Весна 2021 року для багатьох регіонів України – приємний виняток в плані оптимальних агротехнічних термінів сівби. На фоні досить великої кількості вологи в грунті, температура повітря і грунту підіймається поступово, час від часу супроводжуючись опадами.

Тим не менш, навіть зараз існує досить висока ймовірність того, що бажані оптимальні агротехнічні терміни сівби, тобто, збалансоване поєднання достатніх для проростання насіння температур та наявність вологи в грунті, знову будуть короткими. Погода нині непередбачувана, і ми вже звикли до того, що спекотні посушливі умови настають майже миттєво.

Тому величезне значення має водночас і якість, і продуктивність виконання висіву насіння в грунт, особливо на такій теплолюбній та волого залежній культурі як кукурудза.

У більшості господарств лісостепової зони України «королева полів» посідає провідне місце у сівозміні. Умовно кажучи, у господарстві, де в обробітку 3000 га, принаймні 1000 га точно буде під кукурудзою.

Це може бути чудово із економічної точки зору, однак істотно ускладнює життя агроному, якому вкрай потрібно встигнути відсіяти ці всі площі впродовж лічених днів.

Тому на дивно, що на ринку зростаючим попитом відзначаються широкозахватні просапні посівні комплекси, а також різноманітні швидкісні сівалки, спроможні провадити висів на швидкості 14-15 км/год і навіть вище.

Незрідка ці ключові критерії вибору агровиробники намагаються поєднати, розганяючи 24-рядних посівних «монстрів» до неймовірної раніше швидкості. Це дає змогу помітно швидше закривати площі під кукурудзу, а отже, ловити гостро необхідну кукурудзі весняну вологу, поки та не встигла випаруватися із грунту.

Звісна річ, що підвищення продуктивності сівби кукурудзи у півтора-два рази, у порівнянні із традиційними підходами, це чудово, і сперечатися із цим не варто. Кожен агроном знає, що запізнення із сівбою «королеви полів» навіть на 4-5 днів може вилитися у 10-15% врожаю, а іноді і більше.

З іншого боку, швидкість – це лише частина успіху, і це потрібно також брати до уваги. Так, представники провідних світових виробників насіння кукурудзи, хто відкрито, а хто у приватних розмовах, іноді натякають, що сповна реалізувати потенціал їхніх гібридів можна передусім дотримуючись певних усталених агротехнічних вимог. І одна із них – сівба на класичній швидкості – від 6 до 8, щонайбільше 9 км/год.

Мовляв, ви там собі робіть, що хочете, але маєте при цьому враховувати, що найпевніші результати можете отримати саме на розміреній, відносно повільній швидкості сівби, коли вірогідність браку зводиться до мінімуму.

В принципі це твердження можна брати до уваги, а можна ні, проте нам траплялося чимало провідних господарств, керівники яких обпеклися свого часу на супершвидкісній сівбі кукурудзи і повернулися до традиційної технології – від 6 до 8 км/год. Можна згадати також, що в графі «швидкість сівби» у американських фермерів – рекордсменів по врожайності кукурудзи скрізь стоять цифри «від 6 до 8».

Ну, рекорди це таке, і ми зовсім не стверджуємо, що сіяти кукурудзу на швидкості 12-16 км/год – це погано. Далебі ні, і ми так само можемо відшукати купу прикладів у вітчизняних господарствах, де швидкісна сівба забезпечує «на коло» дуже хороші результати.

Тут швидше слід вести мову про ступені ризику та сезонні особливості. Якщо весна приходить поступово та плавно, як ось цього сезону, мабуть, можна спрацювати і на помірній швидкості – часу у агронома трохи більше. Але, зазвичай, терміни підтискають, тому краще за добу посіяти, скажімо, 300 га, аніж 150 га кукурудзи. Просто ризики неякісного висіву, отримання недружніх сходів, появи двійників тощо будуть вищими.

Тобто, з одного боку ми ризикуємо посіяти в сухий грунт, а з іншого – посіяти неякісно.

На жаль, єдиним адекватним варіантом розв’язання цієї дилеми вбачається ні що інше, аніж придбання додаткової техніки: сівалок і очевидно, що тракторів. Хіба що під моделі з меншою кількістю рядків підійдуть МТЗ, тоді не потрібно буде купувати ще й трактора. Відставання у продуктивності сівби можна компенсувати лише запуском додаткової сівалки чи двох сівалок.

Так, це виллється в додаткові витрати, і може навіть досить високі витрати. Але такі одноразові вкладення цілком себе можуть окупити, оскільки кукурудза буде посіяна і вчасно, і без поспіху.

Недарма європейські фермери мають по 3-4 трактори на 200 гектарів ріллі. В разі потреби це дає змогу виконати ту чи іншу важливу польову операцію буквально за день. День, який рік годує.   

Захист посівів у весняний період

Весняний догляд за посівами озимини є важливим щодо дотримання агротехнічних заходів та технології...

BASF Agricultural Solutions Україна про...

У 2024 році аграрна сфера стоїть перед низкою викликів: кліматичні умови, обмежений фінансовий...

Інкубатори для яєць: як обрати

Інкубатори для яєць є ключовим елементом у процесі розведення птиці, що дозволяє контролювати...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

39040
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27637
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14544
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.