Причиною нестачі живлення на плантації малини часто стають погодні умови. Наприклад, надмірна кількість опадів, що випадає періодично на початку або в середині літа, вимиває поживні речовини з верхніх шарів ґрунту, робить їх недосяжними для кореневої системи ягідника, і тоді починається дефіцит азоту і калію.

Не менш знайома і зворотна ситуація — тривала відсутність дощів. У такі періоди дуже важливий контроль вологості ґрунту. Якщо ж такої можливості немає, брак вологи перешкоджає надходженню в рослини поживних речовин.

Калій поліпшує стійкість культур до повітряної посухи, хвороб, шкідників, забезпечує транспорт продуктів фотосинтезу з вегетативних органів до органів плодоношення. Але на відміну від інших елементів він виноситься з урожаєм у невеликій кількості.

Калій бере участь у процесах формування квіток і плодів. За його браку рослини схильні до різних хвороб, листки жовтіють, буріють і відмирають. Його додають і в період сходів, і в період підготовки рослини до зими.

Недостатня забезпеченість рослин калієм відчутно обмежує дію азоту, особливо це стосується низькобуферних ґрунтів. Правильна доза калію та фосфору в рослинах сприяє підвищенню загальної здатності краще підлаштовуватися під стресові умови та якомога краще їх витримувати.

Читайте також: Удобрення ожини — основні правила

Переважно у всіх ґрунтах України спостерігається підвищений уміст калію, а середній і низький усього в 30%. Та й ефективність калійних добрив проявляється не однаково на всіх типах ґрунтів. Найбільшу потребу в них відчувають легкі дерново-підзолисті ґрунти Полісся, осушені торф’яники, сірі лісові ґрунти та вилужені чорноземи Лісостепу. Щодо Степової зони, де природний уміст калію досить високий, калійні добрива рекомендовано вносити на зрошуваних, незасолених чорноземах, оскільки на засолені ґрунти їх не вносять зовсім, тому що засвоєння калію рослинами практично зводиться до нуля.

Наслідки дефіциту калію в ґрунті

Дефіцит калію:

• знижує інтенсивність фотосинтезу;
• зменшує кількість вуглеводів, що необхідні в процесі росту;
• призводить до того, що азот не бере участі в процесі метаболізму.

Перші симптоми браку цього елемента спочатку виникають на нижніх листках. А загальним симптомом є пожовтіння кінчиків і країв листків. Уражена тканина з часом висихає.

Проте необхідна кількість калію для малини точно не визначена. Твердість плодів інколи приписують за належної кількості калію. Рекомендується проводити аналіз ґрунту для визначення рівня калійних добрив до посадки. А після посадки в наступні роки аналіз рослини є найкращим показником для виявлення необхідності калію. Високий показник калію на поверхні ґрунту й низька концентрація в тканинах рослин можуть вказувати на хвороби рослин.

Невеликий дефіцит калію в ґрунті призводить до гальмування росту пагонів. За гострого дефіциту цього елемента відбувається укорочення міжвузлів, затримання росту і навіть відмирання пагонів. Калій легко переміщується від старих пагонів до молодших, тому самі ранні ознаки дефіциту проявляються на старих листках. На рослинах малини дефіцит калію спочатку проявляється побурінням тканини між жилками листа, а потім відбувається некроз краю листової пластики.

Читайте також: Ожина: вирощування і догляд

Дослідники рекомендують такі дози калію для застосування на малині: 113–160 кг K2O/га — це стимулює зростання й позитивно впливає на розмір плодів. Доза понад 200 кг K2O/га знижує врожайність плантації.

Якщо плантація була належним чином підготовлена, то вносити добрива в ґрунт рекомендується на третій рік після посадки малини: в середньому вноситься від 50 до 80 кг K2O/га, за низького вмісту калію в ґрунті — 80–120 K2O/га.

Установлено, що підгодівля малини калійною сіллю призводить до зниження врожайності та збільшення вмісту хлору в листку до 2%, в той час як максимальне значення становить 0,7%. Такий високий уміст хлору в листку призводить до «хімічного опіку» куща.

Дуже часто в агропідприємствах не підживлюють ґрунт калієм, бо в ґрунті міститься невелика кількість мікроелементів. Тому перед використанням добрива потрібно дізнатися кількість умісту калію в ґрунті.

Варто пам’ятати, що за постійного вирощування культурних рослин, а також за застосування азотних і фосфорних добрив знижується кількість умісту калію. Тому, щоб не знижувати родючість ґрунту, слід замислитися про своєчасне внесення калію.

Також варто пам’ятати, що калій найкраще вносити під час оранки разом з іншими добривами.

Ольга Власова, канд. с.-г. наук
Інститут захисту рослин НААН

«Кредитний Коридор» від ADAMA: досвід...

Участь у програмі «Кредитний Коридор» від ADAMA дає змогу зберегти бізнес і розвивати...

Дослідження роботи ротаційної борони

Вплив швидкості руху ротаційної борони на якість роботи досліджували українські вчені протягом...

Рослини можуть отримати вологу без опадів: кейс...

Питання посухи та як рослинам отримувати вологу у такий критичний період залишається актуальним. В...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38781
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27500
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14422
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.