Шкідливі комахи у плодовому саду. Щитівки
- Деталі
- Садівництво
- 2969
Щитівки (Diaspididae, Hemiptera) присмоктуються до гілок, пагонів, стовбурів рослин і живляться їхніми соками. Небезпечний шкідник має вигляд блискучого щитка з декількома рядами дрібних «зерен».
Пошкоджені рослини припиняють ріст, пагони викривляються, кора тріскається. Плоди і листя рослин покриваються червоними плямами й обпадають. Особливо потерпають від щитівки молоді дерева. Дорослі дерева відстають у рості й поступово засихають. Типовим для ураження щитівкою є виділення липкої медової роси.
Каліфорнійська щитівка Quadraspdiotus perniciosus Comst. пошкоджує близько 270 видів культурних і дикорослих рослин. У європейській частині ареалу найбільшої шкоди заподіює яблуні. Трапляється у південних і південно-західних областях України.
Уражені каліфорнійською щитівкою пагони відстають у рості
Каліфорнійська щитівка витримує значні морози і спеку. Її шкодочинність зумовлюється високою плодючістю (від 50 до 400 личинок), великою кількістю поколінь (до 4 і більше), широким спектром пошкоджуваних видів рослин, високою екологічною пластичністю виду.
Немає сортів, які були б стійкими до щитівки, а за відсутності обробки шкідник зберігається у верхівках дерев і мігрує на сусідні сади. Щитівка проникла на територію України з Угорщини, поширилася на Закарпатті й продовжує заселяти нові ареали.
Читайте також: Шкідливі комахи у плодовому саду. Попелиці
Комаха оселяється значними колоніями на гілках, листках і плодах. Живиться вмістом клітин рослини, які проколює хоботком. Унаслідок цього порушується мінеральний та органічний обмін. Листя передчасно обпадає, пагони відстають у рості, викривлюються і засихають. На стовбурах і гілках з’являється характерна мережа тріщин. Колонії шкідника ховаються під пошкодженою корою, отримуючи прихисток від несприятливих умов та хімічних заходів боротьби. У яблуні пошкоджені ділянки кори біля місця уколу шкідника відокремлюються від тканини, коркуються, що зумовлює почервоніння, добре помітне на зеленій молодій корі і шкірці плодів. На фоні червоної плями добре помітні щитівки. Найбільш небезпечна каліфорнійська щитівка для саджанців і молодих насаджень, які гинуть за 1–2 роки.
Товарні і смакові якості плодів погіршуються, зростає кількість падалиці, зменшується кількість і розміри нових плодових бруньок. Стає менше великих плодів.
Товарні і смакові якості плодів погіршуються
Уразливими до каліфорнійської щитівки є сорти: Шафран Літній, Пепін Лондонський, Бельфлер жовтий, Кальвіль сніговий, Джонатан, Папіровка, Голден Делішес.
Щитівка — це невелика сисна комаха. Самки та самці відрізняються.
Тіло дорослої самки темно-коричневе, зморшкувате, схоже на опуклий щит завдовжки 4–8 мм. Колір щитка змінюється, пристосовуючись до кори культури, якою живиться щитівка, тому шкідника дуже важко помітити.
У самців щиток видовжено-овальний, завдовжки до 1 мм. Увесь життєвий цикл відбувається під щитком, тому очі, крила та ноги редуковані. Вусики рудиментарні. Ротовий апарат удвічі-втричі довший за тіло. Дорослий самець світло-оранжевого кольору з однією парою крил, добре розвиненими ногами. Самці не живляться.
Каліфорнійська щитівка поширюється із продукцією
Наприкінці червня — на початку липня у самки утворюється яйцевий мішок, удвічі довший, ніж вона сама. На пошкоджених пагонах це має вигляд білих ватних подушечок. Кожна самка відкладає до 600 червонувато-рожевих яєць. Личинки, що відродилися, «бродяжки», ведуть активний спосіб життя і пересуваються всією рослиною. Цей період триває декілька годин. Потім «бродяжки» прикріплюються хоботком до рослини й починають виділяти воскові нитки, з яких утворюється білий щиток, що вкриває усе їхнє тіло. Дуже скоро щиток стає світло-сірим, потім темно-сірим. На 10–12-й день після присмоктування відбувається линька, тіло збільшується у розмірах. Личинкова шкірка прикріплюється знизу щитка, а личинка переходить у другий вік.
Яблунева (комоподібна) щитівка Lepidosaphes ulmi L. Самка розміром 1,1–1,5 мм, прозора, жовтувато-біла. Ніг, вусиків та очей немає. Щиток коричневий, завдовжки 3–3,5 мм, розширюється до заднього кінця, довгастий, вигнутий у вигляді коми. Самець розміром 0,5 мм, червонувато-сірий, зі струнким довгастим тілом; має одну пару крил, на кінці черевця довгий щетинкоподібний відросток; щиток самця –1,5–2 мм, за формою і кольором подібний до щитка самки.
У щитівки яблуневої доросла комаха ховається під щитком, утвореним із старої линяльної шкірки. У каліфорнійської щитівки зимують личинки першого віку. У яблуневої щитівки зимують яйця під щитками самок на корі стовбурів і гілок. Пробудження покоління, що зимує, починається навесні, із початком руху соку в яблунях. Перше линяння збігається з періодом набухання бруньок. Масове линяння залежить від весняних температур.
Яблунева (комоподібна) щитівка
Низька температура повітря і кількість морозних днів знижують чисельність усіх видів щитівок.
Каліфорнійська щитівка поширюється із посадковим та щепним матеріалом — саджанцями, живцями, одягом і взуттям людей, знаряддями праці. «Бродяжки» можуть переповзати з дерева на дерево гілками, які змикають крони сусідніх дерев.
Захист саду від щитівок
Боротьба зі щитівками є комплексною і достатньо тривалою. Якісний посадковий матеріал до продажу піддають фумігації бромистим метилом у спеціальних камерах. Для виявлення щитівок застосовують феромонні пастки, які дають змогу виявити шкідника навіть за низької щільності популяції. Пастки розміщують навесні, коли температура сягає 17 °C.
За наявності більше п’яти щитків на 10 см гілок або в разі вегетації п’яти личинок на 1 см товстих гілок необхідно обприскати дерева в осередках шкідника інсектицидами за 2–4 доби після закінчення цвітіння яблуні. Точніше строк обробки встановлюють за початком виходу личинок з-під щитків.
Читайте також: Інсектициди: речовини, що вбивають комах
Рано-навесні до розпускання бруньок (за температури не нижче ніж 4 °C) оптимально застосовувати 4–5%-вий препарат 30 В, а під час вегетації та після цвітіння — Пірінекс Супер 420 (Біфентрин, 20 г/ л + хлорпірифос, 400 г/ л). Нурел Д (Хлорпірифос, 500 г/ л + циперметрин, 50 г/ л, к. е.) ефективний у першій половині червня. Усі ці препарати, окрім прямої дії, справляють післядію. Під олійними емульсіями щитівки задихаються.
На комоподібній щитівці паразитує понад 30 видів їздців із родини Chalcidae, що здатні знижувати чисельність шкідника до 80% і більше.
Агротехнічні заходи включають:
• викорчовування пошкоджених старих дерев, що не мають господарського значення, а також проріджування старих садів і видалення нерентабельних насаджень;
• ретельне очищення стовбурів та основних гілок плодових дерев від мертвої кори, під якою можуть бути колонії щитівок, та її спалювання;
• огляд і проріджування крон дерев, видалення сухих гілок, зниження висоти крон дерев для забезпечення кращої обробки їх хімічними препаратами і продуктивності;
• знищення прикореневої та чагарникової порості навколо стовбурів, у міжряддях і на узбіччях доріг;
• видалення і знищення всіх гілок, сучків та залишків кори після обрізування й очищення.
Появу щитівки легше упередити, аніж боротися з нею. Найчастіше шкідника заносять із садивним матеріалом. Перш ніж купувати саджанці і прищепи, їх ретельно оглядають на яскравому денному світлі. Колоніям каліфорнійської щитівки притаманне щільне розташування і нашарування щитків, що відрізняє їх від колоній подібних видів. Кора стовбура і гілок плодових і декоративних дерев, заражених каліфорнійською щитівкою, має специфічне поздовжнє і поперечне розтріскування. Унаслідок живлення щитівок утворюються червоні плями. Якісні саджанці супроводжуються документами, що підтверджують карантинний і фітосанітарний стан цієї продукції.
Забороняється отримувати посадковий і прищепний матеріал плодових культур, плодів і рослин із вогнищ поширення щитівки. Карантинному огляду підлягають усі імпортні партії посадкового та прищепного матеріалу. Відбирають та оглядають зразки згідно з чинним державним стандартом.
Олена Безкровна, канд. біол. наук