Яра пшениця — це не про захмарну врожайність. Це про надзвичайну якість зерна та чудові хлібопекарські показники. Але, щоб яра пшениця дала очікуваний якісний врожай, пильну увагу слід звернути саме на ранні етапи вегетації культури. І тут вибір протруйників може стати визначальним

Коли більше — не краще

Агровиробники завжди прагнуть знизити собівартість вирощування й особливо за таких скрутних часів. Тому, часом, і витрачають більше на насіння тієї самої ярої пшениці, економлячи на інших елементах технології. Але відносно дешеве збільшення норми висіву та ще й за пізніх термінів сівби веде до ризику зниження врожайності. Яка і так у ярої пшениці, як правило, бажає кращого.

Річ у тім, що цю культуру біологічно визначає досить кволий розвиток на початкових етапах і слабке кущення. А коли рослин на полі стає забагато, вони вступають одна з одною в жорстку конкуренцію за вологу, елементи живлення й сонячне світло. Хронічний брак цих життєво важливих ресурсів призводить до ще гіршого кущення. А воно, як для інших зернових культур, відіграє визначальну роль у формуванні доброго врожаю.

Більше не насіння, а захисту

То краще не занапастити ту зайву насінину, а надійно забезпечити стартовий ріст оптимальної кількості посівного матеріалу. І тут на перший план виходять протруйники. Якісні системні препарати не лише захистять рослину від хвороб і шкідників, а підвищать стресостійкість і стимулюватимуть вегетацію.

Бо нехтування якісною обробкою насіння — це завеликий ризик. Адже в найуразливіший і визначальний період розвитку зернових культур, тобто у фазу проростків, сходів і кущіння, вплив шкідливих чинників може звести нанівець усі подальші зусилля формування врожаю.

Якісний контроль відіграє роль

Посівам ярої пшениці в цей період загрожує широкий спектр патогенів і шкідників. Серйозних проблем здатні завдати тверда й летюча сажки, кореневі гнилі, септоріоз, снігова пліснява. Зі шкідників зазвичай на ранніх етапах розвитку найбільшу шкоду завдають хлібні блішки, жужелиці, злакові мухи, попелиці, цикадки, совка. Вони шкодять насінню, кореневій системі рослини та її сходам.

Читайте також: Яра пшениця для сівби та пересівання

Підраховано, що протруєння насіння здатне скоротити втрати врожаю від 50 до 70%. Зрозуміло, що вибір препарату залежить від фітосанітарного стану поля, попередників, прогнозу щодо погодних умов і поширення хвороб і шкідників. Але є очевидний момент: якщо є така можливість, варто захистити дорогоцінну якість урожаю ярої пшениці надійними системними протруйниками. Найкращі системні продукти гарантують не лише якісний пролонгований захист, а й сприяють доброму стартовому росту та продуктивному кущенню рослини, реалізації генетичного потенціалу сорту. На ринку представлено низку препаратів, які вже довели свою ефективність.

Збалансований захист і ціна

Селест® Макс (флудиоксоніл + тебуконазол + тіаметоксам) надає збалансований захист від шкідників і хвороб саме на початковому етапі росту рослини. Серед його переваг такі:

• Зручна препаративна форма — готовий до застосування рідкий концентрат для обробки насіння;
• Формула М у складі протруйника забезпечує максимальне утримання препарату на насінні та ідеальний контроль якості протруювання;
• Можливість застосовувати після будь-якого попередника;
• Стимулювальний ефект розвитку кореневої системи за стресових умов проростання насіння;
• Максимальна прибутковість на посівах різного призначення і різного терміну висіву.

Потрійний захист і рістстимуляція

Сценік® (флуоксастробін + протіоконазол + тебуконазол) не містить у своєму складі інсектицидного складника. Але він гарантує потужний високоефективний фунгіцидний захист. І не лише контролює широкий спектр хвороб, а й має виразний позитивний фізіологічний ефект на посіви в ранній стадії розвитку, відрізняється м’якістю дії на культурну рослину.

Загалом ключовими перевагами препарату є:

• Відмінний захист кореневої системи й самої рослини на початкових фазах вегетації;
• Широкий спектр контрольованих хвороб;
• Тривалий ефект системних діючих речовин;
• Рістстимуляційна дія на культуру на визначальних етапах росту.

Оптимізація з насінини

Систіва® (Ксеміум®/флуксапіроксад) не лише надійно захистить рослину, а й зекономить для господарства. Насамперед унаслідок зменшення фунгіцидних обробок по вегетації. Фахівці наголошують, що завдання хорошого протруйника досить просте — заблокувати інфікування сходів сажковими хворобами й кореневими гнилями, а також пошкодження шкідниками на етапі проростання до початку кущення. А далі в здорової рослини потужно активуються фотосинтез і біохімічна система, забезпечуючи фітоімунітет посіву. Таким чином, рослини здатні самостійно протистояти хворобам і шкідникам, швидко компенсувати шкоду, завдану ними. Саме такий перебіг подій на полі має забезпечити Систіва®.

До переваг препарату належать:

• Тривалий і комплексний контроль листкових хвороб одразу після проростання насіння і до появи прапорцевого листка;
• Зниження кількості фунгіцидних обробок по вегетації, що дає змогу заощадити час і ресурси;
• AgCelence®-ефекти: кращий розвиток кореневої системи, покращення польової схожості та стимулювання продуктивного кущення. Підвищення стійкості до стресових умов (посуха, нестабільний температурний режим тощо), подовження періоду активної вегетації;
• Унікальна мобільність діючої речовини Ксеміум®. Вона легко проникає через захисні покриви кореневої системи та клітинні оболонки й переміщується по ксилемі. Це забезпечує ефективний і пролонгований захист кореневої системи, надземної частини рослини та нових приростів.

Загалом на ринку не бракує ефективних рішень для обробки насіння ярої пшениці. Кожен агровиробник може обрати потрібний продукт, виходячи зі своїх вподобань і можливостей. Та мета одна — якісне протруювання, адже в пріоритеті стоїть не лише збереження врожаю, а і його якість.

Іван Кандул

Ефективність вирощування кукурудзи — різні...

Продуктивність кукурудзи ранньостиглого гібрида в середньому за 2011–2015 рр. змінювалася в...

«Посіяли 700 га пшениці та ріпаку швидко, точно...

Як показує себе зернова сівалка OMEGA від BEDNAR на полях ФГ «Веклин» у Львівській області...

Сертифікація насіння

У разі невідповідності показників насіння або садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36955
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26244
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13578
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.