Економічні переваги диференційованого висіву кукурудзи
- Деталі
- Зернові культури
- 349
Висів кукурудзи зі змінними нормами дозволяє суттєво оптимізувати агрономічні та економічні результати вирощування цієї культури.
Технології точного землеробства використовуються в Україні далеко не перший рік. Тим не менш, багато фермерів не можуть зважитися на їх впровадження, виходячи з фінансових міркувань.
Дійсно, далеко не одразу можна отримати економічну вигоду від наявності індексів вегетації культур чи точних аналізів ґрунту. Ці напрямки вимагають поступового накопичення інформації та вміння ефективно використовувати ці дані.
Точне землеробство – це комплекс технологічних рішень. Найпростіші з них агровиробники освоюють відразу, наприклад, паралельне водіння. Разом з тим не варто боятися переходити до складніших рішень, таких як диференційований посів насіння, який особливо добре зарекомендував себе на кукурудзі.
Ця технологія передбачає висів насіння з різною густотою, залежно від ділянки поля. Поле зазвичай розбивається на ділянки певної площі (3 га, 10 га) як сітки, а електроніка дозволяє включати/відключати секції, виходячи із заданої норми висіву.
Читайте також: Диференційована сівба: зробити різницю!
Саме технологічне переобладнання посівного агрегату відносно нескладне. В Україні сьогодні це роблять багато компаній за адекватні гроші. Агрономів більше насторожує необхідність виділяти зони врожайності, щоб правильно налаштувати норми висіву насіння.
В ідеалі необхідно під час збирання культури-попередника обладнати комбайни датчиками врожайності, які зафіксують зміни врожайності від ділянки до ділянки на кожному полі. Зрозуміло, що бажано мати такі дані не за один рік, а за декілька років поспіль.
До цього потрібно додати дані аналізу ґрунтів, зміни вегетаційних індексів, карту ущільнень, електрокондуктивності, рельєфу та ін. На основі цих даних ретельно визначають потенціал кожної ділянки за врожайністю, а також шукають способи підвищення родючості на найгірших за врожайністю площах.
Вочевидь, що далеко ще не всі господарства технічно здатні подужати цей підхід. Тому ми рекомендуємо приступити до диференційованої сівби кукурудзи, виходячи з очевидних критеріїв. Кожен агроном знає у себе в господарстві найкращі та найгірші ділянки на полях: десь у улоговині вища вологість ґрунту, на пагорбі – нижче, там ґрунти багатші, тут бідніші…
Саме ці дані можна накласти на результати аналізу ґрунту, які сьогодні є майже в кожному господарстві.
Читайте також: На якій швидкості сіяти кукурудзу
Виділивши таким чином ділянки з їхньої родючості можна ставити вищі або нижчі норми висіву. Наприклад, тут 65 тис/га, а тут – усі 85. Це дозволяє в перший же сезон отримати відчутні економічні результати.
По-перше, ми отримуємо максимальну віддачу за врожайністю від кожної ділянки завдяки оптимальній густоті посіву насіння. Використовуємо високу норму висіву на кращих площах та максимально допустиму – на найгірших.
По-друге, досягається суттєва економія посівного матеріалу, а також протруйників та добрив, що вносяться при сівбі. Ці цифри можуть бути різними і коливатися в діапазоні від 3 до 8%, у середньому – 5%. Тобто приблизно на кожних 100 посівних одиницях кукурудзи ми заощаджуємо до 1000 доларів.
Отримані результати врожайності дозволяють глибше зрозуміти ступінь родючості кожної ділянки, підтягнувши за цією технологією інші елементи точного землеробства.