколи не запропонують.

_____________________

Намагаємося тісно співпрацювати з нашими надійними партнерами, які надають кредитування або під урожай, а іноді — взагалі під чесне слово. І ми його ніколи не порушували. У цьому аспекті особливо хочу сказати про нашу співпрацю з компанією ADAMA, з якою ми працюємо вже понад п’ять років

_____________________

Відсотки за таким кредитуванням є справді адекватними й посильними для нас. До того ж, якщо ми не вкладаємося у терміни сплати, то можемо на певний період зробити пролонгацію й розрахуватися — ADAMA без проблем іде назустріч у цьому питанні. Не так, як із банком — настав той самий день, і можеш чи не можеш, а маєш розрахуватися, інакше дуже сильно пошкодуєш.

Сьогодні 90% усіх ЗЗР, які ми застосовуємо, — це ADAMA. І це чудові високоефективні препарати. Причому нами опікуються досвідчені кваліфіковані фахівці, які надають необхідні консультації — вибір препаратів, норма внесення, час унесення, тобто все, щоб отримати хорошу врожайність.

Разом із ADAMA ми, попри всі нинішні труднощі, розвиваємо наше господарство. Серед найближчих планів — поступовий перехід на ефективний нульовий обробіток ґрунту, щоб раціональніше використовувати вологу та знизити витрати. Віримо в перемогу та у те, що все буде добре! Я хочу побажати, щоб наші військові якомога швидше звільнили морське узбережжя України та Крим!

Сергій Олександрович КИРИЧЕНКО, ФГ «Юг» (Харківська обл.)

— Ми обробляємо понад 14 тисяч гектарів угідь у двох районах Харківської області. 2022 року наше господарство потрапило під багатомісячну окупацію, наслідки якої долаємо до сьогодні. Зокрема, маємо змогу обробляти на сьогодні всього 60% своїх полів. Інша частина — у небезпечній зоні. Проблем, як то кажуть, не бракує.

Ми завжди намагалися урізноманітнювати сівозміну, турбуючись про стан ґрунтів і диверсифікацію вирощеної продукції. Водночас постійно вдосконалюємо технологію вирощування. Сьогодні це непросто робити, бо територію нашого господарства звільнили у жовтні минулого року, а отже, ми не змогли посіяти озиму пшеницю. До того ж, соняшник збирали аж у листопаді з великими проблемами. Насіння нагрівалося, його не можна було вивезти…

Через те, що ми не змогли посіяти озимі культури, на цей сезон нам довелося посіяти нетипово високу частку соняшнику. Погода цього сезону була непоганою, йшли дощі, тому сподіваємося на хороший урожай. У нас зберігся елітний посівний матеріал озимої пшениці, ми його протруїли, віддали на аналіз в ADAMA і хочемо й далі удосконалювати технології вирощування цієї культури, розпочате раніше.

Також будемо сіяти кукурудзу. Мінімізуватимемо технологію обробітку ґрунту, але робити це будемо поступово й грамотно. Багато людей із різних причин відмовляються від обробітку своєї землі, тому ми поступово нарощуємо земельний банк, беручи ці поля в оренду.

Сьогодні дуже важливо правильно розподілити пріоритети розвитку. Ми паралельно розвиваємо переробку — маємо олійню та млин. Виробляємо екологічно чисту продукцію. Скажімо, наше борошно має дещо сірувате забарвлення, бо ми не застосовуємо хімічних підбілювачів. До речі, наша переробка дуже допомогла за часів окупації, коли люди могли в нас виміняти на зерно чи отримати на паї харчові продукти. Ми тоді вирішили, що краще будемо роздавати їх людям, бо невідомо, що може трапитися.

_____________________

Нас постійно консультують фахівці ADAMA, і ми разом із ними закладаємо різні досліди, випробовуємо різні технології. Ми постійно порівнюємо дію їхніх препаратів із формуляціями інших виробників, і я бачу об’єктивну картину ефективності дії

_____________________

На те, щоб знову зіпнутися на ноги й відродити господарство, ми вклали всі кошти, що мали в запасі. З усім іншим нам допомогла компанія ADAMA, за що я їй глибоко вдячний. Ця компанія пішла нам назустріч, і навіть якщо ми не встигали розрахуватися вчасно, нам не нараховували додаткових платежів. Ми співпрацювали за чіткими графіками погашення кредитів, було складно, іноді не вписувалися, однак усе одно розрахувалися та задоволеними лишилися обидві сторони угоди.

З ADAMA ми співпрацюємо ще з 2016 року. Ця компанія надає якісні комплексні послуги, бо має і відмінні препарати, і висококваліфікованих консультантів. З ними приємно працювати! Їхні засоби захисту рослин нічим не поступаються набагато дорожчим препаратам інших виробників. Це той випадок, коли спробував новий препарат і хочеться ще його купити на більшу площу.

Нас постійно консультують фахівці ADAMA, і ми разом із ними закладаємо різні досліди, випробовуємо різні технології. Ми постійно порівнюємо дію їхніх препаратів із формуляціями інших виробників, і я бачу об’єктивну картину ефективності дії. Скажу, що наразі саме ADAMA пропонує оптимальні рішення.

Фунгіциди на соняшник, на пшеницю, гербіциди, інсектициди — всі групи препаратів в ADAMA забезпечують гарантований ефект застосування. Зокрема, хочу виділити фунгіциди КУСТОДІЯ та БАМПЕР СУПЕР. Причому на наших площах важливе значення має адекватна ціна на препарати. Коли береш 10 тонн їхнього гербіциду, то це дуже-дуже відчувається! Не дивно, що ми вже на 50% застосовуємо ЗЗР ADAMA, і ця частка постійно зростає.

Наприклад, цього року взяли препарати наперед під невеликий відсоток і розрахуємося врожаєм. Натомість майже всі компанії бояться кредитувати аграріїв у нашому регіоні. ADAMA не боїться, завжди йде назустріч, за що ми їй глибоко вдячні й сподіваємося на подальшу співпрацю. Як то кажуть, друга пізнаєш за лихої години. І це правда!

Дякуємо Збройним силам України, життя у нашій місцевості поступово налагоджується, люди повертаються додому, і я переконаний — надалі все буде добре!

З перших вуст

Дмитро КАШПОР, генеральний директор ТОВ «Адама Україна»

— ADAMA піклується про українського аграрія. У своїй діяльності ми пропонуємо не лише якісні брендові ЗЗР та добрива, а ще й вигідні фінансові програми та допомагаємо з реалізацією сільгосппродукції.

Усвідомлюючи необхідність підтримати сільгоспвиробника в найкритичніший момент, ADAMA простягнула руку допомоги більш ніж 150 дрібним і середнім аграріям у вигляді товарного кредитування на суму понад 4 млн доларів.

Безумовно, ця підтримка стала можливою, зокрема, завдячуючи Програмі USAID АГРО.

Віталій МОРОЗ, менеджер з аналізу ризиків ТОВ «Адама Україна»

— Сільське господарство в Україні опинилося в складній ситуації після повномасштабного вторгнення. З одного боку, ціни на сільгосппродукцію на внутрішньому ринку суттєво знизилися, з’явилися труднощі з її реалізацією через блокаду експорту. А з іншого — зросла вартість матеріалів, необхідних для проведення посівної/збиральної кампанії. Додайте до цього скорочення програм із кредитування аграріїв (як із боку банківського сектору, так і з боку постачальників матеріалів) і зрозумієте, у якому критичному становищі опинилися українські агровиробники. Найважча ситуація була і є на деокупованих територіях.

Компанія ADAMA в цей складний час вирішила підставити плече господарствам і запустила проєкт «Кредитний Коридор» у співпраці з Програмою USAID АГРО. Завдячуючи такому підтриманню наших західних партнерів, ми змогли не лише розширити перелік господарств, яким готові надати кредити, а й додали до портфеля товарного кредитування основні добрива. Крім того, пропонуємо господарствам постачати нам сільгосппродукцію як закриття заборгованості за товарним кредитом. На додачу в рамках проєкту ми готові викупити в господарства більше зерна, ніж його заборгованість перед нами, й платити гроші за таке зерно. «Кредитний Коридор» має допомогти аграрію зменшити розриви у грошових потоках і, відповідно, дозволити йому сіяти більші площі, вирощувати більше високоякісної продукції.

Девіз ADAMA «Чуємо > Вивчаємо > Робимо» — це саме про роботу «Кредитного Коридору».

* Проєкт «Кредитний Коридор» реалізується завдяки підтриманню американського народу, наданому через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яку виконує компанія Chemonics International.

Компанія Elicit Plant безкоштовно надала...

За підтримки уряду Франції українським фермерам безкоштовно надали 20 тис. л препаратів компанії...

Якісний плуг, надійний сервіс — і...

Компанія KUHN не просто вивела на ринок України топмодель плуга MULTI-LEADER XT, а й забезпечила...

Контроль амброзії в посівах соняшнику стає все...

У давньогрецькій міфології амброзія («безсмертна») це — їжа богів Олімпу. А в повсякденній роботі...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

41423
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

29140
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15747
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.